-

הממשלה אישרה את ההקלות מיום ראשון: מסעדות וגני אירועים ייפתחו, תלמידי החטיבה ישובו לכיתות

ההקלות באות ברקע העלייה במקדם ההדבקה וזינוק במספר החולים קשה ב-98 מאמש. לאחר כשלוש שעות, גנץ פוצץ את הישיבה: "הפכה לוויכוח של כ"ץ עם אנשים אחרים" • הדיון על מתווה פתיחת השמיים לקראת הבחירות צפוי להתקיים מחר
גילי כהן, עמיחי שטיין, מיכאל שמש וקטי דור
01 במרץ 2021
09:17
עודכן ב 22:58

הממשלה אישרה היום (שני) פה אחד את השלב השלישי של ההקלות על המשק, כפי שתוכנן. ייפתחו המסעדות וגני אירועים. מגבלת ההתקהלות הורחבה ל-20 בני אדם במקום סגור ו-50 במקום פתוח (מלבד בערים אדומות שבהן תישאר המגבלה המקורית).

זה מה שייפתח לכלל האוכלוסייה על פי התו הסגול:

אלה המקומות שייפתחו למתחסנים ומחלימים בלבד על פי התו הירוק:

בנוסף, ישובו ביום ראשון ללימודים תלמידי כיתות ז'-י' ביישובים הירוקים והצהובים וכן ביישובים כתומים שבהם יש לפחות 70% מחוסנים וקיימת תוכנית "מגן חינוך". ההקלות באות כשברקע עלייה במקדם ההדבקה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם הערב כי מספר החולים שמצבם קשה זינק ב-98 מאמש, וזאת כשמקדם ההדבקה כבר הגיע ל-1. 

כמו בפעמים קודמות, גם הישיבה היום הייתה רוויה בעימותים. לאחר כשלוש שעות, פוצץ שר הביטחון בני גנץ את הישיבה והאשים כי היא "הפכה לוויכוח בין ישראל כ"ץ לאנשים אחרים". שרי כחול לבן עזבו וחזרו. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו עזב את הישיבה בגלל שיחה "מאוד מאוד חשובה". 

קרב האשמות בין נתניהו וכ"ץ לגנץ ומנדלבליט

במהלך הישיבה התגלע ויכוח בין נתניהו לגנץ סביב המענקים וגם בין גנץ לשר האוצר ישראל כ"ץ. גנץ האשים: הסעיפים לא סוכמו ברביעי, רק אתמול בלילה צחי העביר את ההצעות. נתניהו השיב: דיברו הרבה פעמים. דיברו עם היועץ המשפטי. גנץ תקף: כל החלטה משמעותית צריכה לעבור את הייעוץ המשפטי לממשלה, למה אתה מיתמם?

בהמשך התערב היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט וציין כי אין בידיו שום חומר. "יש ראשי פרקים של משהו שפרסמתם בתקשורת חודש לפני. זה לא בסדר", אמר מנדלבליט. נתניהו שאל: "האם הפקידים קיבלו הנחיות שלא לשתף פעולה?". גנץ השיב: "זה לא נכון, הם ישתפו פעולה, לא מעבירים את החומר. אתם משחקים משחקים".

ישראל כ"ץ האשים כי גנץ תוקע התוכנית הכלכלית למרות אישור היועץ המשפטי בנושא הארנונה. גנץ אמר: "אין אחד שלא רוצה לאשר את התוכניות הכלכליות, אבל יש פה סעיפים שהם שוחד בחירות. בהמשך מנדלבליט אמר לכ"ץ: "אין דבר כזה חוק שאומר עזרה לעסקים - זה סיסמאות".

לפני שהישיבה החלה, כתב שר החינוך גלנט בטוויטר כי משרדו ערוך לחידוש מלא של הלימודים בכיתות ז'-י' בערים הירוקות, הצהובות והכתומות הבהירות. בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר היום ראש הממשלה: "אנחנו דנים בהקדמת החזרה של תלמידי החטיבות ליום רביעי". עם זאת, הוא הסביר כי "יש גם שיקולים שאומרים לחכות עד ליום ראשון שלאחר מכן". 

בתוך כך, 55% מעובדי ההוראה במערכת החינוך התחסנו במנה השנייה של החיסון, כך עולה מנתוני משרד החינוך שעברו לראשונה אתמול ממשרד הבריאות. רובם במגזר הכללי, הכי מעט במגזר הלא-יהודי. בסך הכול, 66% מעובדי ההוראה התחסנו או חלו כבר בקורונה. הנתונים לא כוללים עובדים במערכת החינוך שהם עובדי הרשויות המקומיות, כמו מזכירות ואנשי שירות נוספים.

האזינו לריאיון המלא עם רה"מ נתניהו בכאן רשת ב

מתווה פתיחת השמיים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה את ראש המל"ל להקים צוות בהשתתפות משרדי הבריאות, התחבורה, ביטחון הפנים, הפנים, הביטחון והאוצר, יחד עם הייעוץ המשפטי לממשלה שיגבש מתווה אופטימלי לכניסה וליציאה לישראל וממנה. המתווה יובא מחר לקבינט הקורונה, ולאחר מכן לאישור הממשלה.

מןוקדם יותר שר הביטחון בני גנץ אמר בישיבת הממשלה כי "אנחנו צריכים לגרום למצב שישראלים חוזרים הביתה". לדבריו, "אין איסור במדינות אחרות לאזרחים לחזור לארצם".

הפיילוט החל: נוסעים שנחתו בנתב"ג קיבלו את הצמידים הדיגיטליים הראשונים

המתווה לפתיחת השמיים החל מ-7 במארס כפי שהוצג בממשלה:
- ביטול ועדת החריגים
- חזרה של 3,000 ישראלים ביום, כאשר בהתייעצות עם שרי הבריאות והתחבורה יהיה ניתן לאשר כניסה של עד 7,000 ביום
- לא תהיה הגבלה על יציאה מישראל, למעט מדינות ספציפיות שיוגדרו על ידי משרד הבריאות
- כל אזרח ישראלי שירצה להיכנס ארצה יצטרך להציג גם בדיקת קורונה שלילית מ-72 השעות האחרונות וגם להיבדק בנחיתה
- תהיה חובת בידוד במלונית למי שלא חוסן או צמיד אלקטרוני למי שיפר בידוד ביתי - אך נושא הבידוד מחייב חקיקה

מהשבוע הבא, תורחב רשת הטיסות מישראל ואליה לעשרה יעדים במקום השניים שיש כיום. מספר הישראלים שיכולים לעבור בנתב"ג עומד על 3,000 והוא יעלה ל-5,000 תוך שבוע. מחר יביא משרד התחבורה לאישור משרד הבריאות בקשה לבדיקות קורונה מהירות לפני ההמראה מכל יעד לישראל. הבדיקות יתנו תשובה תוך 15 דקות ויאפשרו הרחבה של יעדי הטיסות. משרד הבריאות יאשר מחר את הצעדים.