ישראלים חוזרים מחו"ל בנתב"ג
צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

פרופ' לוי: להמשיך לבודד שבים מחו"ל שאינם מחוסנים כי המוטציות משתוללות בעולם

מנכ"ל משרד הבריאות: קפסולות יבוטלו בכיתות ד', בהמשך יבוטלו בכיתות ה'-ו' • לאחר פתיחת נתב"ג: 93 נדבקים הגיעו מאוקראינה; שיעור החיוביים הגבוה ביותר - מאתיופיה • המשרד הציג תאריך יעד חדש להפעלת פיקוח האלקטרוני על הנכנסים לישראל - 20 באפריל
נוב ראובני
08 באפריל 2021
13:56
עודכן ב 17:56

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופסור חזי לוי, אמר היום (חמישי) בתדרוך לעיתונאים כי "ללא ספק יש סיבה לאופטימיות - התחלאה בירידה". יחד עם זאת פרופסור לוי ציין כי "צריך לזכור שהמגפה בירידה אבל לא חלפה. אנחנו עדיין עם 2.5 מיליון ילדים שאינם מחוסנים, קרוב ל-900 אלף איש בגיל 50 ומעלה שאינם מחוסנים ואנחנו עדיין צפויים לתחלואה והדבקה".

פרופסור לוי הוסיף כי "חשוב לשמור על שמירת המרחק, המסכה, בידוד לשבים מחוץ לארץ שאינם מחוסנים ומחלימים כי המוטציות משתוללות בעולם". בנוגע לשאלה אם הוא מעריך שצפוי לנו גל תחלואה משמעותי נוסף? השיב מנכ"ל משרד הבריאות כי "הגם שחיסנו כ-85%-80% מתוך האוכלוסייה בת החיסון, עדיין בראייה של כל האוכלוסייה מחוסנים רק כ-65%, ולכן עדיין יכול להיות גל תחלואה. יכול להיות גם גל תחלואה על ידי מוטנטים שהתעקשו ללוות שבים ארצה וחלילה להדביק אחרים". 

בנושא החינוך, אמר פרופסור לוי שמשרד הבריאות מתכוון לאשר לפתוח גם את כיתות ד' ללא קפסולות, כמו כיתות ג', והוסיף שאחרי שיראו את ההתנהגות בכיתות ג'-ד' במשך כמה ימים, תבוטלנה גם הקפסולות בכיתות ה'-ו'. 


באשר לכיתות ו'-ז', אמר פרופסור לוי כי "יתאפשר מעבר של תלמידים בין יותר קפסולות. בכיתות שניתן להפעיל בהן מגן חינוך, כלומר בדיקות - הילדים ילמדו ללא קפסולות". באשר לכיתות י"א-י"ב ביטלנו את הקפסולות בכיתות בהן שיעור המתחסנים יחד עם מחלימים הוא יותר מ-65%.

פרופסור לוי התייחס גם לשאלת מצב מלאי החיסונים - אם בישראל יש מספיק חיסונים כדי לחסן את מי שטרם התחסנו מקרב המבוגרים, את המחלימים ואת בני 16-12, ואמר "אני לא רוצה להיכנס למספרים בשל הסכמים מסחריים. כרגע יש בישראל חיסונים על מנת לחסן את הלא מחוסנים, ואת המחלימים במנה אחת כפי שהוחלט. אנחנו עומדים בפני חיסון לילדים ושם נצטרך כנראה לתגבר".

מנכ"ל משרד הבריאות הוסיף "לצערי, זה כמה ימים שההסכם עדין לא נחתם - לא  עם פייזר ולא עם מודרנה, משום שעדיין לא אושר התקציב לרכש נוסף של חיסונים, לרבות שנת 2022 שזה חלק מההסכמים, על מנת להבטיח את מקומנו לחיסון גם בשנה הבאה ככל שנידרש, לרבות חיסונים שאולי יעברו שינוי כדי להיות טובים יותר נגד הווריאנטים. אנחנו נשתמש גם במודרנה. אין עדיין אין מספיק חיסונים של מודרנה והם אמורים להגיע ברבעון השני".

נתב"ג נפתח: מספר הנדבקים הכי גבוה מאוקראינה, שיעור החיוביים הגבוה ביותר - מאתיופיה

מוקם יותר היום, משרד הבריאות פרסם נתונים על חולי קורונה שהגיעו ממדינות שונות לישראל בחודש האחרון, לאחר פתיחת נמל התעופה בן גוריון. מספר הנדבקים הגבוה ביותר הגיע מאוקראינה - 93, זאת מתוך 6,082 בני אדם שנכנסו דרך המדינה לישראל. שיעור הבדיקות החיוביות הגבוה ביותר נרשם בקרב מגיעים מאתיופיה, ועמד על 4.3%. מדובר על 40 נדבקים שאותרו מבין 927 בני אדם שנכנסו מאתיופיה לישראל.

נתוני משרד הבריאות

בד בבד, בהערכת מצב של משרד הבריאות ננקב תאריך יעד חדש להפעלת הפיקוח האלקטרוני על השבים מחול - 20 באפריל. זאת לאחר שבתחילת חודש מרץ נערך פיילוט על 100 נוסעים שהגיעו לישראל. לנוסעים הוצעו צמידים דיגיטליים וטלפונים ניידים חסומים שיאכנו את מיקומם.