מסי לא בא: המונדיאל הנוכחי מצטרף לרזומה מפואר של כישלונות הכוכב

מסי לא בא: מצעד הכשלונות של הכוכב בנבחרת
הפתיחה הנוראה לטורניר וההדחה הכואבת על ידי צרפת הן דוגמאות נוספות למפח הנפש שגורם הפרעוש לאוהדי נבחרת ארגנטינה. הנה מצעד המשחקים במדי האלבליסטה שמסי ישמח לשכוח
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מסי אחרי החמצת הפנדל נגד איסלנד
צילום: צילום: אי-אף-פי

מייקל ג'ורדן אמר פעם שאף אחד לא זוכר לו את כל ההחטאות וההפסדים לאורך הקריירה, על אף שאותם כישלונות הם אלו שסללו את הדרך להצלחה שלו. גם ליונל מסי - ששואף להיות המייקל ג'ורדן של הכדורגל, כלומר הגדול בכל הזמנים ללא עוררין - החמיץ והפסיד ונכשל, אבל עושה רושם שבכל הקשור למערכת היחסים שלו עם נבחרת ארגנטינה, אין הצלחה גדולה שמחכה בסוף הדרך.

לאור האכזבה מהפרעוש במונדיאל הנוכחי, בחרנו עוד כמה רגעים פחות נעימים שלו במדים הלאומיים. ויש עוד כמה שירדו בעריכה.

משחק ידידות נגד הונגריה (17.8.2005)

הכול היה מוכן לבכורה חלומית של הפרעוש במדים הלאומיים. שנה לאחר שהוביל את האלביסלסטה לזכייה באליפות העולם עד גיל 20, כשהוא מסיים כמלך השערים עם 6 כיבושים ונבחר לשחקן המצטיין בטורניר, "מראדונה החדש" עלה למשחק הראשון שלו במדי הנבחרת הבוגרת נגד אותה יריבה בדיוק מולה ערך דייגו המקורי את הסיפתח שלו בתכול-לבן. אלא ש-40 שניות בלבד לאחר שנכנס כמחליף בדקה ה-63, פגע הטאלנט המתהווה בשחקן יריב עם המרפק - והורחק בכרטיס אדום. בחדר ההלבשה מירר מסי בבכי. אלו לא יהיו הדמעות האחרונות שלו בקריירה.

מסי אחרי ההדחה על ידי גרמניה במונדיאל 2010אפס שערים בחמישה משחקים. מסי מודח ממונדיאל 2010 (צילום: אי-פי)

רבע גמר מונדיאל נגד גרמניה (3.7.2010)

חמש שנים אחרי בכורת הדמעות, הקשר בין מראדונה למסי כבר הרבה יותר מסימבולי. במונדיאל בדרום אפריקה דייגו על הקווים וליאו מוביל את יחידת המכדררים. ארגנטינה הגיעה למשחק מול המנשאפט עם 4 ניצחונות מ-4 משחקים בטורניר ועם יחס שערים 2:10. אבל עם כל הכבוד לניגריה, דרום קוריאה, יוון ומקסיקו – אף אחת מהן לא מתקרבת לרמה של אלופת העולם היוצאת. הגרמנים דרסו מהפתיחה, קלוזה כיכב עם צמד, וחלום הזכייה המשותפת של צמד המ"מים נגמר בהשפלה מהדהדת. את הטורניר סיים מסי עם 0 שערים ב-5 משחקים.

מסי אחרי ההפסד לגרמניה בגמר מונדיאל 2014שוב גרמניה. מסי מסיים עונה נטולת תארים בגמר מונדיאל 2014 (צילום: אי-פי)

גמר מונדיאל נגד גרמניה (13.7.2014)

כמו משה על הר נבו, לפני 4 שנים הגיע מסי הכי קרוב שאפשר - אבל לא ראה את הארץ המובטחת. את ההר גילם אצטדיון המרקנה, ששימש תפאורה למשחק הכי גדול שיש לכדורגל להציע. אבל מסי לא בא ומסי גם גם לא התקשר. במקום להתנפל על האפשרות להוריד את הקוף מהגב ולסגור את סיפור שאלת השחקן הגדול בכל הזמנים, הכוכב של ברצלונה היה חלק ממשחק בנאלי של ארגנטינה, שלא בעטה למסגרת אפילו פעם אחת ב-120 דקות. מריו גצה עשה את זה בצד השני וחתם שנה איומה ונטולת תארים של הפרעוש.

מסי מפסיד בגמר הקופה אמריקה לצ'ילה אחרי החטאת פנדל, 2016החמצת פנדל גורלית. מסי אחרי ההפסד לצ'ילה גמר הקופה אמריקה (צילום: אי-פי)

גמר הקופה נגד צ'ילה (27.6.2016)

את הקושי של מסי לזכות במונדיאל עם ארגנטינה אפשר לייחס גם לחוזקת היריבות. גרמניה, שהעיפה אותו משני המונדיאלים האחרונים, היא דוגמה נהדרת. אבל מה לגבי דרום אמריקה? הרי אף אחד מעולם לא טען שכדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הצ'יליאנים מנצחים. גמר הקופה לפני שנתיים נראה כמו הזדמנות מצוינת לסדר לארגנטינה תואר ראשון מאז 1993. אבל גם מגמר הטורניר השלישי שלו בנבחרת – קדמו לו הפסדים בגמרים של 2007 ו-2015 – מסי לא יצא מחייך. במקום זה, הוא החמיץ את הפנדל הראשון בדו-קרב הבעיטות מ-11 מטרים, ובסיום המשחק התייאש והודיע על פרישה מהנבחרת. לרונאלדו זה לא היה קורה.

מסי אחרי החמצת הפנדל נגד איסלנד, מונדיאל 2018תמצית האכזבה ממסי במשחק אחד. אחרי החמצת הפנדל נגד איסלנד (צילום: אי-פי)

שלב הבתים במונדיאל  נגד איסלנד (16.6.2018)

המשחק שפתח עבור האלביסלסטה את שלב הבתים במונדיאל הנוכחי היה רחוק מלהיות קריטי כמו שלושת המשחקים הקודמים ברשימה, ואפשר להמר בבטחה שמסי לא הזיל דמעות בעקבותיו כמו לאחר המשחק הראשון ברשימה, אבל במובן מסוים הוא תמצת את כל האכזבה שיש מהביצועים שלו בנבחרת. זו לא רק ההחמצה מהנקודה הלבנה, שקיבעה אותו כבועט פנדלים קצת בעייתי; ולא רק הסמיכות להצגה של רונאלדו מול ספרד, שהדגימה לאן יכול כוכב אחד לקחת את הנבחרת שלו, ועוד הנמסיס הגדול. זה בעיקר ההבדל בין התכליתיות שלו בקבוצה לחוסר התכליתיות שלו בנבחרת.

מסי סיים את המשחק עם 11 ניסיונות כיבוש ובלי שער אחד לרפואה, נתון שלא נרשם כמותו מאז מונדיאל 1970. במקום לתהות אם מסי מסוגל לעמוס על גבו את ארגנטינה לזכייה, השאלה הבוערת שנרשמה בטורניר  היא אם הוא מסוגל לעבור איתה את שלב הבתים. כפי שראינו, ארגנטינה פגשה את תקרת הזכוכית שלה כבר בשמינית הגמר.

הפופולריים