צל עולם

צל עולם

ניר ברעם
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מערכת כאן
צילום: מערכת כאן

ניר ברעם לוכד את רוח התקופה. הוא כותב על אנשים יחידים שחיים בתוך חברה, שפועלים בתוך עולם גלובלי אבל גם מופעלים על ידי כוחות כלכליים ופוליטיים גדולים מהם.

"צל עולם" הוא רומן רחב יריעה שמתרחש בשלוש זירות שונות: זירה ישראלית, שבה מתואר סיפור עלייתו ונפילתו של בחור מירושלים, גבריאל מנצור, שחובר לקבוצת אנשים עם כוח ורוצה להתקדם בחיים. יתרונו הגדול הוא שהוא מעורר אמון; זירה בריטית, שבה קבוצת צעירים אנרכיסטים מלונדון מתכננים להפיל את השיטה באמצעות מהפכה - שביתה עולמית שתתקיים ב-11.11; וזירה אמריקאית, שבה מתוארת חברת ייעוץ פוליטי בינלאומית, המנסה לתמרן משטרים בארצות שונות ולמקסם רווחים.

החלק הראשון ברומן כתוב באופן המסורתי של סיפור חניכה על ידי מספר כל-יודע; החלק השני כתוב בגוף ראשון רבים; והחלק השלישי כתוב בצורת התכתבויות בדואר האלקטרוני.

זה רומן שמתבונן בעולם הגלובלי דווקא דרך תופעות לוקאליות, ומעז לחרוג מגבולות ישראל. "לפעמים נדמה שבתוך הריבוי הזה של מועמדים, ממשלות, עמותות, חברות פרטיות או ממשלתיות, תאגידים בינלאומיים, רגולטורים, אי אפשר כבר להבין שום דבר", אומרת אחת הדמויות ברומן. "כולנו מחזיקים בכמה חלקים קטנים של הפאזל, וההכרה המבהילה באמת היא שאין אף אחד שיכול להרכיב אותו בשלמותו".

אבל הרומן של ברעם מצליח לאחות בין חלקי הפאזל ולצייר תמונת עולם רחבה, של גלובליזציה המונעת בשירות תאוות בצע ואינטרסטים. הספר הוא נבואת זעם מודרנית.

הפופולריים