חיסון לקורונה
צילום: גטי אימג'ז

פרסום ראשון: משרד הבריאות בוחן חיסון עשרות אלפי עובדים פלסטינים בחיסוני מודרנה

אדלשטיין: לא יהיו סנקציות אישיות נגד מי שלא יתחסן. "מי שיזייף וידפיס תעודת מתחסן ייתפס והבילוי שלו יסתיים גם בכלא" • דיווחים על דימום חריג אצל נשים סמוך לקבלת חיסון לקורונה. עיקר הדיווחים הגיעו לוועדת המעקב בנושא החיסונים דרך הרשתות החברתיות ומיעוטם דרך רופאי נשים • 84% מחיילי צה"ל בשירות סדיר, קבע ואזרחים עובדי צה"ל התחסנו בחיסון הראשון ו-47% חוסנו גם בחיסון השני
דקלה אהרון שפרן
18 בפברואר 2021
09:20
עודכן ב 13:58

במשרד הבריאות בוחנים את האפשרות לחסן בחיסוני מודרנה שבידי ישראל פלסטינים העובדים בארץ באישור. לישראל הגיעו כמאה אלף מנות חיסון של מודרנה, ועד כה טרם נעשה שימוש ברובן, בין השאר מכיוון שפרוטוקול השימוש בחיסוני מודרנה שונה מזה של חיסוני פייזר וקיים חשש לבלבול בתהליך מתן החיסונים. כעת נבחנת האפשרות לחסן פלסטינים העובדים בארץ ולעקוב אחר מתן החיסונים בפרוטוקול המותאם לחיסוני מודרנה.
ישראל אישרה להעביר 5,000 מנות חיסון לרשות הפלסטינית, מתוכן הועברו עד כה כ-2,000 מנות חיסון של מודרנה. במהלך סוף השבוע התפרסמה בסוכנות הידיעות "בלומברג" כתבה שבה הואשמה ישראל כי במדינה לא נעשה שימוש במנות החיסון של מודרנה בזמן שמדינות רבות אחרות פועלות נמרצות כדי להשיג חיסונים.

שר הבריאות יולי אדלשטיין אמר היום (חמישי) כי לא תהיה חובת חיסון בישראל. בתדרוך בנושא התו הירוק אמר אדלשטיין כי מי שבוחר לא להתחסן זכותו. "לא יהיו סנקציות נגד מי שלא יתחסן. זאת זכות גדולה שניתנה לכולנו להתחסן ואינה קיימת במדינות אחרות".

הוא ציין כי מתחסנים ומחלימים יוכלו ללכת מיום ראשון לחדרי כושר, תיאטראות ועוד. לצערי יש אנשים חסרי מצפון שמנסים לתקוף את מבצע החיסונים, להפיץ פייק ניוז ולספר סיפורים כדי לזרוע ספק ולמנוע מאנשים להתחסן. "אנחנו מודעים לאפשרות של זיוף תעודת מתחסן. מי שחושב שזה משחק ילדים וידפיס לעצמו בבית תעודה ויצא לבלות - בסופו של דבר ייתפס והבילוי הזה יסתיים גם בכלא".

בתשובה לשאלת כאן חדשות אם הסגר השלישי היה האחרון, אמר השר אדלשטיין כי השאלה תלויה בהקפדה של הציבור. "אין סיבה שיהיה סגר רביעי ואם נמשיך במימדי התחסנות טובים יהיה מצחיק לדבר על סגר רביעי".

ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש שירותי בריאות הציבור, אמרה בתשובה לשאלת כאן חדשות כי ברמת התחלואה הגבוהה שבה אנו מצויים כעת לא ניתן לבצע בדיקות כדי לאפשר למי שאין לו תו ירוק להיכנס בזמן הקרוב. "ילדים יוכלו להיכנס למלונות בלבד בשלב זה. מי שאינו יכול להתחסן מסיבות רפואיות וילדים יוכל אולי להיבדק בשלבים הבאים", אמר אלרעי-פרייס.

עם משלוחי מנות, בלי מסיבות: ההנחיות לאירועי פורים במערכת החינוך

שבוע לחג הפורים הודיע הבוקר משרד החינוך על הנחיות לקיום את אירועי החג במוסדות החינוך שיתקיימו השנה בקבוצה הקבועה ועם הצוות הקבוע בבית הספר או בגן הילדים. ברשויות שבהן מתקיימת למידה מרחוק, ניתן יהיה לקיים את האירועים בשטח פתוח בקבוצות קבועות של 20 משתתפים לכל היותר. התלמידים יוכלו  להביא משלוחי מנות באריזה סגורה שאותם יחלקו בסוף יום הלימודים בלבד. נאסרת להקים דוכנים וקיום תהלוכות, מצעדים או מסיבות.

לא תותר כניסת מפעיל חיצוני לשטח בית הספר או אל הגן, אלא אם מדובר במפעיל הקבוע של הקבוצה בחינוך היסודי או החינוך המיוחד. לא תותר כניסת הורים לשטח בית הספר והגן והם אף לא יורשו להשתתף במפגשים בשטחים הפתוחים ובחצרות במסגרת החינוכית. במשרד מדגישים כי מסיכת תחפושת אינה פוטרת מחובת עטיית מסכה רגילה זו.

ועדת המעקב לחיסוני הקורונה דנה אתמול בתופעות עליהן דווח בסמיכות לקבלת החיסונים, ובפרט בדיווחים שהתקבלו על תופעות של דימום חריג אצל נשים - בסמיכות לקבלת החיסון. ד"ר אמיליה אניס, ראש אגף אפידמיולוגיה במשרד הבריאות, אמרה בישיבה שהגיעו מעט דיווחים יחסית על תופעות אלה מרופאי נשים וכי עיקר הדיווחים הגיעו דרך הרשתות החברתיות.

פרופ' ליטל קינן-בוקר, מנהלת המרכז לבקרת מחלות, ציינה שיש תופעות שכיחות שפעמים רבות אינן מדווחות בשגרה ולכן לא בטוח שניתן יהיה לדעת בוודאות אם הן קשורות לחיסון או לא. בישיבה נאמר כי הדיווחים על התופעה מצטרפים למעקב הכולל שמתבצע על ידי משרד הבריאות אחר תופעות שדווחו בסמיכות לקבלת החיסון. אדווה לוטן, מנכ"לית עמותת מדעת וחברה בוועדה, אמרה כי יש להתייחס לכל סוג של דיווח ברצינות הראויה, כולל ההתייחסות של רופאים המקבלים את הפניות בנושא.

בתוך כך, המחקר של פייזר בנושא היעילות נגד המוטציות נמשך. המחקר מצא שהמוטציה הדרום אפריקנית מורידה את רמת הנוגדנים שמייצר החיסון בשני שלישים, אך לא מדובר בממצא שמעיד שהחיסון אינו יעיל נגד המוטציה. הערכות המדענים הן כי גם לאחר ירידה של שני שליש ברמת הנוגדנים, הרמה הנותרת מספיקה כדי לנטרל את הנגיף.

84% מחוסנים בצה"ל: בוטל עוצר היציאות

84% מחיילי צה"ל בשירות סדיר, קבע ואזרחים עובדי צה"ל התחסנו בחיסון הראשון ו-47% חוסנו כבר בחיסון השני. ההערכה היא כי כבר בשבוע הבא יסתיים בצה"ל מבצע החיסונים וכלל יחידות הצבא יקבלו את החיסון השני. ביחידות המובחרות מגלן, אגוז, יהל"ם ואחרות חוסנו 90% מהחיילים. גם בחיל האוויר, חיל הים ואכ"א ישנם אחוזים גבוהים של מחוסנים, בעוד ביחידות העורפיות ואכ״א האחוזים נמוכים יותר. 

"המבצע נמשך כבר שמונה שבועות ולא ניזרק אפילו לא חיסון אחד", אומר גורם צבאי לכאן חדשות. "חיילים שמבקשים להתחסן באופן פרטני או שלא התחסנו במסגרת היחידה בה הם משרתים יכולים להגיש בקשה באמצעות אתר צה"ל, כפי שהם מזמינים תור לרופא מומחה. החיסונים נעשים ליחידות שלמות בהתאם למרחב שבו הן נמצאות וכל הנתונים עוברים למשרד הבריאות. חיילים, כמו אזרחים, יכולים לקבל את תעודת המתחסן באתר משרד הבריאות. אנחנו מקיימים הסברה ולא כופים חיסון, אבל חיילים שלא התחסנו כמו בסקטור האזרחי לא יוכלו להיכנס לבתי כנסת, לחדרי כושר ולכינוסים בהם ישתתפו מחוסנים. רוב היחידות המבצעיות ירוקות״, הוסיף הגורם.

החל מהיום בוטל עוצר היציאות ליחידות הסגורות, למעט יחידות אדומות - כך על פי החלטת הרמטכ"ל אביב כוכבי, שהדגיש כי לצד מגמת הירידה בתחלואה בצבא נדרשים החיילים להמשיך ולהקפיד על ההנחיות.

בהכנת הידיעה השתתפו כרמלה מנשה ומואב ורדי.