חשיפה

המדינה הוציאה 2 מיליון שקלים על הביתן הסגור בוונציה

המדינה הוציאה 2 מיליון שקלים על הביתן הסגור בוונציה
חשיפת "גם כן תרבות": המדינה התחייבה להעביר את הסכום עבור הפקת התערוכה הישראלית של רות פתיר באירוע התרבות הבינלאומי, שלבסוף לא נפתחה. משרד התרבות: "האמנית קיבלה חלק מהסכום"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הביתן הישראלי בביאנלה בונציה
הביתן הישראלי בביאנלה בונציה צילום: Italo Rondinella

חשיפה: המדינה התחייבה להעביר, באמצעות תקציב משרד התרבות, 2.2 מיליון שקלים להפקת הביתן הישראלי בביאנלה בוונציה שמעולם לא נפתח, וכ-150 אלף שקלים שכר לאמנית רות פתיר. כך פורסם לראשונה היום (שלישי) בתוכנית "גם כן תרבות" עם גואל פינטו, בכאן תרבות.

האזינו לסיפור המלא

כספים נוספים שהתחייבה המדינה להעביר עבור פתיחת הביתן כוללים 3,500 שקלים לכל שופטת שהשתתפה בוועדה שבחרה את פתיר לייצג את ישראל בביאנלה, ועוד 15 אלף שקלים עבור הטסת בכיר מהמחלקה למוזיאונים במשרד התרבות לביאנלה.

בספטמבר 2023 בחרה ועדה מטעם משרד התרבות ברות פתיר כנציגת ישראל לביאנלה. יחד עם צמד האוצרות מירה לפידות ותמר מרגלית, פתיר היתה אמורה להציג בביתן הישראלי בביאנלה, תערוכה תחת השם Motherland שבבסיסה פוריות ופריון.

באפריל, ברקע המלחמה ועצומה של עשרות אלפי אמנים מהעולם שקראו לסגירת הביתן הישראלי באירוע התרבות החשוב, פתיר החליטה שלא לפתוח את הביתן כלל ותלתה שלט שבו נכתב כי התערוכה תיפתח "כאשר תושג הפסקת אש ועסקת חטופים". פתיר מסרה אז: "זאת היתה החלטה מאוד קשה שלא עשיתי אותה בכלל בקלות. אבל החלטתי שאי אפשר להמשיך עסקים כרגיל, ושאני רוצה לתת את הקול שלי כדי לחזק את המחאה. הביתן ייפתח כשיחזרו החטופים וכשיהיה הסכם הפסקת אש".

משרד התרבות לא השיב בזמנו לשאלת "גם כן תרבות" אם היה שותף להחלטה על סגירת הביתן.

היום מסר משרד התרבות כי "עלות ההפקה לביתן הישראלי היא 1.5 מיליון שקלים. חברת ההפקה שזכתה במכרז והובילה את הפקת האירוע הינה גוב הפקות. לאמנית רות פתיר, שנבחרה על ידי וועדת שיפוט, הוקצו 150 אלף שקלים. ש״ח. עד כה קיבלה חלק מהסכום ויתרתו תועבר עם השלמת הטיפול הבירוקרטי על ידי האמנית".

ד"ר סמדר שפי, חוקרת ואוצרת האמנות העכשווית במוזיאון בית ביאליק בתל אביב, הגיבה לפרסום ואמרה כי "אלה סכומים הרבה יותר גדולים ממה ששמעתי בעבר. מדברים על קיצוצים בגלל ירידה במספר המבקרים בתערוכות, מדברים על ביטול "שבת ישראלית", לשמוע על סכומים כאלה – נחמץ הלב". בריאיון לגואל פינטו אמרה שפי: " יש פה ביתן ישראלי, כתוב עליו "ישראל", כל השנים פתח אותו השגריר הישראלי ברומא. האמנים כן מייצגים את מדינת ישראל".

שפי הוסיפה כי זכותו של אמן שלא לייצג בכל תנאי, אבל "אי אפשר לקבל פרס כמו פרס ישראל ואז לתת איזה פתק להראות שאני מתנגד. שלמה ארצי דחה את פרס ישראל, אמר שהוא לא רוצה.... אותו דבר היה צריך לעשות פה בביתן. היתה תקופה מאוקטובר ועד אפריל, אז פרסמו רק מכתב אחד בנושא. גם משרד התרבות היה צריך לגבש עמדה".

הפופולריים