-
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

תו ירוק מגיל 3: כל ההגבלות החדשות

עצרנו רגע כדי להסביר - מה מותר, מה אסור ואיך זה אמור לעבוד? וגם, רשימת עמדות הבדיקה המלאה
נוב ראובני, תמר אלמוג וגילי כהן
12 באוגוסט 2021
23:37
עודכן ב 18 אוגוסט 06:14

הגבלות הקורונה החדשות נכנסו לתוקף, ולפיהן גם ילדים בני 12-3 נדרשים להציג תוצאת בדיקה שלילית בכניסה למקומות סגורים והומים כמו בתי מלון, אולמות, מסעדות ואירועים. בדיקותיהם ייעשו במימון המדינה, בכ-220 עמדות לביצוע בדיקות מהירות שנפרשו ברחבי הארץ. הבדיקות המהירות תקפות ל-24 שעות.

ילדים עד גיל 3 פטורים מהתו הירוק, ובדיקות לילדים מעל גיל 12 שלא התחסנו ימומנו באופן פרטי. גם בבריכות ובאטרקציות ילדים והורים יידרשו להציג תו ירוק. הבדיקות בחינם יבוצעו על ידי מד"א. הגבלת ההתקהלויות באולמות ובגני אירועים תיכנס לתוקף ביום ראשון.

רשימת עמדות הבדיקות המהירות המלאה

מה מותר, מה אסור ומי צריך לשלם על בדיקה?

גם אנחנו נדרשנו ללא מעט זמן ועזרה כדי להבין מה מותר ומה אסור, אבל לשם כך אנחנו כאן וננסה לעשות את זה פשוט, ברור ובלי המילים תו ירוק או תו סגול. כבר כעת נבהיר כי למרות שהופעלו לחצים לשינוי מדיניות הבדיקה, בעיקר בנוגע לכניסת ילדים לאטרקציות ובריכות - הללו נותרו ללא שינוי.  אז מה הן ההגבלות שנכנסו לתוקף?

באילו מקומות צריכים להציג תעודת מתחסן או תוצאת בדיקה שלילית? כמעט בכל מקום: בתי מלון, בריכות קאנטרי, מסעדות, בתי קפה וברים. מוזאונים, תערוכות וספריות, גם כינוסים, חדרי כושר ושיעורי ספורט בסטודיו.

נמשיך הלאה. מאיזה גיל צריך להציג בדיקה שלילית? התשובה היא – מגיל 3. ככלל, ודאי מעל גיל 12, זו צריכה להיות בדיקה מהיממה האחרונה. לא מדובר בבדיקה ביתית – אלא בבדיקה שנערכה באחד המקומות שנקבעו לכך וצפויה לעלות כמה עשרות שקלים.

ומי משלם עליה? מי שיכולים להתחסן ולא עושים זאת. כלומר, לא מחוסנים מגיל 12 ומעלה שאינם מנועי חיסון – ישלמו על הבדיקה. לילדים מתחת לגיל 12 הבדיקה (לפחות בשבועות הקרובים) על חשבון המדינה. למה, אגב? כי אותם אי אפשר לחסן, אז לא תקין שהם ישלמו על משהו שלא בחרו. כך הסבירו היועץ המשפטי והמשנה לו, שמלווים את כל המהלכים.

האם יש הגבלות בחנויות ובקניונים? טוב ששאלתם. יש הגבלות, אבל רק על התפוסה. בלי הבחנה בין מחוסנים ללא מחוסנים. וגם זה, רק בחנויות ששטחן יותר ממאה מטרים רבועים, שם אסור יותר מאדם אחד לשבעה מטרים רבועים. בחנויות חיוניות כמו חנויות מזון ותרופות אין הגבלות בכלל – ההיגיון ברור.


האם צריך להציג בדיקה או תעודה בתחבורה הציבורית? לא. נקבע שבעייתי להטיל הגבלות כאלה. אבל אפשר כמובן להגביל תפוסה או לאכוף עטיית מסכות.


ומה באשר לאירועים המוניים והופעות? גם שם צריך להציג תעודת מתחסן או תוצאת בדיקה מגיל 12. ויש גם הגבלות תפוסה: אם אלו מקומות שהכיסאות בהם לא מסומנים – אז בחלל סגור עד אלף איש, ובחלל פתוח – עד 5,000. ואם יש מקומות מסומנים, אין הגבלה בכלל. 

גם באירועים פרטיים, בבית למשל, יש הגבלות - עד 50 איש גג במקום סגור, ולא יותר ממאה בשטח פתוח. באולמות וגני אירועים המגבלה היא עד 500 איש במקום פתוח ו-400 בסגור, כמו כן, אין לקיים באירועים אלה התקהלות העולה על 75% מהתפוסה המקסימלית. באירועים המוניים שאין בהם מקומות ישיבה מסומנים התפוסה מוגבלת לעד 1,000 איש בחלל סגור ועד 5,000 בפתוח.

יש שאלות שעוד אין עליהן תשובות, אבל המטרה של הכול ברורה: לבלום את התפשטות התחלואה בפגיעה מינימלית במשק, בתקווה למנוע סגר בחגים.