-

השינוי במדיניות החיסונים: מחלוקת על מעמדם של המחלימים

הצוות לטיפול במגפות יכריע האם לדרוש ממחלימים שחלפה יותר מחצי שנה מאז החלמתם להתחסן • מחר: דיון מכריע בממשלה לקראת פתיחת שנת הלימודים • למרות הדרישה להיערך ללמידה מרחוק: מחצית מבתי הספר ללא תשתיות מתאימות
נוב ראובני ואוריה אלקיים
29 באוגוסט 2021
21:23

משרד הבריאות הודיע היום (ראשון) על שינוי במדיניות החיסונים, ועל כך שהתו הירוק יהיה בתוקף רק למי שחוסן במנה השנייה עד לפני חצי שנה. היום פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי במשרד מתלבטים מה יהיה מעמדם של המחלימים, שעד עכשיו לא נדרשו בחיסון. 

הצוות לטיפול במגפות במשרד הבריאות ייתכנס ביום חמישי הקרוב וידון האם לדרוש ממחלימים שחלפה יותר מחצי שנה מאז החלמתם - להתחסן, על מנת להיות זכאים לתו ירוק ולפטור מבידוד. עד כה מחלימים היו זכאים לתו ירוק גם אם לא חוסנו. גורם בצוות לטיפול במגיפות אומר לכאן חדשות שעל מנת להתנות תו ירוק למחלימים בקבלת החיסון יצטרכו להוכיח שיש דעיכה ניכרת גם ברמת המוגנות של מחלימים בחלוף הזמן.

למרות מספר החולים קשה העדכני העומד על יותר מ-750, במשרד הבריאות דיברו היום במסיבת העיתונאים על אופטימיות ובלימה של התחלואה. לפני כשלושה שבועות צפו בישראל תרחישי אימים לפיו בסוף חודש אווסט יהיו בין 800 ל-1,600 חולים במצב קשה, כשנראה שמבצע החיסון השלישי האט משמעותית את התחלואה הקשה. 

למעשה, לפי חוקרי האוניברסיטה העברית - בימים אלה ישראל מתקרבת לשיא במספר החולים במצב קשה, שיא שיהיה נמוך באופן ניכּר משהיה צפוי אילולא ניתן החיסון השלישי בהיקף נרחב - 2 מיליון ישראלים כבר חוסנו. לפי כל התרחישים, אין ספק שישראל עומדת לפני תחילתה של ירידה בתחלואה. 

אבל עוד לפני שזה יקרה - כך מעריכים החוקרים - ערב פתיחת שנת הלימודים השבוע, ישראל תגיע לשיא מאומתים יומי מאז פרוץ המגיפה, שצפוי להיות בין 11 אלף ל-14 אלף. אחרי נקודת השיא הזאת, אנחנו צפויים להתחיל לראות את הירידה במספר המאומתים החדשים ליום. 

מחר: דיון מכריע בממשלה סביב פתיחת שנת הלימודים

ראש הממשלה בנט חזר היום לישראל ומחר בצהריים יקיים דיון היערכות סופי לקראת פתיחת שנת הלימודים ביום רביעי הקרוב. בדיון יקחו חלק שרת החינוך שאשא ביטון, שר הבריאות הורוביץ, ממונה הקורונה זרקא וגורמי מקצוע נוספים. גם קבינט הקורונה צפוי להתכנס מחר בערב כד לאשר את הרחבת מתווה התו הירוק כך שיחול גם על עובדי המגזר הציבורי, וכן את המתווה לקיום אירועי הסליחות בכותל המערבי. 

כחלק מההכנות לפתיחת שנת הלימודים, נדרשו מנהלי בתי הספר לוודא שתהיה אופציה להעביר שיעורים בזום בצורה ראויה. עם זאת, מנהלי בתי ספר מוסרים לכאן חדשות שרבים מבתי הספר עדיין לא מחזיקים בתשתיות אינטרנט מספקות. 

שר התקשורת יועז הנדל התריע באותו עניין כבר לפני שנה, אך ההערכות מדברות על כך שבין 40 ל-50אחוזים מבתי הספר בישראל עדיין לא מחוברים לתשתיות אינטרנט מתקדמות, כך שלמידה מרחוק תהיה מסורבלת ולא אפקטיבית, אם תוכל להתקיים בכלל.