נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קינג ביבי? | הזווית

הלילה פקע המנדט של נתניהו מבלי שהצליח למצוא עוד איזה שפן לשלוף מהכובע - האם זה הסוף?
מערכת כאן חדשות
05 במאי 2021
07:05

בסופם של 28 ימי משא ומתן ארוכים ומלאי ספינים הלילה תם הזמן שהוקצה לראש הממשלה בנימין נתניהו להרכיב ממשלה. נתניהו החזיר את המנדט אל הנשיא ריבלין, מבלי שהצליח למצוא קלפים חדשים ומפתיעים של הרגע האחרון. 

מה בנט ולפיד רוצים? 3 תרחישים ליום שאחרי החזרת המנדט

התרגיל האחרון שניסה נתניהו להוציא אל הפועל הוא להמליץ לנשיא על יו"ר ימינה נפתלי בנט כמועמד להרכבת ממשלה, בניסיון למנוע ממנו למסור את המנדט ליאיר לפיד. בכיר בליכוד אמר אתמול לכאן חדשות שאפילו אם בנט לא יתחייב בפומבי שלא יקיים עוד מגעים עם לפיד - הם ישקלו להמליץ עליו. עם זאת אמרו גורמים בליכוד בהמשך הערב כי פחתו הסיכויים שימליצו על בנט, וזאת מחשש ש"יגנוב את המנדט".

בכל מקרה נתניהו לא רוצה שבנט יצליח, גם אם יקבל את המנדט, כי מטרתו היא אחת - בחירות חמישיות. בחירות נוספות יבטיחו שנתניהו ימשיך להיות ראש ממשלה בממשלת מעבר. מבחינת ריבלין, עכשיו התור של הגוש השני, ובראשו יאיר לפיד. כך או כך בליכוד יבצעו בליץ של לחצים על בנט. 

שפן אחר שניסה נתניהו להוציא מכובעו במהלך ימי המשא ומתן היה העברת החוק לבחירה ישירה של ראש הממשלה בניסיון ללכת למערכת בחירות נוספת - הפעם רק לראש הממשלה. גם התרגיל הזה נחל כישלון, כשלקידום החוק לא הושג הרוב הדרוש. זאת, לאחר שרע"ם ותקווה חדשה הודיעו שיתנגדו לו. בליכוד תכננו להביא אמש את החוק לוועדה המסדרת, כדי שניתן יהיה להצביע עליו במליאת הכנסת, אולם לבסוף החליט יו"ר הוועדה, מיקי זוהר, שלא להעלותו להצבעה.

אז מה הם התרחישים האפשריים?

בתרחיש הסביר הנשיא יחליט בתוך שלושה ימים, לכל היותר, על מועמד אחר שאליו הוא מעביר את המנדט. לפי לשון החוק, בסיבוב השני הנשיא "רשאי" להתייעץ שוב עם נציגי הסיעות השונות בכנסת במי לבחור, אבל הוא לא חייב לעשות זאת.

לרשותו של חבר הכנסת שיקבל את המנדט שני - לפי ההערכות כרגע זה יהיה יאיר לפיד - יעמדו 28 ימים לנסות לגבש ממשלה. זה מביא אותנו ל-4 ביוני. אפשרות אחרת, שעליה רמז ריבלין בנאומו כשהטיל את המנדט על נתניהו, היא שהנשיא לא יטיל את המלאכה על איש והמנדט יעבור אל הכנסת.

במצב כזה רוב של חברי כנסת, 61 במספר, יוכלו לפנות לנשיא בכתב בתוך 21 ימים - כלומר עד 28 במאי - ולבקש שיעביר את המנדט לחבר כנסת לבחירתם. האפשרות הזאת, של בחירת מועמד בידי חברי הכנסת, קיימת גם אם ריבלין כן יטיל את המנדט על מועמד אחר בימים הקרובים ואותו מועמד ייכשל במשימה.

במצב כזה לחבר הכנסת שייבחר בידי עמיתיו יעמדו שבועיים בלבד לנסות לעשות את מה שעשוי להיות בשלב הזה משימה בלתי אפשרית. הוא יוכל לעשות זאת עד 11 ביוני או עד 9 ביולי, תלוי אם קודם לכן הנשיא יטיל את המלאכה על מועמד נוסף.

אם כל אלה ייכשלו - ישראל תצא לבחירות חמישיות.