-

תו שמח, תו ירוק ומה שביניהם: המדריך המלא

הלילה נכנסו לתוקפן כמה תקנות חדשות להתמודדות עם נגיף קורונה בישראל, בהן "התו השמח" לאירועים. מה אומרות ההנחיות החדשות, אלו תקנות יצטרכו למלא בעלי עסקים ומה גובה הקנסות למפרים?
דקלה אהרן שפרן ואיתי שיקמן
20 ביולי 2021
23:26
עודכן ב 00:22

הלילה (רביעי) נכנסו לתוקפן כמה תקנות חדשות להתמודדות עם נגיף קורונה בישראל, בהן "התו השמח" לאירועים. מה אומרות ההנחיות החדשות, אלו תקנות יצטרכו למלא בעלי עסקים ומה גובה הקנסות למפרים? 

הקבינט צפוי לאשר מחר: התו הירוק המלא יכנס לתוקף ביום רביעי הבא

התו השמח

במסגרת התו השמח: התו הירוק יחול באירועים בחללים סגורים שבהם יותר מ-100 משתתפים, כמו אולמות אירועים, מועדונים ומקומות לעריכת כנסים עם מזון (וכן מקומות אחרים שמתקיימת בהם פעילות זהה – למשל, מסעדה או בית מלון שמתקיים בהם אירוע שמחה עם יותר מ-100 בני אדם).

לפי התקנות, אירוע שמתקיים במקום שחלקו בשטח פתוח וחלקו בשטח סגור, חלים עליו הכללים של אירוע בשטח סגור (למשל אולם אירועים עם שטח פתוח לחופה/ריקודים).

בכל אולם אירועים צפוי להיות ממונה קורונה, שאחראי לוודא שהאורחים הגיעו עם הבדיקות קורונה שליליות ועוטים מסכות. ממונה הקורונה, במידת הצורך, יציג את ממצאיו למשטרה או לפיקוח העירוני. בין 600-500 שוטרים צפויים לקחת חלק באכיפת ההנחיות באירועים, אבל הבדיקות של המשטרה יהיו רנדומליות או לפי קריאות למוקד 100. 

אין מסכה - אין שירות 

כל מקום ציבורי ועסקי (גם מקומות שלא פועלים בתו ירוק) יחויבו שלא להכניס ולא לתת שירות לאדם שאינו עוטה מסכה, ולהציב שלטים במקומות בולטים לגבי החובה לעטות מסכה. נוסף לכך, מקומות שבהם מערכת כריזה מחוייבים להודיע על החובה לעטות מסכה בכריזה.

התו הירוק - מה זה בדיוק אומר?

כדי להיכנס למקום הפועל לפי התו הירוק, ניתן להציג בשלב זה:

- אישור על בדיקת PCR שלילית בתוקף של עד 72 שעות. ניתן להציג את התוצאות דרך אפליקציית הרמזור או בקבלת תוצאות של בדיקת המעברה.
- אישור על בדיקה שלילית מהירה שבוצעה על ידי גוף דוגם הרשום במשרד הבריאות, בתוקף ל-24 שעות.
- תעודת מתחסן/מחלים.
- אישור תו ירוק – שניתן להוריד באפליקציית הרמזור ולקבל באתר משרד הבריאות, דרך המוקד או במענה קולי.

רבותיי, הקורונה חוזרת? האזינו לעוד יום

על מפעיל של מקום הפועל בתו ירוק לעמוד בהוראות הבאות:

- מינוי ממונה קורונה.
- בדיקת התו הירוק או האישורים האחרים של הלקוחות, לצד הצגת תעודה מזהה (מחלים/מתחסן/תו ירוק).
- הצבת שלט שמורה על כך שניתן להיכנס למקום באמצעות תו ירוק או בדיקה שלילית. במקום שהכניסה אליו בתיאום מראש – יש ליידע מראש את האורחים על החובה להציג תו ירוק/תוצאה שלילית.

המחיר על הפרת ההנחיות

- 1,000 שקלים לאדם שאינו מחוסן או מחלים, שנכנס למקום הפועל בתו ירוק. 
- עד 10,000 שקלים למקום שאמור לפעול בתו ירוק, ולא בודק את האישורים בכניסה למקום
- 3,000 שקלים למקום שפועל בתו ירוק, שלא הציב שלט שמסביר שניתן להיכנס למקום רק בהצגת תו ירוק או בדיקת קורונה שלילית. 
- 1,000 שקלים למקום ציבורי ועסקי שהכניס או נתן שירות לאדם שלא עוטה מסכה, או מקום שלא הציב שלטים לעניין החובה לעטות מסכה.