חיסון לקורונה
צילום: גטי אימג'ז

קניונים, חדרי כושר ואירועי תרבות: ההטבות למחוסנים החל מהשבוע הבא

מחקר: ירידה של 94% בהידבקות בקורונה שלוותה בתסמינים בקרב המתחסנים. נתונים שפרסם מכון כללית מצביעים גם על ירידה של 92% בתחלואה הקשה בקרב מי שחוסנו נגד הנגיף
כתבי כאן חדשות
14 בפברואר 2021
19:27
עודכן ב 20:11

קבינט הקורונה החליט כי ישראל תעניק הטבות למחוסנים החל משבוע הבא. בין ההטבות קניונים ומרכזי קניות, כולל שווקים, חדרי כושר, מוזיאונים, אירועי תרבות וספורט, מלונות (ללא חדרי אוכל), בריכות שחיה ותערוכות. צפויים להיפתח לכולם, ללא תלות באם התחסנת או לא - חנויות רחוב, ובתי תפילה.

על אף ההסכמה על ההטבות, יש מחלוקת בקבינט מתי להתחיל בהטבות למחוסנים - ביום ראשון או ביום שלישי. עמדת משרד הבריאות גורסת שההקלות יחלו רק ביום שלישי הבא, כתלות בנתוני התחלואה, אך כחול לבן דורשים להקדים את פתיחת המשק למחוסנים ליום ראשון בשבוע הבא. הכרעה בנושא צפויה מחר בקבינט שיכונס בשעות הבוקר, אחרי שהישיבה היום הסתיימה, כאמור, ללא הסכמות בנושא.


נוסף על המחלוקת על צעדי היציאה מהסגר ופתיחת המסחר, גם היוזמות שמטרתן לעודד התחסנות ודורשות חקיקה ופתרונות משפטיים, גרמו ללא מעט מתח בישיבת הקבינט, בין השותפות לממשלה וגם בין ראש הממשלה ליועץ המשפטי לממשלה.

המשטרה לא מתכוונת לאכוף את קיום הנחיות התו הירוק בכניסות לקניונים ועסקים. במשטרה אומרים כי זוהי אחריות בעלי העסקים והמשטרה תתערב אם יהיו קריאות פרטניות על חשדות לזיופים ומרמה. משרד הבריאות מצידו מתכוון לנסח תקנות שיקבעו קנסות לבעלי עסקים שיפרו את הוראות התו הירוק.


הגבלות בחג הפורים? הגבלת התקהלות בבתי הכנסת, ללא אירועים המוניים

ישנה הסכמה בממשלה להחיל הגבלות בחג הפורים שיתחיל ביום חמישי הבא – ויימשך עד ליום ראשון (בירושלים). במשרד הבריאות מתכוונים לדרוש הגבלת התקהלות בבתי הכנסת, ללא אירועים המוניים, וייתכן אף סגירה חלקית של המסחר. עדיין לא הוחלט האם יבקשו גם עוצר לילי, או מגבלות תנועה או סגר מסויים. ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, אמר בדיון בקבינט היום כי במשרד הבריאות עדיין בוחנים את הדברים.


ההתלבטות במשרד הבריאות בנוגע למגבלות תנועה היא העובדה שפורים יחול יומיים אחרי התאריך שבו המסחר וענפים על פי התו הירוק צפויים להיפתח, ולכן קיים חשש שהציבור "לא יהיה במקום" לשמוע על הגבלות תנועה ובסופו של דבר זה לא ייושם בשטח, גם אם תהיה אכיפה.

בניגוד לשלל הוויכוחים האחרים, בנושא הזה – בכחול לבן תומכים בעמדת משרד הבריאות. ואפילו אומרים כי ייתכן וצריך גם מגבלות תנועה בפורים. אך טוענים כי "לא ייתכן לפתוח ורגע אחרי לסגור" ולכן צריך להקדים את הפתיחה.

מחקר: ירידה של 94% בהידבקות בקורונה שלוותה בתסמינים בקרב המתחסנים

מחקר של שירותי בריאות כללית שהמתפרסם היום מצביע על ירידה של 94% בהידבקות בקורונה עם תסמינים בקרב מי שקיבלו חיסון וכן על ירידה של 92% בתחלואה הקשה. מכון כללית למחקר, ממכוני המחקר המובילים בעולם, בדק נתונים של כ-1.2 מיליון מבוטחים. מחציתם התחסנו והמחצית האחרת לא התחסנה. יעילות החיסון נשמרת בכל קבוצות הגיל, ובכלל זה בני יותר מ-70 - קבוצת גיל אשר לא היה אפשר להעריך בה את יעילות החיסון במחקר הקליני בשל היקפו המוגבל.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, מואב ורדי, עמיחי שטיין, משה שטיינמץ ודקלה אהרן-שפרן