t
מוכר חנות פותח את העסק שלו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תו סגול, תו ירוק: כל מה שצריך לדעת על פתיחת המסחר

אולמות התרבות, חדרי הכושר והמלונות ייפתחו היום במתווה התו הירוק – הכניסה אליהם תתאפשר למחוסנים ומחלימים. במקביל, המסחר ייפתח לכלל האוכלוסייה במתווה התו הסגול • משתמשים רבים דיווחו על תקלות בטעינת יישומון "הרמזור" להנפקת התו הירוק • שר הבריאות לכאן חדשות: "ב-7 במארס נפתח את כל מה שעדיין לא פתוח במערכת החינוך"
הדס גרינברג ודנה ירקצי
20 בפברואר 2021
18:19
עודכן ב 23:13

אולמות התרבות, חדרי הכושר והמלונות ייפתחו היום (ראשון) במתווה התו הירוק – הכניסה אליהם תתאפשר למחלימים ולמחוסנים בלבד בהצגת תעודת מתחסן. בתי תפילה יורשו לפעול בתפוסה של עד 50% ולא יותר מ-300 אנשים.

עוד לפי המתווה שאישרה אתמול הממשלה, קניונים, שווקים וחנויות רחוב יפתחו מחר לכלל האוכלוסייה לפי התו הסגול - ללא הגבלות על לא-מחוסנים, אך עם הגבלת כמות האנשים. עוד ייפתחו ללא הגבלות התו הירוק: מקומות המשמשים עבור אימון ספורט מקצועי ותחרותי, ספריות, מוזיאונים, גני חיות, ספארי ואטרקציות תיירותיות בשטח פתוח ללא מתקנים, למעט רכבל. 

בתוך כך, יישומון "הרמזור" באמצעותו ניתן להנפיק את התו הירוק לבתי עסק שייפתחו למחלימים ומתחסנים עלה בסוף השבוע לחנויות האפליקציות של מכשירי אפל ואנדרואיד. אולם, משתמשים רבים שניסו להנפיק את האישור המבוקש דיווחו כי נתקלו הערב בהודעה: "משהו השתבש, שווה לנסות שוב בעוד כמה דקות". משתמשים אחרים שניסו להיכנס לאתר האינטרנט החלופי דיווחו כי זה אינו נטען כהלכה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין ביקרו אמש במכון הכושר "שר פיטנס" בפתח תקווה לקראת הפתיחה הצפויה. אבל לפני שמכריזים על חגיגה ועל אף אישור הממשלה, עשרות מכוני כושר הודיעו כי לא יפתחו את שעריהם. על פי נתוני ארגון בעלי הספורט והכושר, רק בין 25 ל-30 אחוז מהלקוחות מחזיקים בתו ירוק – כך שלטענתם הפתיחה אינה כלכלית. בסוף השבוע נחתמה עצומה הדורשת סבסוד של הממשלה כתנאי לפתיחת 83 מוסדות בענף, מתוכם רשתות הכושר גרייט שייפ, סטודיו C ופרופיט, קבוצת מרכזי הספורט בקמפוסי האוניברסיטה העברית וכן קאנטרי קלאבים.

יחזרו למסגרות: כיתות ה'-ו', י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות

גם במערכת החינוך תתבצע היום פתיחה נוספת. תלמידי כיתות ה'-ו' וכן כיתות י"א-י"ב בערים ירוקות וצהובות יחזרו למסגרות. אולם יש מי שעדיין נשארו מאחור - תלמידי כיתות ז' עד י', שימשיכו ללמוד בבית מרחוק. ההורים והמורים ממשיכים להתריע מפני הפגיעה הנפשית והחברתית שממשיכה להחמיר כלל שעובר הזמן. שר הבריאות יולי אדלשטיין התייחס לסוגייה אמש בריאיון לכאן חדשות ואמר: "ב-7 במארס נפתח את כל מה שעדיין לא פתוח במערכת החינוך".

במשטרה מגבשים מדיניות אכיפה לתו הירוק, אך אינם מתכוונים להציב שוטרים בכניסה לעסקים כדי שיבדקו אם מכניסים רק בעלי דרכון ירוק. בפגישה שהתקיימה ביום חמישי בין מנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' חזי לוי לבכירי אגף חקירות ומודיעין, ביקש לוי מהמשטרה לאכוף זיופים של דרכונים ירוקים.

מה שכן גובש עד כה - הוא מתווה הקנסות לתו הירוק: אדם שישהה במקום שפועל על פי התו, מבלי שהחלים מקורונה או התחסן, ייקנס ב-1,000 שקלים. במשרד הבריאות חשבו בהתחלה להטיל קנס של 500 שקלים, אך הוחלט שזהו סכום נמוך מדי שלא יוביל להרתעה.

תגיות:
קורונה