t
עומס בנתב"ג
צילום: פלאש90

קבינט הקורונה החליט: בלי הגבלות חדשות. היעד – "הגנה מקסימלית" מהזן ההודי

הממשלה אישרה: קנס של 5,000 שקל לחוזרים ממדינות המוגדרות בסיכון מרבי • קבינט הקורונה מתכנס לראשונה • מומחים קבעו: מיגור הנגיף לא ריאלי כל עוד המגפה מתפשטת בעולם • משרדי החינוך והבריאות סיכמו כי התלמידים ייבחנו בבגרות ללא מסכות
כתבי כאן חדשות
27 ביוני 2021
14:00
עודכן ב 08:23

קבינט הקורונה דן הערב (ראשון) בצעדים לצמצום התחלואה בקורונה נוכח התפשטות הזן ההודי. בתום הישיבה הוחלט כי בשלב זה לא יוטלו הגבלות חדשות. הקבינט קבע כי היעד הוא הגנה מקסימלית על אזרחי ישראל מפני התפשטות הזן ההודי, לצד פגיעה מינימאלית בחיי השגרה. בנוסף, הקבינט קבע כי יש גם להיערך לאיומים עתידיים על ידי בניית תשתיות לאיתור ולטיפול בווריאנטים או נגיפים אחרים.

בתוך כך, משרדי החינוך והבריאות סיכמו כי התלמידים ייבחנו בבגרות ללא מסכות. בקבינט חברים ראש הממשלה בנט, והשרים לפיד, ליברמן, סער, גנץ, בר-לב, הורוביץ, ברביבאי, שאשא ביטון, שקד,  אלקין וכהנא. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי התרחיש שהוצג לקבינט הקורונה הוא כי בלי מתחסנים חדשים - יהיו 1,400 מתים עד חודש דצמבר.

22:24 | קבינט הקורונה החליט: בלי הגבלות חדשות. היעד – "הגנה מקסימלית" מהזן ההודי

• ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, וממונה המעברים הבין-לאומיים, אלוף (במיל׳) רוני נומה, יגבשו המלצה למודל האכיפה בנושא הבידודים, בדגש על חוזרים מחו״ל, לאחר שיקיימו דיון עם כלל הגורמים הרלוונטיים.

• יימשך מיקוד המאמץ בקמפיין ההסברה לעידוד התחסנות, בדגש על בני נוער.

• משרד החינוך, משרד הבריאות והמטה לביטחון לאומי יגבשו תוכניות לפתיחת שנת הלימודים אל מול תרחישי תחלואה שונים.

• הוחלט לקדם תכנית לריצוף גנטי מלא של כלל הנכנסים לארץ במעברי הגבול הבין-לאומיים.

21:11 | השרה שקד הציעה למנוע ממי שהפר בידוד לצאת לחו"ל למשך תקופה מסויימת. השרים סער ופרקש התנגדו: "זה לא מידתי"

20:01 | משרד הבריאות לקבינט: להרחיב את הדיגום ולבצע בדיקה שלישית לחוזרים מחו"ל

משרד הבריאות עדכן כי סך הכול מספר האנשים בסיכון מעל גיל 50 לתחלואה קשה ותמותה: 313,000. המשרד הציע לקבינט הקורונה כמה צעדים לפעולה מיידית בהם הרחבת הדיגום בביובים ל60 נקודות דגימה, החזרת פעילות מד"א לטובת הרחבת הבדיקות, בחינת ביצוע בדיקה שלישית לחוזרים ארצה והיערכות לעשרת אלפים בדיקות ביום - במסגרת תוכנית "מגן אבות ואימהות".


19:59 | שלוש האופציות שמוצגות לקבינט הקורונה

• להגיע למצב של אפס מאומתים: מצב שידרוש הגבלות מחמירות. ייקבע על פי מספר מאומתים.

• מצב של מינימום תחלואה: הגבלות לפי הנדרש - לפי ההתפתחויות.  מה שיקבע זה מקדם ההדבקה.

• מצב של פרמטר שיקרא 'ספיגה' שטרם נקבע: כלומר - ללא הגבלות. מצב הספיגה יקבע על פי מספר החולים קשים.

18:50 | הממשלה אישרה: ממחר - קנס של 5,000 ש"ח לחוזרים ממדינות אסורות

הממשלה אישרה הערב מספר תקנות של משרד הבריאות. מיום שלישי, כל נוסע ישראלי בנתב"ג מעל גיל 16 יחוייב למלא הצהרה טרם יציאתו מהארץ, ובה התחייבות שאינו נוסע לאחת המדינות שהיציאה אליהן הוגדרה כאסורה, או הצהרה שנסיעתו מותרת לפי החריגים בתקנות. כמו כן, אישרה הממשלה את הארכת התקנות שעוסקות באיסור היציאה למדינות שמוגדרות בסיכון מירבי, למעט חריגים, עד לתאריך 11 ביולי.

עוד נקבע כי ממחר, יציאה למדינה אסורה (ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו ורוסיה) בניגוד לתקנות תהווה עבירה פלילית ומנהלית, ותגרור קנס בגובה 5,000 שקלים על נוסע שחזר ממדינה כזו. התקנה תיאכף על ידי בקרי הגבול ומשטרת ישראל. אנשי צוות אווירי יוכלו לקבל פטור מבדיקת קורונה בכניסה לישראל בכפוף לביצוע בדיקת קורונה מדי שבוע.

בנוסף, נקבעה עבירה פלילית ומנהלית על אחראי על קטין מתחת לגיל 12 שמונע ממנו ביצוע של בדיקת קורונה, שתגרור קנס של 3,500 שקלים.

17:14 | משרד הבריאות: בלרוס וקירגיסטאן נוספו לרשימת המדינות באזהרת מסע חמורה

משרד הבריאות הודיע הערב כי בהתאם להערכת המצב ואישור הממשלה מהיום, התווספו בלרוס וקירגיסטאן לרשימת המדינות באזהרת מסע חמורה. בנוסף, הוסרו מלדיביים ונפאל מרשימה זו. רשימת המדינות באזהרת מסע חמורה כוללת, נכון להיום, את אוגנדה, אורוגוואי, איחוד האמירויות, איי סיישל, אתיופיה, בוליביה, נמיביה, פרגוואי, צ'ילה, קולומביה, קוסטה ריקה ותוניסיה. כרגע מופעלות עשרות טיסות שבועיות ישירות לאמירויות על ידי חמש חברות תעופה.

לפי התקנות, אסורה יציאת אזרחים ותושבים ישראלים (למעט חריגים אשר אושרו על-ידי וועדת חריגים) למדינות ברמת סיכון מרבית: ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו ורוסיה. בנוסף, כלל הנכנסים (מכל גיל, כולל מחלימים ומחוסנים) ממדינות אלו, מחויבים בבידוד ביתי.

16:13 |  אנשי משרד הבריאות יציגו בקבינט את החלופות לפעולה מול התפרצות הקורונה

בישיבת הקבינט יציגו אנשי משרד הבריאות את החלופות האסטרטגיות לפעולה מול התפרצות הקורונה ובעיקרן את אפשרות "צמצום התחלואה" אל מול "הכלת התחלואה" (לאפשר לתחלואה לעלות ולספוג את התחלואה הקשה שתגיע לבתי החולים).

החלופה המועדפת בשלב זה היא צמצום התחלואה ככל האפשר בכלים הקיימים ובלי הגבלות נוספות, לפחות עד שיהיו יותר נתונים שיראו אם יש עלייה בתחלואה הקשה והאשפוזים, ובאיזו רמה. כשיצטבר המידע הזה - ניתן יהיה לדון שוב בין החלופות. אם למרות הגברת המאמצים בתחום האכיפה, הבדיקות, המסכות ונתב"ג - תימשך העלייה בתחלואה, יהיה צורך להכריע בין נקיטה מיידית בהגבלות חריפות לבלימת ההתפשטות או לנקוט במדיניות הספיגה.

13:20 | צוות חוקרים: לא ניתן לקבוע באופן מפורש אם סיבת ההתפרצות היא הזן ההודי 

בתוך כך, צוות החוקרים של האוניברסיטה העברית והדסה העביר את המלצותיו לקראת הישיבה. בצוות אמרו שלא ניתן לקבוע באופן מפורש אם סיבת ההתפרצות היא הזן ההודי או הסרת ההגבלות בשבועות האחרונים. הצוות טען שלא כדאי לנהל את ההגבלות לפי מצב התפוסה בבתי החולים, בשל הגנת החיסון שמאטה את קצב התפתחות התסמינים. 

לדעת מומחי העברית, שאיפה למיגור הנגיף אינה ריאלית כל עוד המגפה בעולם ממשיכה להתפשט. הדרכים  המומלצות לדעת צוות המומחים להתמודדות עם הנגיף הן הגברת החיסונים ו"אמצעים רכים" כמו תו ירוק ועטיית מסכות. "אם תמשיך ההתפרצות, אז יש לשקול להגביל התקהלויות במיוחד במקומות בעלי נוכחות של לא מחוסנים", נכתב בהמלצה. עוד המליצו על בדיקה בכניסה לארץ ובדיקה נוספת לאחר שלוש-ארבעה ימים. 

קורונה 2.0 | עוד יום