ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש, הערב
צילום: כאן חדשות

פרופ' אש: עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות

תוחזר תוכנית מגן אבות ואמהות ויוגדל היקף הבדיקות בבתי אבות • חובת עטיית מסכות בחלל סגור - אחרי ממוצע של 100 מאומתים ביום במשך שבוע • מספר הנדבקים במערכת החינוך עלה ל-278 מאומתים • שר הבריאות הורוביץ: סגרנו את הפירצה בנתב"ג • בנימינה הוגדרה עיר כתומה, מודיעין - צהובה
כתבי כאן חדשות
23 ביוני 2021
08:41
עודכן ב 18:53

החשש מהתפרצות קורונה מחודשת: ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש אמר הערב (רביעי) בתדרוך לתקשורת כי נכון לעכשיו ישנם שני מוקדים שבהם החלה התפרצות - בנימינה ומודיעין וכי ישנה התפשטות של המקרים למקומות אחרים - נתניה וכפר סבא. "אנו עושים מאמצים גדולים להכיל את התחלואה הזו על ידי תחקירים ובדיקות, אך עם זאת אני עדיין לא יכול לומר שאנחנו שולטים בהתפרצות הזאת", הוסיף פרופ' אש.

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי אמר בתדרוך כי היום אובחנו בישראל 101 מאומתים לנגיף קורונה. מדובר ביום שלישי ברציפות שבו מאובחנים במדינה יותר מ-100 מאומתים. פרופ' לוי הוסיף כי בסך הכול ישנם 534 חולים פעילים וכי הממוצע השבועי עומד על 58 מאומתים ביום. "בישראל 65% מהאוכלוסייה מוגנת, מחוסנת או מחלימה", אמרה בתדרוך ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס. "הווריאנט ההודי מדבק ב-50% יותר, לכן אנחנו לא חושבים שאנחנו נמצאים היום בחסינות עדר", הוסיפה. 

18:47 | פרטים נוספים מהדיון בלשכת ראש הממשלה

ראש הממשלה נפתלי בנט הנחה את גורמי המקצוע לחדש את פעילות מערך קטיעת שרשראות ההדבקה בשיתוף הרשויות המקומיות ולגבש תוכנית להגברת אכיפת חולים מאומתים שיפרו בידוד. בנוסף, הנחה בנט להחזיר לפעילות את תוכנית "מגן אבות" ולהגדיל את היקף הבדיקות ל-10,000 ביום. 

"המטרה שלנו כרגע, בראש ובראשונה, היא לשמור על אזרחי ישראל מפני זן הדלתא המשתולל בעולם", אמר ראש הממשלה. "החלטנו לפעול מוקדם ככל האפשר, כבר עכשיו, כדי לא לשלם מחיר כבד יותר בהמשך, על-ידי נקיטת פעולות אחראיות ומהירות. אם נקפיד על הכללים וננהג באחריות, נצלח את זה ביחד״, הוסיף בנט.

18:10 | 350 תלמידי בית ספר יסודי בפרדס חנה כרכור נשלחו לבידוד

בהוראת משרד הבריאות נשלחו כלל תלמידי בית הספר היסודי "רבין" במועצה המקומית פרדס חנה-כרכור לבידוד. מטעם המועצה נמסר כי מחר וביום שישי תיפתח עמדת בידוק קורונה באולם הספורט הסמוך לבית הספר, בין השעות 08:00 עד 16:00. תלמידי בית הספר והוריהם נקראו להיבדק בהקדם.

16:23 | הממשלה החליטה: כניסת תיירים תידחה בחודש מיולי לאוגוסט

הסתיים הדיון בלשכת ראש הממשלה נפתלי בנט בנושא מניעת התפשטות הזן ההודי בישראל. בדיון השתתפו בכירים במערכת הבריאות. בתום הדיון פורסם כי הממשלה החליטה לדחות בשלב ראשון את כניסת התיירים לישראל בחודש מ-1 ביולי ל-1 באוגוסט. עוד הוחלט כי חובת עטיית המסכות במקומות סגורים תשוב במידה שממוצע המאומתים יעמוד על 100 במשך שבעה ימים ברציפות. בדיון הציע ממונה הקורונה לחזור ולחייב עטיית מסכה בחללים סגורים מיידית - ההצעה לא התקבלה.

15:41 | הקורונה במערכת החינוך: 75 תלמידים ואנשי צוות נוספים נמצאו חיוביים לקורונה

עד כה אותרו 253 תלמידים מאומתים ו-25 אנשי חינוך. 6,040 תלמידים ו-110 מורים שוהים בבידוד. בכך נמצאים בבידוד בסך הכול 6,150 תלמידים ואנשי צוות, עלייה של קרוב לאלף מבודדים ביממה האחרונה.

14:30 | הממשלה מאשרת: קבינט הקורונה מוקם מחדש

שרי הממשלה הצביעו היום על הקמתה מחדש של ועדת השרים להתמודדות עם נגיף הקורונה, המוכרת בתור "קבינט הקורונה". בקבינט ישבו בשלב הראשון ראש הממשלה בנט, שר החוץ לפיד והשרים גנץ, ליברמן, סער, בר-לב, הורוביץ, ברביבאי, שאשא ביטון, שקד, אלקין וכהנא. שר התיירות רזבוזוב יוזמן לדיונים כמשקיף.

11:20 | הורוביץ: פתרנו את הבעיה בנתב"ג, כבר אין תורים

שר הבריאות ניצן הורוביץ דיבר היום במליאת הכנסת וטען ששחרור הנוסעים הנכנסים בנתב"ג ללא בדיקה ביום שישי האחרון היה בעיה נקודתית. "הכפלנו את עמדות הבדיקה וכבר אין תורים. כל אדם שנכנס לישראל עובר בדיקה בשדה התעופה, מחוסן ולא מחוסן. ואין אנשים שיוצאים מהשדה בלי בדיקה", הוא ציין. הורוביץ אמר שייבנה עוד אולם לבדיקות קורונה בשדה, ומספר עמדות הבדיקה יעלה ל-100. 

שר הבריאות סיפר כי מתוכנן קנס שיוטל על נוסעים למדינות בסיכון גבוה לתחלואה בקורונה. "אנחנו נביא תקנה חדשה ונקבע קנס של אלפי שקלים למי ששהה במדינה מסוכנת. זה יהיה קנס לא נעים. כדי לטוס מכאן למדינה מסוכנת, יהיה צורך באישור מראש מוועדת חריגים". 

10:30 | בר סימן טוב: החיסון שינה את המצב ומספק חומת הגנה גבוהה

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר משה בן סימן טוב התראיין היום לתוכנית "סדר יום" עם קרן נויבך בכאן רשת ב. "אני לא חושב שצריך לנקוט את אותם צעדים כמו לפני החיסון, הוא שינה את המצב ומספק חומת הגנה גבוהה", הוא הסביר. "אם נראה שהיא נסדקת ויותר מ-15-10% מהמחוסנים נדבקים ומגיעים לתחלואה קשה, נצטרך שינוי מדיניות".  

האזינו לריאיון עם משה בר סימן טוב

בר סימן טוב התייחס גם לחיסיון המוטל על דיוני הממשלה הנוגעים לקורונה ואמר: "הבנתי שההתנגדות נוגעת לכך שזה הכלל שנוהגים בישיבות ממשלה. ברמה המעשית הכול כבר פורסם והודלף. מבחינתי אין בעיה. אני לא מצטער ולא מתבייש על דברים שאמרתי, גם אם הם התבררו בדיעבד כמוטעים". 

10:11 | בנט וגורמים במערכת הבריאות ידונו בחובת עטיית מסכות

ראש הממשלה נפתלי בנט יכנס בצהריים דיון בלשכתו בנושא מניעת התפשטות הזן ההודי בישראל, בהשתתפות בכירים במערכת הבריאות. הדיון יעסוק בין השאר בשאלה אם יש להשיב את חובת עטיית המסכות באופן מידי, או בעת הגעה ליעד תחלואה מסוים. נוסף לכך, ייבחן הצורך להרחיב את חובת הבידוד והבדיקה גם למחוסנים בתנאים מסויימים.

10:06 | רשת "משען" הודיעה על החזרת חובת עטיית מסכות לעובדים ודיירים

רשת בתי הדיור המוגן "משען", שבה כ-2,500 דיירים, הודיעה על שורת צעדים שנועדו למנוע התפרצות מחודשת של הקורונה. בין השאר הוחלט על החזרת חובת עטיית המסכות למבקרים ועובדים; ביצוע בדיקות קורונה מקיפות וחובת בידוד לדיירים ועובדים שיוצאים לחו"ל לפני שובם לדיור המוגן. 

09:45 | פרופ' חזי לוי: "ילדינו ונערינו עדיין לא מחוסנים והדבר יכול לפגוע בהם"

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי התראיין הבוקר לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב ואמר בישראל טרם הושגה חסינות עדר ולכן עלינו להיזהר מההתפרצות. "ילדינו ונערינו עדיין לא מחוסנים והדבר הזה יכול לפגוע בהם ויכול לגרום להם למחלת קורונה שאינה פשוטה". כ-30 ילדים בגן "אירוס" בהרצליה נכנסו לבידוד אתמול לאחר שנחשפו לחולה קורונה מאומת.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי

 

בניסיון להגביר את הפיקוח על היוצאים והנכנסים לישראל, ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע אתמול שהוחלט על חובת עטיית מסכה בכל הטרמינלים, כפי שפורסם בכאן חדשות. כמו כן, כל מי שייכנס לארץ יעבור בדיקת PCR באחת מבין 70 עמדות בידוק שיוצבו בנתב"ג. "הבעיה הכי גדול בשדה התעופה היא כרגע באכיפה – אי יציאה למדינות בסיכון גבוה מאוד והאכיפה של בידוד למי שאמור להיות מבודדים", אמר לוי בריאיון לכאן רשת ב. 

לוי המליץ לאזרחים, וגם לשרי הממשלה, לעטות מסכות בחללים סגורים: "אני חושב שנבון יהיה לשבת עם מסכות במקום שבו שוהים אנשים רבים בחלל סגור. ממליץ עדיין לשמור על מסכות כדי שהנגיף לא יעבור מאחד לשני, גם אם בצורה א-סיפמטומטית". 

בהכנת הידיעה השתתפו: לירן כוג'הינוף, נוב ראובני, דקלה אהרן-שפרן, גילי כהן, עמיחי שטיין וזאב קם