צילום: רויטרס

ארה"ב בדרך החוצה - והטליבאן משתלט על אפגניסטן

ארגון הטרור כובש ערים נוספות במסעו לעבר הבירה האפגנית, והשתלטות על המדינה. השגרירות האמריקנית קראה לאזרחים המתגוררים באפגניסטן לעזוב אותה באופן מיידי. בארה"ב מעריכים: קאבול תיפול בידי הטליבאן בתוך חודש
בן יניב

העיר הראט, השלישית בגודלה באפגניסטן נפלה היום (חמישי) בידי הטליבאן לאחר קרבות קשים מול צבא אפגניסטן. על רקע נסיגת הצבא האמריקני, ארגון הטרור שולט כעת בכשני שליש מהמדינה, וכבש הבוקר גם את העיר ע'זני. בתוך כך, שלל היום הארגון אפשרות כי יחלוק בשלטון יחד עם הממשלה הנוכחית. בארה"ב מעריכים שהארגון ישתלט על קאבול בתוך חודש ימים, ויכבוש אותה לגמרי בתוך שלושה חודשים. 

במקביל, השגרירות האמריקנית קראה לאזרחים האמריקנים שנמצאים במדינה לעזוב באופן מיידי. כמו כן הודיעה כי בעקבות הצמצום באנשי הצוות שנמצאים באזרחות בקאבול, היכולת שלה לסייע לאזרחים האמריקנים בשטחי המדינה מוגבלת ביותר, אפילו בתחומי הבירה האפגנית.  גם גרמניה קראה לאזרחיה לעזוב בהקדם האפשרי את המדינה.

דובר הפנטגון עדכן הערב כי שלושה גדודים, שמכילים כ-3,000 חיילים צפויים להיכנס לקאבול במהלך 24 עד 48 השעות הקרובות כדי לסייע בפינוי אמריקנים שעדיין נמצאים בבירה האפגנית. במקביל, דיווח הניו יורק טיימס כי הפנטגון הורה לאלפי חיילים להתכונן לפינוי אפשרי של עבודי השגרירות בקאבול, לקראת נפילה אפשרית של ממשלת אפגניסטן. גם בריטניה תשלח מאות חיילים כדי לפנות את אזרחיה מהבירה.