היינו כחולמים: חמשת רגעי הקסם של נבחרת אנגליה בתולדות המונדיאל

5 רגעי הקסם של נבחרת אנגליה בתולדות המונדיאל
היה זה הטוב בזמנים, היה זה הרע בזמנים. זכרונות מתוקים וזכרונות מרים. מהגול השנוי במחלוקת של הרסט והגביע ההיסטורי ועד הדמעות של גאזה והסלאלום של אואן – יש רגעים שלא ייעלמו מיומן הכדורגל האנגלי. הצביעו בסקר: מהו הזיכרון הגדול ביותר?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

אפשר להכריז רשמית: אם כל המנחוסים בהיסטוריה של המונדיאלים הגיעה לקצה. אנגליה סוף סוף ניצחה בדו קרב מהנקודה הלבנה. לפתע ההווה והעתיד ורודים, אבל אסור לשכוח את התדמית הלוזרית שדבקה בממלכה ביושר במשך שנים.

חובבי הכדורגל האנגלי ישמחו להזכיר שמלבד הניצחון המרגש על קולומביה אמש, לנבחרת שלושת האריות עבר ארוך הכתוב באותיות זהב בהיסטוריה של טורניר גביע העולם. הנה הם חמשת רגעי הקסם הבלתי נשכחים של אנגליה.

השער של ג'ף הרסט (1966)

הגול שהעניק לאנגליה את גביע העולם הראשון והאחרון. ללא ספק הרגע הגדול ביותר בהיסטוריה של הכדורגל האנגלי והשער השנוי ביותר במחלוקת בתולדות המפעל. באותה שנה "זרחה" השמש כל השנה באי האפור, הכדורגל היה בשיאו ומאז תושבי הממלכה משוכנעים שהם לא פחות מאימפריה ספורטיבית. ואולם יכול מאוד להיות שאם טכנולוגיית קו השער הייתה קיימת כבר אז, הנבחרת האנגלית הייתה נשארת ללא שום גביע בארון עד היום.

הגול השלישי של הרסט נגד גרמניה המערבית, 1966עבר או לא עבר? הגול האגדי של הרסט נגד גרמניה המערבית (צילום: Getty Images)

מלך השערים ליניקר (1986)


ערב המונדיאל הנוכחי נשאל גארי ליניקר בפאנל בטלוויזיה הבריטית אם הוא חושש שהארי קיין ינפץ את שיאיו: שישה כיבושים בטורניר לשחקן אנגלי ועשרה בכל המונדיאלים. ליניקר ענה שהוא יותר חושש מהדחה מוקדמת. חלוצה של טוטנהאם כבר עם שישה שערים ואנגליה לא הודחה, אבל ההופעה של ליניקר במקסיקו 86' לא יכולה להישכח.

שישה שערים בחמישה משחקים בטורניר ההוא זיכו אותו בתואר מלך השערים, ועד היום הוא השחקן האנגלי היחיד שזכה בנעל הזהב. הוא כבש שלושער נגד פולין, צמד נגד פארגוואי ושער ניחומים במשחק הזכור ההוא נגד ארגנטינה ומראדונה.

ליניקר בדרך לשלושער נגד פולין, 1986קיין ינפץ את שיאיו? ליניקר בדרך לשלושער נגד פולין (צילום: אי-אף-פי)

הדמעות של גאזה (1990)

הטורניר האחרון שבו אנגליה הגיעה למעמד חצי הגמר. כל ילד בממלכה יודע שהגיבור הגדול של מונדיאל זה הוא ללא ספק פול גאסקוין. מי שראה את הכדורגל כאומנות, ליהטט על המגרש וסחף את שלושת האריות עד למשחק נגד גרמניה. גם נגד המנשאפט - גאזה הצטיין בקרב נגד מתאוס, קלינסמן ופלר.

בדקה ה-99', עמוק בתוך הארכה, ספג הקשר המחונן כרטיס צהוב שהיה מונע ממנו להשתתף בגמר שאליו אנגליה לא העפילה. כשהוא ממרר בבכי לעיניי המצלמות, נגע גאזה בלבבות של מיליוני אוהדי כדורגל באנגליה. הדמעות בסיום המשחק ביטאו כאב של אומה שלמה. באותו רגע הפך לאייקון בממלכה.

פול גאסקוין בוכה בהפסד לגרמניה המערבית בחצי הגמר, 1990דמעות של אומה שלמה. גאזה בוכה בהפסד של אנגליה לגרמנית המערבית (צילום: Getty images)

הכירו את מייקל אואן (1998)


זוכרים שלמייקל אואן הייתה מהירות וזריזות? הצעירים מביניכם ודאי צוחקים בקול רם. אבל החלוץ הפציע והכבד שפרש בקול ענות חלושה בגיל 34 במדי סטוק סיטי האפורה, היה ילד הפלא של ליברפול והכדורגל האנגלי בסוף שנות ה-90'.

בגיל 18 בלבד כבש הכוכב הצעיר שער נגד ארגנטינה בשמינית הגמר שנחקק בדברי הימים של הכדורגל העולמי. סלאלום נהדר שהתחיל ממסירה של דיוויד בקהאם הסתיים ברשת של קרלוס רואה. מיותר לציין שזה נגמר בהפסד בפנדלים.

הסלאלום של אואן נגד ארגנטינה, 1998בכורה חלומית לנער בן ה-18. אואן מלהטט נגד ארגנטינה (צילום: אי-אף-פי)

הנקמה מוגשת קרה (2002)


מלבד הסלאלום של אואן, המונדיאל בצרפת 98' זכור לאוהדי אנגליה בזכות ההתחזות של דייגו סימאונה, שהובילה להרחקתו של בקהאם. ארבע שנים לאחר מכן לאנגלים נפלה הזדמנות לנקום באלבליסטה.

בדקה האחרונה של המחצית הראשונה הכשיל מאוריסיו פוצ'טינו, בלם ארגנטינה וכיום מאמן טוטנהאם, את מייקל אואן ברחבה. השופט האגדי פיירלואיג'י קולינה שרק לפנדל. הקפטן בקהאם ניגש לכדור בידיעה שמיליוני אנגלים מייחלים לשער הסימבולי. בקור רוח יוצא דופן בעט בקסי פצצה לרשת, והחזיר את הכבוד לעם האנגלי. בהמשך אנגליה עלתה, ארגנטינה הודחה כבר בשלב הבתים.

בקהאם מנצח את ארגנטינה במונדיאל 2002הנקמה הושלמה. בקהאם חוגג ניצחון על ארגנטינה (צילום: אי-אף-פי)

הפופולריים