רוני טהרלב

נורית זרחי: "לא טבעי שהמשטר הזה יעניק לי את פרס ישראל"

בריאיון לכאן תרבות, כלת פרס ישראל לספרות חושפת את הפער בין האהבה שהיא מקבלת לאיך שהיא תופסת את עצמה, ומדברת על הקושי שלה מול השלטון הנוכחי בישראל
גואל פינטו
02 במרץ 2021
10:07

"כששר החינוך טלפן לי אני בכיתי", אומרת כלת פרס ישראל לספרות נורית זרחי. בריאיון ל"גם כן תרבות" עם גואל פינטו בכאן תרבות מספרת הסופרת והמשוררת שהיא שמחה לקבל את פרס ישראל מהשלטון הנוכחי בישראל, למרות שזה לא השלטון שהיא רוצה בו, לדבריה.


"זה כל כך הפתיע אותי", סיפרה בריאיון. "זה הפתיע אותי ברמת הלא ייתכן. בגלל שאני לא מהגדודים, לא מרכזית, ואני אחרת בכתיבה. מאוד הופתעתי. הייתי כולי בחוויה של הזרות ביני ובין התגובה שקיבלתי על הפרס הזה זה פשוט היה לא יאומן".


את זוכה לאהבה מטורפת. תסבירי את הזרות שאת מדברת עליה.

"זה לא נוח להגיד את זה, אבל הפנים שלי הוא תמיד חצוי, ולקבל כל כך הרבה אהבה זה נגד עצמי".


"הכתיבה שלי היא פוליטית רק שצריך עין טובה לזה. היא פוליטית בכמה מובנים: דבר ראשון כל הכתיבה שלי על ילדותי במסגרת הסוציאליסטית דווחה על ידי כצריכה תיקון. דבר שני, העניין של הקול האישי, שקיבל קצת צורה אחרת, אבל מתחילתו כשגדלתי הקול הקולקטיבי היה שליט לחלוטין ואני ניסיתי לעשות משהו אחר כי חשבתי שיש בזה צורך חברתי. והדבר האחרון הוא ממש פוליטי, במובן מה שאני חושבת שצריך להיות. אני לא יודעת אם אזכה לזה, אבל אולי הילדים. צריך שינוי גדול בכל המערכות, שיהיו נקיות. קשה קצת להאמין שזה יכול להיות. צריך לרחוץ חזק ידיים כדי לגעת בדלתות האלה. אני גם בעד ההפגנות בבלפור, בוודאי.


"זה לא השלטון שאני רוצה בו. כל העניין הספרים הוא עניין פוליטי, כל התרבות הישראלית היא עניין פוליטי, בוודאי איך שזה התגלה עכשיו. אז שמחתי להצטרף. שמחתי ששר החינוך אמר את זה. שמחתי ממנו לשמוע את זה".


דווקא ממנו?

"שמחתי שזה הגיע עד אליו כי זה לא טבעי".


לא טבעי שהמשטר הזה יעניק לך את פרס ישראל.

"זה לא טבעי".