פתיחת החנויות
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות שוקל: דחיית ההקלות במסחר והמשך פתיחת החינוך

במשרד הבריאות מעוניינים לפתוח את כיתות ז' עד י' ללא תלות במצב התחלואה • זאת מכיוון שמדד המתחסנים עולה והם מבינים שהנזק שנגרם לילדים גדול • עם זאת, פתיחת המסעדות והאירועים צפויה להידחות בשבוע כדי לראות את השפעת העלייה בתחלואה • וגם: איפה עומדת ישראל במדדים לפתיחת המשק?
קטי דור ונוב ראובני
28 בפברואר 2021
20:20

במשרד הבריאות שוקלים לדחות בשבוע את פתיחת המסעדות ואולמות האירועים, הצפוים בשלב הבא של ההקלות. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (ראשון) כי כיתות ז' עד י' ייפתחו בעוד שבוע – גם אם מקדם ההדבקה ימשיך לעלות, כפי שצפוי. 

בגלל שמדד המתחסנים עולה והוכח שהם יעילים במשרד לא שוקלים לבטל את המשך פתיחת בתי הספר. כמו כן הם מבינים שהנזק שנגרם לילדים הוא כבד וגדול. בנוגע להקלות האחרות נשקל לחכות שבוע ולראות אם ישנה עלייה במספר החולים במצב קשה. אך מצד שני, חושבים במשרד שניתן לקחת את הסיכון ולהמשיך בצעדים, בגלל שיעור ההתחסנות הגבוה באוכלוסיה שבסיכון. כמו כן ישנו החשש שאם האירועים לא ייפתחו באופן רשמי זה יקרה באופן מחתרתי – וזהו צעד מסוכן יותר. 

המדדים לפתיחת המשק: איפה אנחנו עומדים?

בתוכנית היציאה שהציג משרד הבריאות ישנם מדדים ברורים שעמידה בהם מאפשרת מעבר לשלב הפתיחה הבא של המשק ואי עמידה בהם - מצריכה עצירה. המדד הראשון שנקבע הוא הגעה לארבעה מיליון ישראלים שישלימו את שתי מנות החיסון. לפי שעה - חסרים עוד כמעט 680 אלף מתחסנים במנה השנייה כדי שנגיע ליעד. לפי מספר האנשים שצריכים לקבל את המנה השנייה עד סוף השבוע – ישראל לא תעמוד גם במדד הזה. 

עוד מדד שנקבע, גם הוא קשור בחיסונים - הוא הגעה לשיעור התחסנות של 95% לפחות בקרב בני ה-50 ומעלה בישראל. גם במדד הזה, אנחנו עדיין לא עומדים: כרגע רק 86% מקבוצת הגיל הזאת חוסנו - וכדי להגיע ליעד שנקבע חסרים עוד 212 אלף מתחסנים בני חמישים ומעלה.

עכשיו – הגענו למקדם ההדבקה. בתוכנית היציאה נכתב כי כדי לעבור לשלב הפתיחה הבא נדרש מקדם הדבקה יציב וקרוב לאחת: ובכן, גם במדד הזה, אנחנו רחוקים מלעמוד. ראשית, המקדם לא יציב - הוא בעליה כבר שבוע לפחות. היום הוא כבר ממש נושק ל-1, וככל הנראה יחצה את אחת ביממות הקרובות. מה שיעיד שהתחלואה שוב בעליה.

המדד האחרון שנקבע מתייחס למספר החולים המאושפזים במצב קשה - היעד שקבע משרד הבריאות הוא פחות מ-800 כאלה, ויציבות במספרם. כאן אנחנו במצב טוב קצת יותר. ישנה מגמת ירידה שנמשכה לאורך כל השבועיים האחרונים כמעט. ביום שישי ירד מספר החולים במצב קשה אל מתחת ל800, ואתמול הגיע המדד הזה לנתון הנמוך ביותר מאז תחילת השנה - 765 חולים קשה. היום נרשמה שוב עלייה קלה.

למעשה, מתוך ארבעת המדדים שאמורים לקבוע אם נוכל להמשיך בפתיחת המשק - ישראל עומדת כרגע רק ביעד אחד. בימים הקרובים יצטרכו גורמי המקצוע ומקבלי ההחלטות להכריע אם לעצור את ההתקדמות ולחכות עד שהמצב ישתנה, או - להתעלם שוב מהתכנית שנקבעה ולקוות לטוב.

תגיות:
קורונה