מחסום קלנדיה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עקב חוסר בראיות: נסגר התיק נגד אנשי שב"כ וצה"ל שנחקרו בחשד שהורו על חיפוש באיברי המין של פלסטינית

לפני שלוש שנים נפתחה חקירה נגד אנשי השירות בחשד לעבירות שבוצעו בזמן פעילות מבצעית בחברון ב-2015. בעת פעילות מבצעית בביתה של העצורה, תושבת יהודה ושומרון, נערך לה חיפוש פולשני ע"י שתי חיילות, אחת מהן רופאה • המשנה לפרקליט המדינה המליצה לראש השב"כ לנקוט הליך פיקודי בעניינם של שניים מאנשי השירות
אמוץ שפירא
07 באפריל 2021
16:50

שלוש שנים אחרי החשיפה בכאן חדשות: הפרקליטות סגרה היום (רביעי) תיק נגד אנשי שב"כ וקצינים בצה"ל, שנחשדו שהורו על חיפוש באיברי מין של פלסטינית בחברון. 

לאחר חקירה מעמיקה, המשנה לפרקליט המדינה נורית ליטמן החליטה לאמץ את המלצת פרקליטות מחוז תל אביב והמחלקה לחקירות שוטרים, ולסגור מחוסר ראיות את התלונה שהגישה עצורה פלסטינית בגין חיפוש גופני פולשני שנערך בגופה, בפעילות מבצעית משותפת של שב"כ וצה"ל ב-2015. לצד זאת, המליצה המשנה לפרקליט המדינה לראש השב"כ לנקוט הליך פיקודי מתאים בעניינם של שניים מאנשי השירות. נגד איש שב"כ שלישי ננקט הליך פיקודי כבר ב-2019 בגין התנהלותו באירוע.

האירוע המדובר התרחש בזמן חיפוש בביתה של עצורה תושבת יהודה ושומרון. בשל צורך מבצעי מסויים, נערך לה חיפוש גופני, שפגע מהותית בכבודה ובפרטיותה. החיפוש בוצע על ידי שתי חיילות, אחת מהן רופאה. בחקירה נמצא כי קיימת תשתית ראייתית חסרה ביחס למקור ההנחייה לביצוע החיפוש, לתוכנה ולנסיבות העברתה לגורמי השטח. על כן הוחלט שלא ניתן להעמיד לדין מי את המעורבים בתקרית.