נוחתים בנתב"ג עם הצמיד האלקטרוני, 1.3.21

החשש מהווריאנט ההודי: הפיקוח האלקטרוני על השבים מחו"ל יחזור?

המחדל בנתב"ג: יותר מ-2,880 בני אדם נכנסו לארץ בלי בדיקת קורונה • החל משבוע הבא - הקלות נרחבות בכניסת זרים מחוסנים לישראל • הממשלה צפויה להקים מחדש את קבינט הקורונה לבקשת גנץ • חולה בנגיף הגיעה למופע - גם המשתתפים המחוסנים והמחלימים נקראו להיכנס לבידוד • בנט והורוביץ יכנסו דיון בנושא התחלואה והזן הודי
כתבי כאן חדשות
20 ביוני 2021
07:36
עודכן ב 14:21

בישראל גובר היום (ראשון) החשש מהתפשטות הווריאנט ההודי של נגיף קורונה בישראל. במודיעין ובבנימינה הודיע משרד הבריאות על החזרת חובת עטיית מסכות בבתי הספר; בבית שאן כ-450 הצופים שנכחו במופע הונחו להיכנס לבידוד – כולל מחוסנים ומחלימים – בגלל חולה באולם; במשרד הבריאות מחדשים את הפעילות לאישור צמיד אלקטרוני לפיקוח על השבים מחו"ל הנדרשים לבידוד. 

16:50 | משרד הפנים: זרים מחוסנים יוכלו להיכנס לישראל

במשרד הפנים הודיעו על נהלי כניסה ויציאה חדשים מישראל. ישראלים יכולים לטוס ולחזור מכל מדינה, למעט מדינות בעל סיכון גבוה לתחלואה מקורונה כמו הודו, ברזיל, מקסיקו ועוד, החל מה-1.7. כמו כן, יוצגו גם הקלות משמעותיות בכניסת זרים לישראל, כשכל זר מחוסן יוכל להיכנס, וזרים לא מחוסנים יידרשו בבידוד.

14:13 | מחדל בנתב"ג: יותר מ-2,880 בני אדם נכנסו לארץ בלי בדיקת קורונה

מדובר בכמעט חצי מהנוסעים שנכנסו לנמל התעופה ביום שישי האחרון. בפועל, באותו היום לא היה עומס חריג בנתב"ג, אך היו כעשר טיסות שנחתו בזו אחר זו ולא הייתה התארגנות טובה לקראתן. 

13:30 | רה"מ בנט בישיבת הממשלה: יוקם קבינט קורונה מצומצם

ראש הממשלה, נפתלי בנט, הודיע הבוקר בישיבת הממשלה כי יוקם קבינט קורונה מצומצם. זאת לאחר ששר הביטחון גנץ ביקש בישיבת ראשי הקואליציה להקים מחדש את הפורום לנוכח ההתפתחויות האחרונות.

13:16 | במשרד הבריאות מחדשים את הפעילות לאישור צמיד אלקטרוני לפיקוח על השבים מחו"ל הנדרשים לבידוד

במשרד בוחנים אפשרות לעשות את המהלך כך שלא יגרום לעומסים נוספים בנתב"ג, כדי להילחם בתופעה של הפרת בידוד. בעבר, כשהסתיים הפילוט, לא הצליחו במשרד להפעיל את הפרויקט כי לא היו ועדות כנסת שיאשרו את הרחבת הפילוט.

12:45 | הממשלה צפויה להקים מחדש את קבינט הקורונה בעקבות בקשתו של שר הביטחון גנץ 

12:35 | פרופ' רן בליצר: לקחנו בחשבון שיהיו התפרצויות אך הווריאנט הזה מדבק יותר

ראש מערך חדשנות בקופת חולים כללית וראש קבינט המומחים המייעץ למשרד הבריאות לבחצי היום: "היה ברור, כשהחלטנו להוריד את המסכות, שיהיו התפרצויות. את זה לקחנו בחשבון. אלא שכאן יש וריאנט מדבק ב-50% יותר מהקודמים. ההגנה של חיסון פייזר טובה לוריאנט דלתא, אבל פחות מאשר לווריאנטים הקודמים.

11:37 |  רה"מ נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ יקיימו דיון בנושא התחלואה, הוורינאט ההודי ונתב"ג בהשתתפות בכירים ושרים נוספים 

רה"מ בנט בישיבת הממשלה: "בשבוע החולף אנחנו עדים להתפרצויות קורונה בשני בתי ספר ולהדבקה של עשרות תלמידים. זה נבע מחוסר הקפדה על בידוד, אלה ששבו מחו"ל, והערכת גורמי המקצוע, וזה עוד לא ודאי, שמדובר בוריאנט ההודי. אתמול בלילה קיימנו דיון נקודתי והיום תתקיים הערכת מצב עם השרים הרלוונטיים, גורמי המקצוע והמל"ל גם בנוגע לווריאנט ההודי, גם בנוגע לסדרי הכניסה והיציאה מהארץ, ואנחנו נעדכן את הציבור".

10:56 | חולת קורונה הגיעה למופע - גם המשתתפים המחוסנים והמחלימים נקראו להיכנס לבידוד

 משרד הבריאות פרסם היום קריאה לכל 450 הצופים שנכחו במופע בית שאן ביום חמישי שעבר, כולל מחוסנים ומחלימים, להיכנס לבידוד. זאת לאחר שהתברר היום כי ילדה חולת קורונה נכחה במופע. במשרד הבריאות הסבירו שמכיוון שעוד לא יודעים באיזה וריאנט מדובר ומפני שמדובר בחשיפה באולם סגור - "הוחלט לנקוט משנה זהירות" עד לבירור סוג הווריאנט שבו נדבקה האישה. לדברי גורמים במשרד הליך הבירור צפוי להיות קצר ולאחר שיושלם יוחלט האם לשחרר את המודדים המחוסנים והמחלימים.

10:12 | ממונה הקורונה: ייתכן שנחזק את ההמלצה על חיסון ילדים

בעקבות ההתפרצויות במודיעין ובנימינה אמר היום ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, בדיונים פנימיים: "יכול להיות שצריך לשנות את ההמלצה לגבי חיסון ילדים - יתכן שנעבור להמלצה יותר חזקה לילדים. אנחנו לא רוצים שנפעל מאוחר מדי אחרי שיש כבר הרבה התפרצויות". הדברים פורסמו לראשונה בכאן חדשות. לדברי פרופסור אש: "הימים הקרובים הם ימים שבהם צריך להיות עם רגישות גדולה כדי לראות אם מתפתחת עליה ממשית בתחלואה. נצטרך לחשוב האם אנחנו עושים צעדים לאחור בהקשר של מסיכות ותו ירוק".

10:00 | אמ"ן: הזן  ההודי מדבק ב-60% יותר מאשר זה הבריטי

על פי דוח אמ"ן שהתפרסם הבוקר מסתמן כי הווריאנט ההודי של נגיף קורונה מדבק ב-60% יותר מאשר זה הבריטי, אלים יותר וגורם לפי 2.5 יותר אשפוזים. לצד זאת, נראה שהיעילות של חיסוני פייזר נשארת גבוהה מול זן זה ובפרט בנוגע לתחלואה קשה. הדוח קרא לפעול בנחישות למניעת חדירת הווריאנט לישראל והתפשטותו וכן להאצת קצב ההתחסנות בקרב מי שטרם קיבלו את שתי מנות החיסון.

07:35 | חובת עטיית מסכות בבתי הספר במודיעין ובנימינה

חמישה ימים לאחר שבוטלה חובת עטיית מסכות במקומות סגורים – משרד הבריאות הודיע הבוקר שתלמידים בבנימינה ובמודיעין יעטו מסכות בבתי הספר בשל התפרצות הנגיף. חובת עטיית המסכה חלה בכל שטחי בית הספר, סגורים ופתוחים. כבר אתמול הנחה ראש עיריית מודיעין חיים ביבס לחייב עטיית מסכה במקומות סגורים בעיר ובבתי ספר בשל התפרצות של הנגיף באזור. 

בכיר במשרד הבריאות: בהתפרצות בבנימינה 90% מהילדים הציגו תסמינים של הנגיף

בכיר במשרד הבריאות אמר לכאן חדשות שבהתפרצות בבנימינה 90% מהילדים שהתגלו בתחילה הציגו תסמינים של הנגיף, וציין שמדובר בתופעה חריגה. הוא הוסיף שהיעילות של החיסון של פייזר נגד הזן ההודי עומדת על כ-88%, זאת לעומת 96% יעילות נגד הזן הבריטי. כיום בישראל כ-35% מהאוכלוסייה עדיין אינה מוגנת מפני הקורונה. 

פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן אמר לכאן חדשות שהווריאנט ההודי מדבק הרבה יותר מזה שהיינו רגילים לראות, ולכן הוא הופך להיות הזן השליט בכמה מדינות בעולם. החדשות הטובות לדבריו הן שיעילות החיסונים של פייזר ואסטרהזניקה במניעת תחלואה קשה בזן ההודי גבוהה, ולכן ההערכה היא שלא תהיה עלייה בתחלואה הקשה. 

במשרד הבריאות מוטרדים מאוד מהתפשטות הנגיף בבנימינה ובמודיעין. מבדיקות ראשוניות של המאומתים בשתי הערים, עלה שכולם נדבקו בווריאנט ההודי. בשבוע שעבר, חמישה מבוגרים מחוסנים נדבקו בהתפרצות שהייתה בקרב תלמידי בית הספר אסיף במודיעין. בד בבד, נרשמה עלייה במספר המאומתים מסוף השבוע שעבר - אתמול אובחנו כ-40 מקרים לעומת חמישה בלבד בשבת שעברה. אתמול פורסם בחדשות השבת שכשליש מהחוזרים מחו"ל שנדבקו בווריאנט ההודי היו מחוסנים.

בהכנת הידיעה השתתפו נוב ראובני, דקלה אהרן-שפרן ושרון עידן