הרב קוק והרב עובדיה יוסף
-

האם הסוף של הרבנות הראשית קרוב?

בתחתית האמון הציבורי של מדד המכון לדמוקרטיה נמצאות ממשלת ישראל, מתחתיה הכנסת וממש בתחתית הרבנות הראשית. מהם הגורמים שהביאו לאובדן האמון בה בקרב ציבורים רבים ומה צפוי לה ב-100 השנים הבאות?
"עוד יום"
25 באפריל 2021
10:59

כשבודקים את האמון שלנו במוסדות המדינה, צה"ל תמיד בראש, אחר כך נשיא בית המשפט העליון והמשטרה באמצע. בתחתית האמון הציבורי של מדד המכון לדמוקרטיה נמצאות ממשלת ישראל, מתחתיה הכנסת וממש בתחתית הרבנות הראשית.

במלאת 100 שנה להיווסדה, לא מן הנמנע לשאול אם הרבנות הראשית מצאת בשלהי ימיה כמונופול על שירותי הדת בישראל? עקיבא נוביק ויאיר אטינגר משוחחים על הגורמים שהביאו לאובדן האמון בה בקרב ציבורים רבים ומה צפוי לה ב-100 השנים הבאות.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

השבוע תשודר בחדשות הערב סדרת כתבות מיוחדת על "100 שנים לרבנות הראשית" של יאיר אטינגר. בפרק הראשון הוא שואל את הרב הראשי לישראל דוד לאו, שהוא גם נשיא בית הדין הרבני הגדול, איזה חותם הוא רוצה להשאיר? והוא עונה נושא העגונות, "אני חושב שבנושא העגונות פתחתי פתח שלא היה מעולם, כי אנחנו מגיעים לפתור מקרים של 37 שנים", נראה שזה לא רק עניין של תדמית אלא יש כאן עניין מהותי.

רבנות במחלוקת - האתגרים: האם הביקורת תצליח לחולל שינוי? | צפו בהצצה לסדרה

הרבנות הראשית אחראית על שירותי הדת של כל מי שהוא יהודי בישראל. היא קובעת למשל את המכסות לייבוא בשר, את חותמות הכשרות ויש לה גם סמכות שיפוטית בלעדית על הנישואים והגירושים. אבל הרבנות היא גם סיפור פוליטי מכיוון שהיא מגדירה נושאים קולקטיביים לגבי כולנו כמו מיהו יהודי, כמו גיור, כמו מה היחס בין חוק השבות לבין היהדות כהלכה? יש כאן הרבה מאוד סמכויות שהמדינה נתנה לרבנות הראשית.

וכשצרכן חדשות ישראלי שומע על מוסד הרבנות בעיקר כשיש בעיות - למשל המקרה האחרון של סרבן הגט אביעד משה שניסה לרצוח את שירה איסקוב. אחרי שבית הדין הרבני איים לנקוט בסנקציות נגדו הסכים משה לתת לה גט בתוך שתי שניות. מדובר במקרה לא מייצג, כי רוב המקרים לא מסתיימים כל כך מהר אם בכלל. כשיש לבית הדין הרבני את הכוח לפעול בנושא העגונות והוא לא מנצל אותו ברוב הפעמים - קשה לתת אמון. הרבנות הראשית משקיעה המון בהסברה תדמיתית אך שוב ושוב הניסיונות שלה מתנפצים.

אם בעבר האויבים של הרבנות היו החילונים או הרפורמים והקונסרבטיבים, עכשיו הם באים מתוך הציבור הדתי וזה חידוש משמעותי. למה זה קרה? זה קרה מהתחושה כללית קודם כל של מיאוס, שהרבנות הקצינה מדי באופן שבו היא מתייחסת להלכה ולחיי האזרחים, ולא עוזרים גם מקרי שחיתויות שמתפרסמים בהקשר לרבנות.