t
-
צילום: מרים אלסטר ויוסי אלוני, פלאש 90

קבינט הקורונה הודיע על החמרת ההגבלות: הרחבת התו הירוק, תורחב חובת עטיית מסכות

בצל החשש מהעלייה בתחלואה, הוחלה שורה חדשה של הגבלות: הורים שילדיהם נדבקו יחויבו בבידוד • המלצה לעבוד מהבית • התו הירוק – גם לילדים | כל הפרטים
גילי כהן
03 באוגוסט 2021
17:54
עודכן ב 22:19

קבינט הקורונה הודיע הערב (שלישי) על הגבלות נוספות: מתווה התו הירוק יורחב לכל המקומות ולכל הגילאים. הורה לילד עד גיל 12 שנדבק בקורונה יחויב בבידוד. יומלץ למגזר הפרטי לעבור לעבודה מהבית. תחויב עטיית מסכות בחללים פתוחים בהם יש התקהלות של מאה אנשים ומעלה.

גורמים שהשתתפו בדיון אמרו לכאן חדשות שההגבלות החדשות נועדו "להרוויח זמן". ההבנה היא, שאם לא תהיה איזה הפתעה דרמטית מאופן השפעתה של החיסון השלישי על התחלואה או איזה גל התחסנות המוני, נגיע לסגר - למרות ההגבלות.

כלל החלטות קבינט הקורונה

1. הרחבת מתווה "התו הירוק" גם למקומות בהם ישנה התקהלות בת פחות מ-100 אנשים, ולכל הגילאים (גם מתחת לגיל 12, החל מיום שישי, 20 באוגוסט 2021, לטובת השלמת הקמת מערך הבדיקות המהירות).

2. חובת עטיית מסכות גם בחללים פתוחים בהם ישנה התקהלות בת 100 אנשים ויותר.

3. העברת משרדי הממשלה (ובהתאמה ככל הניתן המגזר הציבורי כולו) למתכונת עבודה בהיקף של 50% נוכחות במשרד, כשמנכ"ל המשרד רשאי לבצע התאמות במקרים חריגים.

4. המלצה למגזר הפרטי לעבור למתכונת עבודה מהבית.

5. חובת בידוד למבוגר מחוסן, שמטפל בקטין שגילו מתחת לגיל 12 או בחסר ישע שהתגלה כמאומת.

6. הגברת האכיפה על מפרי בידוד ועטיית מסכות.

7. כניסה ויציאה מן הארץ:

- מדינות אדומות – איסור טיסה גורף, למעט מקרים שיאושרו על ידי ועדת חריגים.

- מדינות כתומות – תורחב רשימת המדינות כך שייכללו בה מרבית מדינות העולם, וחזרה מהן תחייב בידוד, הן למחוסנים והן למחלימים.

- מדינות ירוקות – תוגדר רשימה מצומצמת ביותר של מדינות ירוקות, שהחזרה מהן תחייב בידוד עד לקבלת תוצאת בדיקה שלילית.

8. קריאה לציבור להבין את תמונת המצב, ולכן: להפסיק ללחוץ ידיים, להפסיק להתחבק ולהתנשק ולהימנע מכל התקהלות בחלל סגור שאיננה הכרחית.

9. קריאה מיוחדת לבני 60 ומעלה להימנע מהתקהלויות ומכל מפגש עם אנשים לא מחוסנים בחלל סגור.

התחזית של משרד הבריאות, והחשש מסגר בחגים

בפתח הדיון, הודיע ראש הממשלה נפתלי בנט כי הוא מתכוון להגביר את קצב ההתחסנות ולנקוט במגבלות מתונות - כדי למנוע אפשרות של סגר. הוא סבור שאם קצב ההתחסנות יהיה מהיר מספיק, לא נגיע לסף אי הספיקה. אך, במידה ולא - נלך לצעדים רחבים יותר ולהגבלות חמורות יותר, כולל אפשרות של סגר בחגים.

האם פתיחת שנת הלימודים תידחה? | הפרסום של גילי כהן

במשרד הבריאות מוטרדים מכך שבשלושת הימים האחרונים נפטרו מקורונה 21 בני אדם - כמעט מחצית מהתמותה בחודש יולי, אז נפטרו מהמחלה 50 בני אדם. לכך מצטרף מקדם ההדבקה של החולים במצב קשה, שעומד על 1.45, בעוד המקדם של כלל המאומתים הוא 1.36.

לפי הקצב הזה, התחזיות אומרות כי בעוד שמונה עד עשרה ימים, תהיה הכפלה של מספר החולים במצב קשה, שעלול להגיע בסוף השבוע הבא ל-450-500. בנוסף, לדברי גורמים במשרד הבריאות, הדבר היחיד שיכול למתן את העלייה הזאת הוא התחסנות מאסיבית ומהירה של בני 60 ומעלה. לדבריהם, את ההשפעה של המהלך הזה ניתן יהיה לצפות רק בעוד כשבועיים.

בדרג המקצועי בוחנים אפשרות לחסן במנה שלישית סגל רפואי מעל גיל 40 במוסדות גריאטריה ובתוכנית "מגן אבות ואמהות". בין ההגבלות הנשקלות: החמרה של התו הירוק כך שיפעל בכל מקום ולא רק בהתקהלויות של יותר מ-100 אנשים וכן מגבלת התקהלות למספר מסויים של אנשים.

בתוך כך, שר הביטחון גנץ חתם על צו לגיוס של אלף אנשי מילואים עד סוף דצמבר, כדי לסייע לצה"ל ופיקוד העורף במאמצי הקורונה. בהמשך אישרה ועדת החוקה כי החל מחצות, בשלב הראשון למשך שבועיים, כל נכנס לישראל שיחוייב בבידוד ינוטר באמצעות אפליקציית "הסכמון". על חייבים בבידוד, שיסרבו לניטור באמצעות האפליקציה, תופעל אכיפה פיזית.

מדינות נוספות יוכנסו לרשימת הבידוד: חשש מהטיסות לאומן

מוקדם יותר נוספו 18 מדינות לרשימת היעדים שישראלים השבים מהם, גם מחוסנים ומחלימים, יידרשו לשהות בבידוד ביתי - לבקשת משרד הבריאות. המדינות: אוקראינה, איטליה, איסלנד, אסוואטיני, ארצות הברית, בוטסואנה, בולגריה, גרמניה, הולנד, טנזניה, יוון, מלאווי, מצרים, צ'כיה, צרפת, קובה, רואנדה ותוניסיה. הבקשה אושרה והתקנות היו אמורות להיכנס לתוקף בעוד שלושה ימים, אך הוחלט לבסוף כי חובת הבידוד תתחיל עוד שבוע בחצות, בלילה שבין שלישי לרביעי.

בחדשות הערב דווח היום כי אלפי חסידי ברסלב לא מחכים לראש השנה - והקדימו את הגעתם לאומן מתוך חשש שההגבלות לטסים לאוקראינה יישארו כפי שהן היום או אף יחמירו, כך שייאלצו לשהות בבידוד גם ביום כיפור.