אילוסטרציה
צילום: אי-פי

לא מרוצה מחיי הנישואין? אתה עלול למות מוקדם

מחקר של אוניברסיטת תל אביב מצא שאי-שביעות רצון מהנישואין עשויה להוביל לשבץ בגברים ישראלים. על פי הממצאים, הסיכון גבוה יותר בקרב גברים צעירים יחסית - בני פחות מ-50
קטי דור
21 ביוני 2021
16:13

גברים ישראלים שאינם מרוצים בנישואיהם נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בשבץ מוחי ולמות מוות מוקדם מאשר גברים שמרוצים מחיי הנישואין. כך עולה ממחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב שפורסם היום (שני). החוקרים מצאו כי אי-שביעות רצון בחיי הנישואין מהווה גורם מנבא בשיעור דומה למדדים גופניים כמו עישון והיעדר פעילות גופנית. על פי הממצאים הסיכון גבוה יותר בקרב גברים צעירים יחסית, בני פחות מ-50.

המחקר של בית הספר לבריאות הציבור בפקולטה לרפואה, התבסס על נתונים בריאותיים נרחבים ממחקר ארוך טווח, שעקב אחר מקרי פטירה בקרב כ-10,000 גברים ישראלים לאורך יותר מ-30 שנה. החוקרים ניתחו נתונים סטטיסטיים שנוגעים לבריאותם ולדפוסי ההתנהגות של הגברים, כולם עובדי מדינה ישראלים. ד"ר שחר לב-ארי, ראש החוג לקידום הבריאות הדגיש: "ביקשנו לנתח את הנתונים שנאגרו לאורך השנים על פי פרמטרים שונים, כדי לזהות גורמי סיכון התנהגותיים ופסיכו-חברתיים, שעלולים לנבא מוות משבץ מוחי ו/או מוות מוקדם מכל סיבה".

במסגרת המחקר ארוך הטווח התבקשו משתתפיו לדרג את שביעות רצונם מחיי הנישואין, בסולם של 1 עד 4, כלומר "מרוצה מאוד" עד "לא מרוצה כלל" בהתאמה. מניתוח הנתונים עלה כי המדרג מהווה גורם מנבא לתוחלת החיים, לא פחות מעישון או היעדר פעילות גופנית. כך לדוגמה, מספר הנפטרים משבץ מוחי היה גדול ב-69% בקרב אלה שהעניקו לנישואיהם ציון 4, בהשוואה לאלו שהעניקו ציון 1 ושהיו מרוצים מאוד מנישואיהם. ליתר דיוק, 40.6 נפטרים לא היו מרוצים בנישואים, לעומת 24.0 נפטרים שהיו מרוצים מאוד בנישואים.

עוד עלה מן המחקר כי כשמדובר במוות מכל סיבה אחרת, הפער היה 19% לטובת הנשואים באושר. כך לדוגמה בעוד שבקרב הלא מאושרים בנישואין 295.3 נפטרו מסיבות שונות, בקרב המאושרים מאוד בנישואיהם רק 248.5 אנשים נפטרו. בנוסף, החוקרים ציינו שהפערים היו גדולים עוד יותר בקרב גברים שהיו מתחת לגיל 50 בתחילת המחקר.