י"ח ברנר

"מת ופניו קראו תיגר": 100 שנה לרצח יוסף חיים ברנר

תוכניות מיוחדות לציון 100 שנים להירצחו של גדול סופרי ישראל
כאן תרבות
28 באפריל 2021
14:01
עודכן ב 01 מאי 16:52

"נסענו בדרך צדדית וכשבאנו למקום מצאנו את הבית סגור לגמרי. הדלתות והחלונות סגורים, התריסים מוגפים והשער סגור. אחרי שדפקנו וקראנו בקול לאנשים, כי חשבנו שהם מסתתרים בבית, ולא נענינו - התחלתי להסתכל בצדדים ותיכף נגלתה לפנינו שורת הרוגים מוטלים באמצע הרחוב לצד הפנים של הכפר, במרחק של 20-30 מטר מהבית. ניגשנו אליהם ומצאנו חמש גופות: בצד ימין הזקן יצקר, אחריו ברנר שפניו היו בתוך החול, ממולם צבי שץ, אחריו הצעיר יצקר, ובאמצע גוגיג. כולם - רק הכותנות עליהם, שאר הבגדים הופשטו מעליהם".

במילים אלה מתאר עיתון "הפועל הצעיר" את מציאת גופתו של אחד מגדולי סופרי ישראל, יוסף חיים ברנר, ב-2 במאי 1921. "ברנר לא ימות באיזה סרטן או על ידי כליות מקולקלות וגם לא יאבד את עצמו לדעת - זה הרגשנו... הוא מת ואגרופו היה קמוץ ופניו קראו תיגר. אין זו מליצה - כי אם עובדה".

ברנר נרצח בבית יצקר בקרבת אבו כביר, שבו השכיר חדר, ביום השני של מאורעות תרפ"א, לפני 100 שנים בדיוק. תושבים ערבים הטילו מצור על הבית, וברנר נותר בו עם שאר יושבי הבית. בבוקר 2 במאי החליטו הנצורים לנסות לצאת לכיוון תל אביב, אך הם הותקפו בידי מספר ערבים תושבי יפו שחזרו מלווית נער שנהרג יום קודם לכן במהומות. ברנר נורה למוות. הוא היה בן 40.

לציון 100 שנים למותו, כאן תרבות מגישה בפניכם תוכנית מיוחדת של "אש זרה" על דמותו; תוכנית מיוחדת של "מה שכרוך" על הרומן הגדול שלו, ואולי גדול הרומנים העבריים - "שכול וכישלון"; ואת סרטו של יאיר קידר "המעורר".