מרכז בדיקות לקורונה בתל אביב
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

תוכנית הבדיקות המהירות תקועה בגלל מחלוקת על המימון

הכיוון המתגבש במשרד הבריאות הוא שבתי העסק או האזרחים יממנו את הבדיקות, שיאפשרו כניסת ילדים ולא מחוסנים למקומות. מנגד, בחברות המבצעות את הבדיקות אומרים שהעסקים גם ככה קורסים - והאזרחים לא יסכימו לשלם
קטי דור ומשה שטיינמץ
07 במרץ 2021
21:01

תוכנית הבדיקות המהירות, שאמורה לאפשר כניסה של ילדים ולא מחוסנים לבתי עסק, תקועה בשל מחלוקת על מימון הבדיקות. זאת לאחר שמשרד הבריאות כבר אישר חמש חברות שיוכלו לבצע את בדיקות הקורונה המהירות. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

בישיבה שהתקיימה הערב בראשות מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור חזי לוי, התגבש הכיוון לפיו בתי העסק או האזרחים יממנו את הבדיקות, שעלותן כ-50 שקלים לבדיקה. מנגד, נציגי החברות אמרו לכאן חדשות כי בתי עסק רבים, וגם האזרחים, לא יוכלו לממן את הבדיקות.

כל עוד מתווה הבדיקות המהירות מתעכב, הבדיקות האפשריות היחידות בשלב זה הן רק בדיקות ה-pcr הרגילות, שמעמיסות על המעבדות שמבצעות גם ככה כ-100 אלף בדיקות ביום. המעבדות לא יוכלו לבצע את הבדיקות הרגילות גם לצרכי פנאי במסגרת התו הירוק.

בד בבד, גם תוספת הפקחים למאמץ אכיפת הבידוד הביתי מתעכבת. הממשלה אישרה הקצאת יותר מ-600 פקחים של הרשויות המקומיות שיוכפפו למשטרה, על מנת להגביר את אכיפת הבידוד הביתי על רקע אישור מתווה פתיחת השמיים. עם זאת, עד כה הגיעו למשטרה רק עשרות בודדות של פקחים והמשטרה מתקשה להתחיל האכיפה המוגברת של הבידוד.

אתגר נוסף ומשמעותי של המשטרה בנושא אכיפת הבידוד הוא העובדה שמחצית מכתובות המבודדים - לא מעודכנות.