-

אסון אקולוגי מעבר לפינה? האזהרה מפני קריסה במאגרי כיל בערבה

לפני ארבע שנים קרס אתר של מפעל כימיקלים לישראל, ופסולת נוזלית זרמה לנחל אשלים. זה היה אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שידענו. חוות דעת חדשה קובעת כי אסון דומה עלול להתרחש באופן מיידי – במאגרים אחרים של חברת כיל בערבה, ובכל זאת נראה שהרשויות במדינה לא עושות די לעצור אותו
אורן אהרוני
10 באוגוסט 2021
21:35
עודכן ב 15:02

השטח הסמוך למושב חצבה שבערבה מכוסה בחומר שהתייבש, וכשמסתכלים עליו מלמעלה הכול נראה צהוב. אבל מתחת לשכבה הזאת יש כמות אדירה של נוזלים מזוהמים ממפעל הפוספטים של כיל (כימיקלים לישראל). מדובר בתוצרי לוואי של תעשיית הפוספטים, נוזלים שנשמרים במאגרי ענק בערבה.

צפו בתחקיר מחדשות הערב

רק לפני ארבע שנים קרסה בריכה של מפעל של כיל, ופסולת נוזלית זרמה לעבר נחל אשלים. זה היה אחד מהאסונות האקולוגיים הגדולים שידענו. כעת תחקיר כאן חדשות חושף חוות דעת חדשה, שלפיה אסון דומה עלול להתרחש באופן מיידי – במאגרי חברת כיל בערבה. ובכל זאת נראה שהרשויות במדינה לא עושות די לעצור אותו.

בכיל ערכו לפני כמה חודשים מחקר על יציבות המאגרים. את המחקר לקחו התושבים, ניתחו אותו, וזה מה שעלה, שימו לב:

• השיפועים בפועל תלולים משמעותית מהשיפועים המותרים לסוללות במאגרים

• הסוללות נבנו משאריות גסות של תהליכי ייצור מהמפעל ומהמכרה, ללא הידוק מבוקר

• מקדם הביטחון אינו עומד בתקנים המקובלים למאגרים

• גובה הסוללה שחושב אינו הגובה בפועל

• ההסתברות השנתית לכשל של המאגר היא 50%. כלומר, יש סיכוי של 50% שהכול יקרוס בקרוב.

האזור הזה הוא אזור מתוייר. סמוך לו נמצא הר צין, ולצידו שדה הבולבוסים הנדיר. נוזלים ממאגר כזה שיתמוטט ישטפו את הנחלים צין ושרף. אזורים מלאים במטיילים בחודשים הפחות חמים. ומי שייחשף לנוזלים האלה יסכן את חייו.

מעבר לעובדה שהמים האלה גורמים נזק אקולוגי אדיר, מחקר של מכון וייצמן ורשות המים, שפורסם לפני כּחודש בעיתון הארץ, הראה שהם מזוהמים במתכות שעלולות לסרטן גם במגע.

נוסף על כך, נבדק הסיכוי שסוללות המאגרים יקרסו בעקבות רעידת אדמה. הפרופסור אמוץ עגנון מהאוניברסיטה העברית העביר חוות דעת שנוגדת את חוות הדעת של כיל: כאשר תתרחש רעידת אדמה חזקה נוספת באזור, קיים סיכוי סביר שתורגש השפעה באזור המאגרים. האתר נמצא ברמת סיכון גבוהה יחסית לפי התקן הקובע. על כן, לא יעלה על הדעת להתייחס אליו כאל אתר בעל סיכון נמוך לרעידת אדמה.

לפני כמה חודשים החליטו בכיל במפתיע לסגור את המפעל, באופן תמידי או זמני. יום בהיר אחד עזבו, והשאירו את הזיהום. לא ברור עד כמה המקום מפוקח ומבוקר.

התושבים לא ויתרו והגישו תביעה, נגד כיל, נגד הזיהום והסכנה. כשהגיעו לבית המשפט השבוע נדהמו לגלות שהשופט מבקש מהם ערבות אישית לכל נזק שייגרם לכיל מסגירת המפעל.

זאת לא הבעיה של תושבי חצבה, עידן או הערבה, אלא של כולנו. הדרום הפך להיות פח הזבל של המדינה. האזור במישור רותם וכאן בערבה ננטש והופקר. הוא לא מעניין כמעט איש. השטח לא מפוקח כראוי, החוק פה לא נאכף כמו שצריך. פקחים ורשויות ממומנות על ידי מזהמים, ואת המחיר אנחנו משלמים בסוף, בלי שאיש ייתן את הדין.

תגובת כיל ICL: "מדובר בכתבה מגמתית וחד צדדית. צו מניעה אשר הוגש במסגרת התביעה הייצוגית נמחק, ולא נפל פגם כלשהו בהתנהלות החברה. המאגרים בצין יציבים, עומדים בתקינה האירופאית המחמירה ועוברים בקרה ופיקוח שוטף. החברה משלמת ארנונה כנדרש בדין. נדגיש כי עד שנת 2017, פעולות הקשורות בכרייה היו פטורות בדין מקבלת היתרי בנייה. מאגרי צין נבנו תחת פטור זה".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "בחקירת אסון נחל אשלים נחקרים היבטים סביבתיים ופליליים. בתקופה הקרובה, ייצא צוות החקירה לחו"ל להשלמת פעולות חקירה נדרשות לשם השלמת התיק. המשרד להגנת הסביבה פועל בימים אלו להוצאת תנאים מעודכנים למפעל צין, הכוללים דרישות לשיקום המאגרים, עמידה בתקן הנדרש וביצוע פעולות בקרה וניטור על מנת להבטיח את יציבותם".