חיסון מודרנה
צילום: גטי אימג'ס

מסוף החודש: בני 18 ומעלה יקבלו חיסון של מודרנה

השר הורוביץ: בשבוע הבא ייפרשו עמדות לבדיקות מהירות ותהיה אפשרות לרכוש ערכות לבדיקה עצמית • משרד הבריאות יציג לקבינט רשימה של כ-50 מדינות שחזרה מהן תחייב בידוד. הקבינט ידון גם בגיבוש מתווה מעודכן לתו הירוק ומתווה לפתיחת השנה במערכת החינוך
דקלה אהרון שפרן, נוב ראובני ושרון עידן
21 ביולי 2021
08:45
עודכן ב 19:26

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) לקופות החולים כי בעוד שבוע הן יוכלו להזמין חיסונים נגד קורונה של חברת מודרנה. מתחילת חודש אוגוסט, ניפוק חיסוני פייזר יהיה רק עבור מנה שנייה לכלל האוכלוסייה, למעט לגילי 12-18 שימשיכו להתחסן בפייזר עד להודעה חדשה. אדם שחוסן בחיסון של מודרנה במנה הראשונה יקבל מנה שנייה גם של מודרנה.

מוקדם יותר אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ בתדרוך לתקשורת כי בשבוע הבא ייפרשו עמדות לבדיקות קורונה מהירות שיופעלו על ידי מד"א וחברות אחרות. כמו כן, תהיה אפשרות לרכוש ערכות לבדיקה עצמית.

לדבריו, "כמו בכל העולם, גם בישראל אנחנו מתמודדים עם עלייה משמעותית בתחלואה בעקבות זן הדלתא. זה זן מדבק ומסוכן יותר. אנחנו צפויים לראות עלייה בנתוני ההדבקה בשבועות הקרובים וגם במספר החולים קשה". השר הורוביץ קרא לציבור: "אל תהיו שאננים, מצפים לנו חודשים ארוכים של מאבק בווריאנט הדלתא. אני מבקש בכל לשון של בקשה - כדי שלא ניאלץ להגיע להגבלות, קחו אחריות אישית, סולידריות חברתית, אפשרו לנו להמשיך בשגרת החיים לצד הקורונה".

"היום נכנסו לתוקף ההנחיות הנוגעות לאירועים - התו השמח", הזכיר הורוביץ. "כל מי שמגיע לחתונה, מסיבה או אירוע דומה - מחויב להציג תעודת מתחסן או מחלים, או בדיקה שלילית. בעבר אירועים כאלה הפכו למוקדי הדבקה, לא ניתן לזה לחזור על עצמו. אנחנו רוצים לאפשר קיום אירועים חופשי, אבל בטוח".

קבינט הקורונה יתכנס מחר בצהריים וידון בבידוד לשבים מחו"ל. לפי המתווה, שפרטיו פורסמו אמש בחדשות הערב בכאן 11, הרשימה החדשה שמשרד הבריאות יקדם תכיל בין 40 ל-50 מדינות שהחזרה לארץ מהן תחייב בידוד מוחלט. בשלב השני, צפויה להתרחב חובת הבידוד ל-60 עד 70 יעדים. עוד ידונו מחר השרים על גיבוש מתווה לתו ירוק מעודכן, וייתכן שיוצג גם מתווה לפתיחת השנה במערכת החינוך.

מוקדם יותר היום, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש וממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא ביקשו מאיימן סייף לפתוח מחדש את דסק הקורונה בחברה הערבית ולעמוד בראשו. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב אמר סייף, שעזב את התפקיד רק לפני חודש ימים, כי הפניה אליו הגיעה בעקבות נתוני התחלואה העולים בחברה הערבית והחשש מעלייה נוספת בעקבות טיסות לחו"ל וחג הקורבן.

האזינו לריאיון עם ממונה הקורונה לשעבר בחברה הערבית בכאן רשת ב

ממונה הקורונה לשעבר בחברה הערבית הוסיף כי המצב במגזר יציב כרגע, וכי אתמול אובחנו 64 חולים חדשים. עם זאת, ציין כי הנתונים הנמוכים נובעים בעיקר מפני שאין מספיק בדיקות. "מדובר במשימה מאתגרת. אני יכול להבין את האנשים שרוצים לטוס. היינו סגורים שנה, התחלנו להרגיש את הסוף ופתאום צריך לחזור אחורה". לבסוף אמר סייף כי הוא שוקל את ההצעה בכובד ראש, וכי אין ספק שיש לפתוח שוב את הדסק הערבי.

בתוך כך, הבוקר עדכן משרד הבריאות כי 1,400 מאומתים חדשים לקורונה אותרו בישראל ביממה האחרונה, 150 מהם חזרו מחו"ל. עוד נמסר כי שיעור הבדיקות החיוביות עומד כעת על 1.76%, 63 חולים במצב קשה.

בתוך כך, ועדת החיסונים של משרד הבריאות תדון במתן מנת חיסון שלישית לקשישים, לקראת החלטה בנושא בקרוב. מוקדם יותר השבוע דן בנושא גם הצוות לטיפול במגיפות של משרד הבריאות בו הייתה תמיכה גורפת במתן מנה נוספת, לפי אישור ה-FDA. 

אחת השאלות שטרם קיבלו מענה בשלב זה היא האם יעילות החיסונים יורדת לאורך זמן, או שמא וריאנט הדלתא עמיד יותר לחיסונים, ולכן יעילותם יורדת. בשל כך דן הצוות גם באפשרות של מתן חיסון שלישי לצעירים שחוסנו בתחילת מבצע החיסונים. בעקבות ההמלצה של הצוות לטיפול במגיפות צפוי דיון נוסף בוועדת החיסונים של משרד הבריאות בעניין ומסקנותיה יועברו למנכל משרד הבריאות ולשר הבריאות לקראת קבלת החלטה בנושא. 

אתמול פורסמו נתונים חדשים בנוגע ליעילות החיסונים. מנתונים שהעביר מכון גרטנר במרכז הרפואי שיבא לבכירי משרד הבריאות, ואמורים להיות בסיס להחלטה על חיסון שלישי לקשישים, עולה כי יעילות החיסון מול תחלואה קשה יורדת ל-50% בקרב בני יותר מ-60 ול-70% באוכלוסייה הכללית. 

הלילה נכנסו לתוקפן כמה תקנות חדשות להתמודדות עם התפשטות הנגיף, בהן "התו השמח" לאירועים. במסגרת התקנה החדשה, התו הירוק יחול באירועים בחללים סגורים שבהם יותר מ-100 משתתפים, כמו אולמות אירועים, מועדונים ומקומות לעריכת כנסים עם מזון (וכן מקומות אחרים שמתקיימת בהם פעילות זהה – למשל, מסעדה או בית מלון שמתקיים בהם אירוע שמחה עם יותר מ-100 בני אדם).

תו שמח, תו ירוק ומה שביניהם: המדריך המלא

לפי התקנות, אירוע שמתקיים במקום שחלקו בשטח פתוח וחלקו בשטח סגור, חלים עליו הכללים של אירוע בשטח סגור (למשל אולם אירועים עם שטח פתוח לחופה או ריקודים). בכל אולם אירועים צפוי להיות ממונה קורונה, שאחראי לוודא שהאורחים הגיעו עם בדיקות קורונה שליליות ועוטים מסכות. ממונה הקורונה, במידת הצורך, יציג את ממצאיו למשטרה או לפיקוח העירוני. בין 600-500 שוטרים צפויים לקחת חלק באכיפת ההנחיות באירועים, אבל הבדיקות של המשטרה יהיו רנדומליות או לפי קריאות למוקד 100.