תפילה בהר הבית

אחרי הסגר: 15 אלף השתתפו בתפילה בהר הבית

הירידה בתחלואה נמשכת: 4,922 נדבקים חדשים אובחנו אתמול • פרופ' אש לבעלי העסקים: צריכים את הסבלנות שלכם שנוכל לפתוח לאורך זמן • הירידה בתחלואה נמשכת: 4,922 נדבקים חדשים אובחנו אתמול • מנכ"ל המשביר לצרכן תקף את אש: "מרחם על האיש, אין לו כלים לפעול. רצו שנלך להתחסן ועשינו זאת - תנו לנו להתפרנס"
סולימאן מסוודה
12 בפברואר 2021
07:42
עודכן ב 16:37

נמשכת מגמת הירידה בתחלואה, ואתמול אובחנו בסך הכל 4,922 נדבקים חדשים בקורונה. כך לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר (שישי). במקביל, כ-15 אלף בני אדם התכנסו היום בהר הבית לתפילת יום השישי.

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש קרא הבוקר לבעלי העסקים להתאזר בסבלנות ולא למהר לפתוח את החנויות. בריאיון לכאן רשת ב אמר אש לרן בנימיני כי "אנחנו לא רוצים לחטוף הפעם, לכן צריך סבלנות קורא לבעלי העסקים להתאפק. צריך את הסבלנות כדי שנוכל להיות פתוחים לאורך זמן". הוא הדגיש כי המלצת המשרד היא לעשות את השלב הבא של ההקלות ב-23 בפברואר, בתנאי שנתוני התחלואה ימשיכו לרדת. 

האזינו לריאיון המלא עם ממונה הקורונה אש בכאן רשת ב 

אש התייחס לגבי ההגבלות לקראת החגים הקרובים ואמר: "בפורים אנחנו לא רוצים שיהיו חגיגות והתקהלויות. אם התחלואה לא תרד עוד, יש אפשרות למגבלות בפורים. אבל יהיו הנחיות חדות של מה מותר ומה אסור". בנוגע לליל הסדר הוא הבהיר שיהיו הגבלות, אך הוא מקווה שניתן יהיה לחגוג אותו בקרב המשפחה בצורה יותר חופשית.

ממונה הקורונה התייחס בריאיון גם למאבק בסרבני החיסונים ואמר: "אנחנו עושים מאמצים, אבל הפייק ניוז מוכר הרבה יותר טוב וקשה להתמודד עם זה". עם זאת הוסיף על הצעדים לעידוד ההתחסנות: "אנחנו רוצים ליצור סביבות בטוחות לפעילות. נעשה את זה על ידי פעילויות, כמו תרבות וחדרי כושר, שנאפשר כניסה למחלימים או למתחסנים. יש עדיין התלבטויות לגבי הבדיקות, זה נמצא בבחינה".

מנכ"ל המשביר לצרכן רמי שביט התייחס להמלצתו של פרופ' אש לפתוח את המשק בעוד שבועיים: "הוא משקר, הוא בהמשך יסתייג לפי פרמטרים". בריאיון תקיף לכאן רשת ב אמר שביט לכאן בנימיני כי הוא "מרחם על ממונה הקורונה - אין לו כלים לפעול", והוסיף: "האירוע הזה גדול על משרד הבריאות, היו צריכים להעביר אחריות לעיריות ולפיקוד העורף". 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל המשביר לצרכן רמי שביט בכאן רשת ב 

שביט התייחס גם לפתיחה המוקדמת של העסקים בניגוד להנחיות, וקרא תיגר על אכיפת המשטרה, הבררנית לדבריו - שסגרה את סניפו בפתח תקווה. "רה"מ סיכם איתנו לפני חודשיים שנהיה סגורים עשרה ימים, אבל בפועל אנחנו סגורים כבר שבעה שבועות ואף אחד לא מפצה אותנו. המדינה רצתה שנלך להתחסן ועשינו את זה - תנו לנו להתפרנס". עוד הבטיח שביט כי ביום ראשון או שני הקרובים ייפתחו את כל 36 סניפי המשביר לצרכן לפי התו הירוק, "מנסים לעשות את זה בתיאום עם הממשלה". 

יעילות החיסונים 

לפי נתונים של משרד הבריאות, מבין 660 בני אדם שנפטרו לאחר שנדבקו בקורונה לאחרונה, רק ארבעה קיבלו שתי מנות חיסון יותר משבועיים לפני שנפטרו. מבין 183 חולי הקורונה במצב קריטי שגילם יותר מ-60 – רק אחד קיבל שתי מנות חיסון יותר משבועיים לפני שאושפז. כמו כן, ניכר הבדל בין המתחסנים ומי שלא התחסנו גם לגבי הידבקות בנגיף: 271 בני אדם בלבד מתוך 13,075 נדבקים שגילם יותר מ-60 חוסנו במנת החיסון השנייה.

במשרד הבריאות אומרים כי הנתונים הללו יכולים להעיד על יעילות החיסונים ועל כך שמי שמתחסן מוריד דרמטית את הסיכוי לסיבוכים בעקבות תחלואה בקורונה ואף לתמותה.

לפי צוות החוקרים של מכון ויצמן בראשות פרופ' ערן סגל, אם בוחנים את המצב כעת לעומת שיא התחלואה באמצע חודש ינואר, בגילאי 60 ומעלה נרשמו 58% פחות מאומתים, 38% פחות חולים קשה חדשים ו- 40% פחות נפטרים.