עוד יום

מתגעגעים לשירי הבחירות? כנסו כנסו

מה קרה לג'ינגלים המביכים והמרגשים, עם הדגלי ישראל, הטרקטור שחורש בשדה והמנהיג שמביט קדימה אל האופק? אולי השירים החביבים היו נאיבים מדי לפוליטיקה הישראלית, או שכמו הרבה דברים – הקדמה מחקה גם אותם | עוד יום
עוד יום
25 בפברואר 2021
11:12

מה קרה לשירים שפעם היו מלווים כל בחירות? הג'ינגלים המביכים לפעמים ומרגשים לפעמים, עם דגלי ישראל, הטרקטור שחורש בשדה, והמנהיג שמביט קדימה אל האופק. לאן הם נעלמו? אולי הג'ינגלים  החביבים היו נאיבים מדי לפוליטיקה הישראלית, או שכמו הרבה דברים – הקדמה מחקה גם אותם. 

האזינו להסכת עוד יום עם עקיבא נוביק 

כדי להבין את זה צריך לחזור קודם אל השיא של הג'ינגלים – סוף שנות ה-80. "היה אז היה ניסיון לייצר משהו גדול מהחיים", הסביר היועץ האסטרטגי משה קלוגהפט. בבחירות של 92' מפלגת העבודה הייתה זו ששינתה את חוקי המשחק בתחום, עם הג'ינגל "ישראל מחכה לרבין" – שהפך את המשחק הפוליטי להרבה יותר פרסונלי. 

בעשור הבא דעכו לאט לאט הסרטונים המלבבים האלה. זה לא קרה בבת אחת, כי במקביל לטרנד הבלטת המנהיגים צמח בישראל טרנד נוסף – טרנד הקמפיינים השליליים. והרעל הזה התחיל לטפטף לתעמולת הבחירות כבר ב-96'. "זאת עוד הייתה תקופה שבה הנמר גר לצד הכבש", הסביר קלוגהפט. "החיובי, שמתבטא בג'ינגלים, גר לצד השלילי, אבל ככל שהתקדמנו החיובי פשוט נעלם לחלוטין". 

לצד עליית הקמפיינים השליליים, יש סיבה נוספת שגרמה לתשדירי הבחירות לדעוך - עליית הרשתות החברתיות, שהופיעה בעוצמה בבחירות 2013. קלוגהפט תיאר: "הדיגיטל גרם להכל להיות הפיך, ההיגיון שבלהשקיע לטווח הארוך הלך וירד. הרשתות הביאו המון תופעות שהיו מחוץ למיינסטרים ויצרו עולם חדש שבו מגיבים מרגע לרגע".

אבל יש גם מסר מעודד לחובבי הז'אנר: איכשהו, עדיין ניתן לשמוע את הג'ינגלים ברדיו וגם ברשתות החברתיות. כנראה שהם פשוט מסרבים להיעלם ממערכת הבחירות הישראלית.