חיסון לקורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

במשרד הבריאות מקדמים: זריקה שלישית למדוכאי חיסון

ברקע החשש בשל התפשטות הקורונה, המשרד מסייע לבתי החולים במתן מנת חיסון שלישית במסגרת מחקרית לבעלי מערכת חיסונית חלשה • כרגע יש בישראל יותר מ-160 יישובים עם חולה אחד לפחות
קטי דור
29 ביוני 2021
21:04

ברקע החשש בשל התפשטות מגפת הקורונה המחודשת, במשרד הבריאות מסייעים לבתי החולים לתת מנת חיסון שלישית במסגרת מחקרית לבעלי מערכת חיסונית חלשה, כדי להגדיל את רמת הנוגדנים בגופם. כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.

במערכת הבריאות חוששים כי הקיץ וההתקהלויות יביאו להתפשטות נוספת וחוששים בעיקר לחיי מדוכאי החיסון ומתחלואה סמויה. אתמול התווספו 74 יישובים חדשים שבהם התגלו חולי קורונה. בשבוע האחרון, התווספו בסך הכל 147 יישובים כאלה וכרגע יש בישראל יותר מ-160 יישובים עם חולה אחד לפחות. 


הקורונה שלך חזרה | האזינו לפרק של "עוד יום"

ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר היום במרכז חיסונים בחולון, ואמר כי בני נוער צריכים להתחסן משום שהזן החדש פוגע בילדים לא מחוסנים. לדברי בנט, הפגיעה כעת בילדים ובני נוער לא הייתה באותם היקפים בגלי תחלואה קודמים.

בנט ציין כי אתמול התחסנו 18 אלף ישראלים: "זה בזכות היענות גדולה של בני הנוער. מדינת ישראל במרוץ נגד הזמן, יש לנו בערך עשרה ימים לעשות את החיסון הראשון". בנט הוסיף כי הממשלה פועלת למנוע עלייה לטיסות למדינות אדומות ללא אישור של ועדת חריגים.

מחוסנים לאורך שנים


כמעט שבעה חודשים אחרי יריית הפתיחה של מבצע החיסונים העולמי, זמן מצוין לבדוק מה למדנו על יעילות החיסונים עד עכשיו. כמה מחקרים פורסמו בעת האחרונה בנושא, אבל אנחנו נתמקד הפעם במעניין שבהם שפורסם רק בתקופה האחרונה וכבר תופס כותרות. מדובר במחקר של אוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס שפורסם השבוע במגזין המדעי "נייצ'ר".

המחקר הזה בחן 41 בני אדם שקיבלו את חיסוני פייזר ומודרנה, חלקם היו גם מחלימים. החוקרים לקחו מכולם דגימות דם, ומצאו שמי שהחלים מקורונה והתחסן, שמר על רמת נוגדנים טובה מאוד ארבעה חודשים אחרי החיסון הראשון, ואפילו יותר אם בודקים מתי הוא חלה.

אבל המחקר לא בדק רק דם. אצל 14 מתוכם נלקחה גם ביופסיה מבלוטות הלימפה, המשמשות חלק ממערכת החיסון. בבדיקה הזאת הם גילו שאצל אלה שחוסנו אך מעולם לא נדבקו, תאי הזיכרון של מערכת החיסון, המסוגלים לזהות את הנגיף וללמוד אותו – עדיין ממשיכים להתפתח ואפילו להשתפר, גם ארבעה חודשים אחרי קבלת החיסון הראשון.

לרוב בחיסונים שאנחנו מכירים, המרכז המיוחד בגוף המכשיר את התאים ללמוד להילחם בנגיף, דועך אחרי שבועות בודדים, ולא נשאר ממנו דבר. מתברר שזה לא המצב כאן. במקרה של חיסוני ה-RNA, נראה שהתאים האלה ממשיכים להתחזק ולהשתכלל במשך תקופה ארוכה. כלומר, אנחנו נאלצים להתמודד עם גילויים של וריאנטים חדשים, אבל גם הגוף שלנו מצליח להשתנות בהתאם. בהנחה שאנחנו מחוסנים כמובן.

החוקרים מסיקים מכך שהחיסון יהיה יעיל לאורך הרבה שנים, אולי אפילו לכל החיים, ויוכל להילחם בווריאנטים שאנחנו מכירים היום בלי להזדקק למנת חיסון נוספת. נסייג ונאמר שכל זה לא חל על מי שמתמודדים עם בעיה במערכת החיסון, הם כנראה יזדקקו לעוד מנת חיסון.

אז נכון, אלה מחקרים ראשוניים, והמסקנה מגיעה מ-14 נבדקים בלבד, אבל אם אכן נישען על המדע ועל הנתונים במקרה הזה, מדובר בבשורות מעודדות בכל הקשור לדרך של המין האנושי, לחיות עם המגפה.