ארכיון
צילום: משה שי, יונתן זינדל, פלאש 90

למה ישראלים שנמצאים בחו"ל עדיין לא יכולים להצביע משם?

שלושה שבועות נותרו עד לבחירות ויותר מחצי מיליון ישראלים שחיים בחו"ל לא יוכלו להצביע ולהשפיע. מה קורה במדינות אחרות בעולם? ומה עלה בגורלן של הצעות החוק שהוגשו בנושא? האזינו לפרק החדש בהסכת "עוד יום"
עוד יום
02 במרץ 2021
07:31

לטוס לחו"ל. טרולי, צ'ק-אין, ארזתם לבד, דיוטי פרי, "מטוס ממריא דרך טיפה שקופה". מתגעגעים? מי לא. אל כל המונחים המפתים האלה נוספו בשנה החולפת כמה פחות כיפיים: מלוניות, ועדת חריגים, בדיקת קורונה שלילית לפני טיסה. בעצם רק דבר אחד נשאר זהה בישראל, לפני ואחרי קורונה: שוב הולכים לבחירות. רק הפעם, ישראל סגרה את השמיים - אין יוצא ואין בא (כמעט) - והישראלים נשארו בחוץ.

בכל דקה שעוברת, אנחנו מתקרבים עוד קצת ליום הבוחר, לרגע הזה שמיליוני ישראלים ישלשלו פתק לקלפי - עד הפעם הבאה. הקלפיות יהיו פרוסות מדן ועד אילת, עם קולות הימאים וקולות החיילים ועם אנשים שיבואו במיוחד מעבר לים כדי להצביע. לקראת הבחירות ייפתחו גם קלפיות במאה מקומות בעולם, כולל במרוקו, דובאי, לונדון ופריז. אבל שם יוכלו להצביע רק נציגים רשמיים של המדינה - שליחים ושגרירים למשל. אחרים יצטרכו לנחות בנתב"ג כדי להצביע.

אם נשאיר את יהודי העולם בצד, לפי הערכות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה יש יותר מחצי מיליון ישראלים שעברו לחיות בחו"ל. אם כולם היו באים להצביע בבחירות, הישראלים בגולה היו שווים בערך 14 מנדטים. וזה כבר משהו ששווה לפוליטיקאים להילחם עליו - ולצעוק "רוצים שינוי".

אז מדוע ישראלים שנמצאים בחו"ל עדיין לא יכולים להצביע משם? מה צריך לקרות כדי שזה יתאפשר? מה קורה במדינות אחרות בעולם? ומה עלה בגורלן של הצעות החוק שהוגשו בנושא? כתבתנו המדינית גילי כהן בדקה את הסוגייה הבוערת בפרק החדש של ההסכת "עוד יום".