יהודה משי זהב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כשנה אחרי חשיפת החשדות לעבירות מין וניסיון ההתאבדות: יהודה משי זהב הלך לעולמו

משי זהב הובא למנוחות בהר הזיתים בירושלים. מקים ארגון זק"א ניסה לשים קץ לחייו בעקבות החשדות ומאז אושפז בבי"ח. בשנת 2003 הדליק משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל על פועלו. בשנה שעברה היה מועמד לפרס ישראל על מפעל חיים אך לאחר פתיחת החקירה נגדו בחשד שביצע עבירות מין הודיע שהוא משעה עצמו
ורד פלמן
29 ביוני 2022
08:01
עודכן ב 13:40

יהודה משי זהב הלך היום (רביעי) לעולמו בבית החולים שערי צדק בירושלים בגיל 62, לאחר שלפני כשנה ניסה לשים קץ לחייו בביתו שבגבעת זאב אחרי שנחשפו תלונות רבות נגדו בגין תקיפות מיניות. מאז אושפז במרכז הרפואי הרצוג בירושלים, ובימים האחרונים חלה הידרדרות במצבו.

משי זהב הובא למנוחות בהר הזיתים בירושלים. בלוויתו שיצאה מבית הלוויות שמגר בעיר השתתפו כמה עשרות בני אדם, בהם בני משפחה וכמה ממקורביו בזק"א. בלוויה נישאו כמה הספדים קצרים. "עברת שנה של בזיונות", אמר אחד המספידים. "הרבה אנשים חבים לך תודה גדולה".

חוקרי המשטרה מצאו בשנה שעברה בביתו מכתב התאבדות שהשאיר אחריו, ובו כתב: "סליחה, את העונש כבר קיבלתי. תשתדלו לזכור את הטוב שעשיתי. תשתדלו לזכור תמיד את מה ששכחתי: 'עין רואה אוזן שומעת וכל מעשיך בספר נכתבים'". 

משי זהב עמד מאחורי הקמת ארגון זק"א העוסק באיתור, חילוץ והצלה, ובמקרים של אבדן חיים בטיפול בקורבנות ובהבאתם לקבורה. בתפקידו כיו"ר זק"א פעל משי זהב לפיוס בין דתיים לחילונים, ובשנת 2003 הדליק משואה בטקס הדלקת המשואות בהר הרצל על פועלו. ב-2021 היה מועמד לפרס ישראל על מפעל חיים, אך לאחר פרסום התחקיר, המשטרה הודיעה כי היא פותחת בחקירה נגד משי זהב, בחשד שביצע עבירות מין, ומשי זהב הודיע כי הוא משעה עצמו מזק"א ומוותר על קבלת פרס ישראל.

איך פרשת משי זהב לא התגלתה בזמן אמת? | האזינו לפרק בהסכת עוד יום

הפרשה נחשפה בתחקיר של העיתונאים אהרן רבינוביץ ושירה אלק שפורסם ב"הארץ". במשך כמה שנים נהג משי זהב להשתמש בכוחו כדי לנצל נשים וקטינים למטרות מין. בתחקיר הובאה עדות לפיה משי זהב נגע באיבר מינו של ילד בן 5 במספר הזדמנויות שנפרסו על פני כשנתיים בבית כנסת בירושלים. לפי עדות נוספת, משי זהב תקף מינית נער בן 14 במהלך ביקור במקווה ובהזדמנויות נוספות.

אחד מהמתלוננים נגד משי זהב אמר בשנה שעברה לכאן חדשות כי "כבר לפני חודש אמרתי לחוקרים שהוא עלול להתאבד - אז למה לא עצרו אותו מיד?". המתלונן סיפר: "הייתי הבוקר בסערת רגשות מטורפת, עצרתי בצד ובכיתי, כי שמעתי שהתאבד ולא ידעתי שלא הצליח". הוא הוסיף כי העובדה שלא עצרו אותו קודם היא "פספוס רציני".

יהודה משי זהב נולד וגדל בשכונת מאה שערים, דור 11 בירושלים. בצעירותו בלט בפעולות מחאה נגד מדינת ישראל ומוסדותיה יחד עם אנשי נטורי קרתא וכונה "קמב"ץ העדה החרדית". בין שאר מוסדות המדינה, בוצעו פעולות גם נגד אנשי המכון לרפואה משפטית ואחרים. משי זהב גם היה עורך ביטאונה של העדה החרדי "העדה". עם השנים שינה משי זהב את דעותיו מקצה לקצה. שניים מבניו התגייסו לשירות קרבי בצה"ל והצעיר בבניו ליחידה בחיל המודיעין. בימי מלחמת לבנון השנייה היה מעורב בארגון ההתנדבות "ישראל ביחד ".