כיתה לומדת במתווה קורונה
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

"משפחה ירוקה": המתווה שנבחן לפתיחת החינוך בכיתות הנמוכות בערים כתומות ואדומות

המתווה שהציע יו"ר השלטון המקומי - פתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך וכיתות א'-ד' עבור ילדים ממשפחות מחוסנות ומחלימות, שיוגדרו "ירוקות" • משרד הבריאות מבקש לאשר בחוק - העברת מידע על לא מתחסנים לרשויות מקומיות, כדי לעודד התחסנות • האיגוד הקרדיולוגי: כ-10 מבוגרים פיתחו בסמיכות להתחסנות נגד קורונה דלקת בשריר הלב - לא נמצא קשר בין קבלת החיסון למקרים
גילי כהן, עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף
16 בפברואר 2021
13:30
עודכן ב 18:14

משרד הבריאות מבקש היום (שלישי) לתקן את פקודת בריאות העם המנדטורית, כך שמידע על מתחסנים ולא מתחסנים יימסר לרשויות המקומיות ולמשרד החינוך, כדי לקדם את מבצע החיסונים. עם אישור החוק, הרשויות המקומיות ומשרד החינוך יקבלו מידע על מי שלא חוסן, כולל פרטי קשר שלו, כדי לעודד אותו לעשות כן, או להציע לו עזרה בהגעה למקום החיסון. משרד הבריאות לא יחייב רשויות מקומיות לבצע פעולות עידוד ממשיות.

"חיסון רוב האוכלוסייה היא האסטרטגיה הנבחרת ליציאה מהמגפה", נכתב בדברי ההסבר לחוק. "עם זאת, למרות מספר המתחסנים האמור, חסינות עדר של אוכלוסיית ישראל עדיין איננה בת השגה בשלב זה, בין היתר מאחר ולא ניתן לחסן ילדים מתחת לגיל 16, המהווים כ-30% מהאוכלוסייה. לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות יידרשו שיעורי כיסוי של קבוצות הסיכון בלמעלה מ-90% על מנת להימנע מגל תחלואה חמור לאחר שחרור המגבלות". תזכיר החוק שהופץ מאפשר לקבל את הערות הציבור עד מחר בלבד.

משרד הבריאות: תהיה בקרה על המידע של האזרחים, החוק לא יאפשר שיימינג על מי  שלא מתחסן

תזכיר החוק קובע גם כי משרד הבריאות יוכל לדרוש מגופים ציבוריים מידע מזוהה על אנשים, כולל פרטי קשר, על מנת לקדם את מבצע החיסונים. הודגש כי תהיה בקרה מסוימת על המידע – מסירתו תהיה לפי בקשה ובשיקול דעתו של מנכ"ל משרד הבריאות. כמו כן, השימוש במידע יהיה בכפוף להנחיות משרד הבריאות בנוגע אופן העברתו והשימושים שמותר לעשות בו.

עוד הודגש כי החוק לא יאפשר לעשות פעולות שיימינג למי שלא מתחסן. יקבע איסור לעשות במידע שימוש לתכליות אחרות, ויקבעו הוראות בנושא הרשאות הגישה למידע, שמירת הסודיות שלו, ומחיקתו בתום הצורך בו. שר הבריאות אדלשטיין הצדיק את החוק: "להתחסן זו חובה מוסרית וחלק מהערבות ההדדית. 4 מיליון ישראלים כבר התחסנו - זה מצוין אבל לא מספיק".

"משפחה ירוקה": מתווה חדש נבחן לפתיחת החינוך לגיל הרך וכיתות א'-ד' בערים כתומות ואדומות

יו"ר השלטון המקומי חיים ביבס גיבש מתווה לפתיחה של מוסדות חינוך בערים כתומות ואדומות בשיתוף ראשי הרשויות. הוא שיגר את הצעתו במכתב לראש הממשלה, שר הבריאות אדלשטיין ושר החינוך גלנט, וקרא לנתניהו להביא אותו עוד היום להצבעת הממשלה. המתווה העונה לשם "משפחה ירוקה", עליו חתומים ראשי ערים, אמור לאפשר פתיחה מבוקרת של מסגרות החינוך לגיל הרך וכיתות א'-ד'. העיקרון: משפחות מחוסנות ומחלימות יוגדרו "ירוקות" ויקבלו אישור לצאת למסגרות החינוך.

מי תוגדר משפחה ירוקה? כזו שבה כל בני הבית מגיל 16 ומעלה התחסנו ואוחזים בתו ירוק, או לחילופין החלימו ואוחזים בתעודת מחלים. לפי המתווה, יתר התלמידים שלא יחזיקו באישור "משפחה ירוקה" - ימשיכו ללמוד מרחוק. יידרשו להיות לאחר שני החיסונים ובעלי תו ירוק, או לחילופין יבצעו בדיקות קורונה מידי יומיים.

ממונה הקורונה אש: "לא יכול להבטיח שזה היה הסגר האחרון"

ממונה הקורונה פרופ' אש אמר כי הוא אני שלם עם הפתיחה של ענפים נרחבים במשק, אך עושה זאת "גם עם פרפרים בבטן". בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בתוכנית בכאן רשת ב, אמר אש: "אנחנו פותחים את המשק עדיין עם נתוני תחלואה גבוהים, אבל מקווים שהשפעת החיסונים תביא לכך שלא תהיה עלייה בתחלואה בהמשך".

האזינו לריאיון המלא עם ממונה הקורונה אש בכאן רשת ב

עוד אמר אש כי הוא לא יכול להתחייב שזה היה הסגר האחרון. "אם נפתח בחוסר זהירות ונראה עלייה בתחלואה – אחד הכלים להתמודדות יהיה סגר". על התפילות בבתי הכנסת בפורים אמר: "זו אחריות כבדה על האנשים בבתי הכנסת. אנחנו גם פועלים לכך שתהיה אכיפה וקנסות, ואם יתגלה בסופו של דבר מקרה של תחלואה בבית כנסת – יצטרכו לשלם על זה".

מוקדם יותר, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים אסותא באשדוד, ד"ר טל ברוש, האשים כי "חלק מהציבור שלא מתחסן הם אנשים שהפחידו אותם באזהרות תאורטיות שהופרכו לגמרי, כולל רופאים". 

האזינו לריאיון המלא עם ד"ר טל ברוש בכאן רשת ב

האיגוד הקרדיולוגי: כ-10 מבוגרים פיתחו בסמיכות להתחסנות נגד קורונה דלקת בשריר הלב - לא נמצא קשר בין קבלת החיסון למקרים

האיגוד הקרדיולוגי דיווח היום על כ-10 מקרים שתועדו ברחבי העולם, שבהם מבוגרים שהתחסנו מפני קורונה פיתחו בסמיכות לקבלת החיסון דלקת בשריר הלב ודלקת בקרום הלב וכן תסמונת דלקתית רב מערכתית.

באיגוד ציינו כי לא נמצא קשר בין קבלת החיסון לבין המקרים אך הוסיפו כי חשוב לאסוף מידע בנושא על מנת ללמוד עליו. עוד אמרו באיגוד כי מאז התפרצות המגפה תועדו מקרים של ילדים ונוער שחלו בקורונה ואושפזו לאחר שפיתחו תסמינים של תסמונת רב מערכתית שאופיינה גם בבעיות בלב. הסיכון לפתח את המחלה נחשב נמוך אבל לפי מסמך של האיגוד, היא עלולה להיות מסכנת חיים.

משרד הבריאות הקים ועדת בקרה ואיכות לבחינת אירועים חריגים בסמיכות לחיסון הקורונה. הוועדה בודקת בין היתר תופעות כמו דלקות בשריר ובקרום הלב וכן התסמונת הדלקתית הרב מערכתית, שהתגלו בסמוך למתן החיסון. במשרד ביקשו ממנהלי בתי החולים לדווח לוועדה, שבראשה עומד פרופסור דרור מבורך מבית החולים הדסה בירושלים, על חולים שסבלו מתופעות אלה בסמיכות לקבלת החיסון ולבצע בדיקות שונות לחולים.

לראשונה בישראל מת עובר שנדבק מאימו בקורונה

מוקדם יותר דווח כי לראשונה בישראל מת עובר שנדבק מאימו בקורונה. יולדת בת 29 מהדרום הגיעה לרופא המשפחה לאחר שלא חשה תנועות של העובר. היא הובהלה לבית החולים אסותא באשדוד, שם בוצעה לידה שקטה. האישה, בריאה בדרך כלל, סבלה מחום כמה ימים לפני המקרה. לאחר שהגיעה לבית החולים נעשתה לה בדיקה לקורונה, ונמצא שהיא חיובית. 

ד"ר טל ברוש, מנהל היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים אסותא באשדוד, הגיב על המקרה ואמר: "פעם ראשונה שראינו שבדיקות שלקחנו מהעובר היו חיוביות לקורונה. מעריכים שמדובר באירוע נדיר".