חיסון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

הערכה: יומלץ על מתן חיסון שלישי למבוגרים

מחר צפוי הצוות לטיפול במגפות לקבל החלטה בנושא • שרים בקבינט הקורונה: מתנגדים כרגע להגבלות נוספות, יש להתמקד בחיסון • בקצב הנוכחי: בתחילת ספטמבר יהיו בישראל יותר מ-1000 חולים קשים
נוב ראובני
27 ביולי 2021
19:55
עודכן ב 20:40

פרסום ראשון: הצוות לטיפול במגפות ייתכנס מחר לדיון המכריע בשאלת מתן המנה השלישית לקשישים. לאחר שבדיונים האחרונים חברי הצוות לא קיבלו החלטה - ההערכה היא שהפעם יוחלט לתת אור ירוק למהלך. כך דווח היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11.
לקראת הדיון מחר - שוחח היום ראש הצוות לטיפול במגפות, ד"ר בעז לב, עם חברי הצוות שהסתייגו בדיונים הקודמים. עדיין לא ברור האם חברי הצוות יחליטו להמליץ על מנת הדחף, או רק לאפשר אותה למי שמעוניין ושנמנה על האוכלוסייה המבוגרת. יש לציין כי הצוות לטיפול במגפות הוא גוף מייעץ, ומי שיצטרך בסופו של דבר לחתום על ההחלטה הוא מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש. 

האם החיסון השלישי יהיה הפתרון? קשה לומר כעת, אך המספרים ברורים - היחס של כ-2% מהמאומתים שסובלים מתחלואה קשה נשמר לאורך הגל הנוכחי. הבעיה היא שקצב הגידול במספר המאומתים היומי הוא פי שלושה כל יומיים. והנגזרת מכך היא שבתחילת ספטמבר יהיו בישראל כ-1,000 חולים במצב קשה - מספר שבגלי תחלואה קודמים הביא את הממשלה להגבלות חמורות, עד כדי סגר.
מספר החולים במצב קשה שהתווספו היום הוא 39 ובסך הכול עומד מספרם של החולים במצב קשה על 145. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, אמר היום למנהלי בתי החולים כי עליהם להיערך להמשך עליה בתחלואה ובאישפוזים. בשיחה עם המנהלים חזר פרופ' אש על הקביעה שלו שהתו הירוק אינו מספיק ויש צורך בהגבלות נוספות. אש הוסיף כי נשקלים צעדים נוספים להורדת התחלואה. אבל הדרישה הזאת להגבלות נוספות צפויה להיתקל בהתנגדות, כששרים בקבינט הקורונה מביעים כרגע התנגדות להגבלות נוספות וטוענים כי יש להתמקד בחיסון.