בחירות העורכים - כאן 88 | 6.6.2023

בחירות העורכים - כאן 88 | 6.6.2023

עדכון אחרון 6.6.2023
אקו
אקו צילום: יח"צ

כאן 88 עם מוזיקה חדשה בשבילכם. אלה שירים ישראלים ובינלאומיים שתוכלו לשמוע אצלנו. כמובן שלצדם אנו משמיעים שירים חדשים ומעולים נוספים בשידורי התחנה. בכל שבוע נפרסם כאן באתר שירים חדשים שכדאי להכיר, אשר בחרו העורכים המוזיקליים שלנו. לכל בחירות העורכים אפשר להאזין בפלייליסט מתעדכן בספוטיפיי.

אקו - שרדונה

האם הקיץ הגיע? אם היינו סדיסטים היינו מציעים לכם לצאת מהבית בבוקר, להרים אצבע אל על ולנשום את עננת האובך והזיעה הישראלית כדי לבדוק. אבל אנחנו רחמנים ולכן נציע פתרון אחר: סגרו חלונות, הדליקו מזגן, ושימו לעצמכם ברמקולים את הסינגל החדש של אקו. ב"שרדונה", אחת הראפריות האהובות בארץ מצרפת למסיבה את מתן אגוזי, שאחראי להפקה ולעיבוד. בזמן שהיא מגלגלת על הלשון שורות שמבקשות להניח בצד את המאבק היומיומי, ולהשתחרר ממנו לרגע של שמחה נקיה מדאגות, אגוזי מציף את השיר בתופים פאנקיים, ביט מלא הומור וגיטרה סטלנית מסוג מאק דמרקו. ביחד, השניים רקחו את אחד השירים הכיפיים שהגיעו לזירה המקומית לאחרונה. כזה שמצליח מצד אחד לפזר על המאזין את אור השמש הישראלית, ומהצד השני לעמוד מולו עם מאוורר ששולח משבי רוח מרעננים. לחיים.

Kayma - Blue

סתירות מופלאות יצרו בני האדם. אחת מהן היא הצבע כחול. שאלו כל בן תרבות במערב שהתחנך על ההסללה המגדרית הבלתי נראית שעוטפת אותנו, או צפו ברצף סרטוני חשיפת מין היילוד בטיקטוק, וגלו במהרה את החלוקה הבסיסית לפיה ורוד הוא צבע נשי וכחול הוא צבע של בנים. ובנים, כידוע, אינם בוכים. אז איך יכול להיות שכחול הוא גם הצבע שמסמל עצב, קדרות וכאב? מתוך הקונפליקט הזה, מעמדה אמביוולנטית ומבולבלת, ניגש Kayma לכתוב את שירו החדש. אחרי שהסינגלים הראשונים שהוציא כבשו את הרדיו הישראלי בסערה, אחרי שהפך לכוכב באיטליה ואפילו הופיע מול האפיפיור ובדרך לאלבום בכורה מצופה ומדובר, היה אמור אורי טולדנו להתמלא באושר ונחת. אבל על חוף אי שלו ופסטורלי, מהורהר ואוחז גיטרה, הוא הבין שהוא עדיין עצוב. שם, נכתב השיר Blue, פנינה אקוסטית נעימה וסוחפת, טבולה בכחול המלנכולי של פיקאסו ושל ג'וני מיטשל אך מחממת כמו שמש כתומה מתוך עננים אפורים. מה שיותר כחול, יותר עמוק.

Hozier - Eat Your Young

עולם המוזיקה מלא בשירים עם לחן עליז, קליל וקליט לצד מילים עגומות ומורבידיות - "כלום לא עצוב" של אביתר בנאי, Pumped Up Kicks של Foster The People ו-99 red balloons של Nena הם רק כמה מהדוגמאות הללו. כעת מצטרף אליהם גם הוזייר, אמן הפופ-רוק האירי שפרץ לפני עשור עם להיט הענק Take Me To Church, חוזר עכשיו עם Eat Your Young, סינגל חדש לקראת אלבום הסטודיו השלישי שלו שצפוי לצאת באוגוסט הקרוב. לצד עיבוד פאנקי עדין ומלא נשמה, הוזייר נועץ את המילים הקשות לעיכול בפזמון "שבע דרכים חדשות לאכול את הצעירים שלכם, פושטים את עורם של הילדים לתופי המלחמה". שיר מחאה שמתייחס לפערים ההולכים וגדלים בחברה האירית, ומשתמש באנלוגיה החריפה של סעודה מושחתת של המעמד הגבוה, על חשבון מעמד הפועלים - "שמים אוכל על השולחן, מוכרים פצצות ורובים, זה יותר מהיר וקל לאכול את הצעירים שלכם", בתרגום חופשי לעברית. המילים הטעונות של הוזייר מלוות על ידי מלודיה פופית, קצבית ומדבקת. האירי בן ה-33 מנצל את קול הפלצט הנעים שלו למיני-המנון סול, שאם לא מקשיבים למילים שלו, יכולים לטעות ולחשוב כי מדובר בשיר "פיל גוד" קלאסי. כמו בזוועות שמתאר אביתר בנאי לצד מנגינת פסנתר עליזה, הבריונות ההרסנית שמתארים Foster The People בשיר אינדי קופצני, והשואה הגרעינית עליה שרה Nena בהמנון הסינת' פופ הגרמני, גם הוזייר מצטרף למסורת מפוארת של להיטים מורבידיים.

Tamino, Angele - Sunflower

מה קורה כשמפגישים את המיתולוגיה היוונית עם מוזיקאים בלגיים ששרים באנגלית? התשובה היא אחת הבלדות המרגשות של התקופה. הסיפור של Sunflower התחיל בכלל לפני שנה, אז הוציא את השיר מוזיקאי בלגי-מצרי בשם Tamino. השיר הגיע אחרי הפריצה הראשונית של טמינו באלבום Amir מ-2018 שקצר שבחים והפך אותו לסנסציית אינדי אירופאית, כזו שאף זיכתה אותו בתואר "הגרסה המצרית של ג'ף באקלי". אחת הסיבות להשוואות, היא הגישה הרומנטית-טרגית שמלווה רבים משיריו של טמינו. לדבריו, מאז ומעולם הוא הוקסם מסיפורי המיתולוגיה היוונית, וכך נולד גם Sunflower, המבוסס על מיתוס הנימפה קליטי, שהפכה לחמנייה אחרי שבהתה לעיתים תכופות בשמש, בתקווה שאל השמש אפולו ישים לב אליה ויענה לחיזוריה. על אף שהשיר כבר יצא בגרסת סולו, טמינו הרגיש שמשהו חסר. הוא חיפש מישהי שתוכל להוסיף את הזווית הנשית, הנימפה, החמנייה שמתקרבת לשמש. כך קיבלנו גרסה חדשה לשיר, שבה מתארחת אחת התגליות הגדולות של השנים האחרונות במוזיקה הבלגית - אנג'ל ואן לייקן, או בקיצור - אנג'ל. למרות שגם היא פרצה ב-2018, אנג'ל היא אחד השמות הדומיננטיים כיום בפופ האירופי, עם להיטי ענק בסטרימינג, הופעות על הבמות הגדולות בעולם ושיתופי פעולה עם שמות כמו דואה ליפה. כשטמינו חיפש את הקול הנשי החסר בשיר שלו, הוא חשב שאנג'ל תהיה הליהוק המושלם. והוא צדק. יחד, השניים נשמעים כמו השילוב המדויק בין אינדי מלנכולי לפופ מתקתק. חיבור שעובד אצלם בצורה כל כך טבעית וסוחפת, שהוא מזכיר לרגעים את החיבור בין ניק קייב לקיילי מינוג. בלדה אינטימית שאפשר לצלול בתוכה מהרגע הראשון.

פרוטוקול בחירות העורכים

לשאלות ולשליחת חומרים: 88music@kan.org.il
(חומרים חדשים יש לשלוח בפורמט Mp3-320 בלבד)

הפופולריים