עסקת חטופים

ארה"ב שינתה את ההצעה לעסקה - ישראל תסרב לה

ארה"ב שינתה את ההצעה לעסקה - ישראל תסרב לה
בעוד הנוסח הקודם של הצעת ההחלטה קרא לחמאס בלבד לקבל את תנאי העסקה לשחרור חטופים, הנוסח החדש קורא לשני הצדדים - חמאס וישראל - ליישם את ההסכם ללא דיחוי וללא תנאים • ישראל העבירה רשמית את התנגדותה להצעת ההחלטה האמריקנית, בין היתר בגלל הסעיף שקורא לעצירה קבועה של "הפעולות העוינות" בתמורה לשחרור חטופים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו, ביידן, ארכיון
צילום: רויטרס

הצעת החלטה שהגישה היום (חמישי) ארצות הברית למועצת הביטחון של האו"ם ניכר שינוי בגישה האמריקנית כלפי ישראל. בעוד הנוסח הקודם של הצעת ההחלטה קרא לחמאס בלבד לקבל את תנאי העסקה לשחרור חטופים, הנוסח החדש קוראים לשני הצדדים - חמאס וישראל - ליישם את ההסכם ללא דיחוי וללא תנאים. עם זאת, בנוסח החדש צוין כי ישראל כבר אישרה את תנאי ההסכם וכי ארצות הברית קוראת לחמאס לעשות את אותו הדבר. עוד צוין בהצעת ההחלטה כי ארצות הברית מתנגדת לכל ניסיון לשינוי דמוגרפי או גיאוגרפי ברצועת עזה ולהקטנת שטח הרצועה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

ישראל העבירה רשמית את התנגדותה להצעת ההחלטה האמריקנית. שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן מסר זאת באופן רשמי אל שגרירת ארצות הברית באו"ם. בין היתר בגלל הסעיף שקורא לעצירה קבועה של "הפעולות העוינות" בתמורה לשחרור חטופים, שכן ישראל מתנגדת לנוסח שמגדיר את עצירת המלחמה. ישנם סעיפים נוספים שהשגריר באו"ם דרש שישונו בהצעה האמריקנית.

ערוץ "א-שרק" הסעודי דיווח הבוקר כי חמאס דחה את ההצעה הישראלית לעסקה, אחרי שהתברר כי היא שונה מהותית מההצעה שהציג נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, כלשונו. נטען כי מדובר בהצעה "שאינה מבטיחה הפסקת אש קבועה, אלא הפסקת אש זמנית". עוד נכתב בדיווח כי "הכוחות הישראלים נשארים בשטח רצועת עזה וכשישוחררו החטופים, אז הם יחדשו את המלחמה". גורם ישראלי המעורה במשא ומתן מסר לכאן חדשות: לא קיבלנו עדיין תשובה רשמית מחמאס.

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

בצל הדיווחים, ישיבת קבינט המלחמה שהייתה אמורה להתקיים הערב בוטלה. דיון זה היה צפוי להיות הדיון האחרון לפני פרישתם של השרים בני גנץ וגדי איזנקוט מהממשלה. שכן, אלו סימנו לפני כשלושה שבועות תאריך יעד לפרישה - 8 ביוני. דיון הקבינט המדיני הביטחוני המורחב נדחה ליום ראשון, יום אחרי תאריך היעד שקבעו גנץ ואיזנקוט. 

מנהיגי המדינות שאזרחיהן נמצאים עדיין בשבי חמאס פרסמו היום הודעה משותפת, שבה נכתב כי "אין לנו זמן להפסיד, אנו קוראים לחמאס לקבל את ההודעה כפי שישראל מוכנה לקבלה, ולהתקדם לשחרור האזרחים שלנו". המדינות החתומות על ההצהרה הן ארצות הברית, ארגנטינה, אוסטריה, ברזיל, בולגריה, קנדה, קולומביה, דנמרק, צרפת, גרמניה, פולין, פורטוגל, רומניה, סרביה, ספרד תאילנד ובריטניה.

הפופולריים