-
צילום: מרים אלסטר ויוסי אלוני, פלאש 90

מזל טוב! אין יותר תו ירוק. ומה עושים עכשיו?

הגבלת ההתקהלות הוסרה, יחד עם ההפרדה בין מחוסנים ללא מחוסנים במקומות בילוי, עבודה ואטרקציות. מתי תבוטל החובה לעטות מסכה במבנה סגור, ומה קורה עם נתב"ג?
נוב ראובני וקטי דור
01 ביוני 2021
00:00

לאחר יותר משנה תחת הגבלות: החל מהלילה (שלישי) הוסרו מגבלות התו הירוק והסגול, ולא תהיה הפרדה בין מחוסנים ללא מחוסנים. אז מה בדיוק אומרת האחדות החדשה הזו, ואילו מגבלות עוד נותרו? 

ההגבלות שבוטלו

> הוסרו מגבלות ההתקהלות בשטחים סגורים ופתוחים, כולל בעסקים, מתחמי אטרקציות, אולמות אירועים, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית ועוד.

> לא יהיה צורך בהצגת תו ירוק בכניסה למסעדות, עסקים, אולמות אירועים וכו'. כמו כן, לא יהיה צורך בביצוע בדיקות מהירות כדי להיכנס למקומות שונים. 

> מחוסנים ולא מחוסנים יוכלו לאכול יחד במתחמים סגורים ללא הפרדה.

נתב"ג וטיסות לחו"ל

> לציבור הנכנסים לישראל: חובה לבצע בדיקת קורונה עד 72 שעות לפני הכניסה לארץ, ובדיקה נוספת מיד לאחר הכניסה. הלילה האריכה ועדת השרים להתמודדות עם נגיף קורונה את חובת ביצוע הבדיקות עד ל-29 ביוני.

> מהיום טסים לחו"ל יצטרכו לשלם גם עבור בדיקת הקורונה לפני היציאה מהארץ, שעלותה כ-100 שקלים בישראל. בחלק גדול מהיעדים הישראלים יצטרכו לבצע ולשלם על שלוש בדיקות קורונה - לפני היציאה מהארץ, לפני החזרה לישראל ועם הנחיתה בנתב"ג. 

> ההגבלה של שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם בנתב"ג מבוטלת. עם זאת, עדיין יהיה צורך בעטיית מסכה במתחם. 

> בוטלה חובת "נוסע יוצא" למלא הצהרת בריאות לפני היציאה מישראל. אולם עדיין נדרש מילוי טופס לנוסע נכנס. 

> תיאסר יציאה ל"מדינות אדומות", אלא באישור חריג. החזרה מהן תחייב בידוד של עשרה ימים - גם למחוסנים. המדינות הן: אוקראינה, אתיופיה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו, טורקיה, רוסיה וארגנטינה. 

ומה עם המסכות? 

במשרד הבריאות מדגישים שעדיין צריך לעטות מסכות בתוך מבנים סגורים. רק עשרה ימים לאחר הסרת מגבלות התו הירוק והסגול, לפי נתוני התחלואה, יחליטו אם להסיר את חובת עטיית המסכות במתחמים סגורים. גם כשיוחלט להסיר את המסכות, הדבר יתבצע בשלבים, כשאוכלוסיות לא מחוסנות יהיו האחרונות ברשימה. תלמידים ככל הנראה עדיין יצטרכו לעטות מסכות בשטח בית הספר.