מפולת סלעים בהודו
צילום: BBC

משבר האקלים: פי 5 יותר אסונות טבע מבשנות ה-70

מחקר ארגון המטאורולוגיה של האו"ם מצא כי יותר מ-2 מיליון איש מתו באסונות הטבע שנגרמו משינויי האקלים ב-50 השנים האחרונות • מחקר: כשליש ממיני העצים בעולם קרובים לסכנת היכחדות
איתמר מרגלית
01 בספטמבר 2021
11:13

משבר האקלים | ארגון המטאורולוגיה של האו"ם פרסם היום (רביעי) מחקר לפיו מספר אסונות הטבע שנגרמו כתוצאה משינויי האקלים עלה פי חמישה במשך 50 השנים האחרונות, מאז שנות ה-70. עוד קבע המחקר כי האסונות הללו הביאו למותם של יותר משני מיליון בני אדם. נוסף לכך, בארגון מעריכים שהנזק הכלכלי שנגרם כתוצאה מאסונות אלה עומד על 3.64 טריליון דולרים. בארגון ערכו מחקר מקיף בשם "אטלס", שבחן 11 אלף אסונות בין השנים 1979-2019. לדברי החוקרים, אירועי מזג אוויר קיצוניים נהפכים רווחים יותר בשל ההתחממות הגלובלית.

מחקר גלובלי: כשליש ממיני העצים בעולם קרובים לסכנת היכחדות

בתוך כך, דוח גלובלי חדש של ארגון לשימור צמחייה מתריע כי כ-30% מתוך 17,500 מיני העצים בעולם קרובים לסכנת היכחדות. לפי דוח המצב, ישנם 440 מיני עצים שנותרו מהם 50 פריטים בטבע. מחברי הדוח מציינים שמספר מיני העצים מעליהם מרחפת סכנה הוא כפול ממספר היונקים, העופות, הזוחלים והדו-חיים שמצויים בסכנה גם יחד. לעצים חשיבות בתמיכה במערכת האקולוגית, ובייחוד במאבק בהתחממות הגלובלית ובשינויי האקלים. לדבריהם, הסכנה למיני העצים נובעת מכריתת עצים, אך גם מחקלאות ומרעה.

בחודש שעבר פרסם צוות מחקר מיוחד של האו"ם את הדוח המקיף ביותר מאז ומעולם על מצב שינוי האקלים העולמי. הצוות שהכין את המסמך בחן יותר מ-14 אלף מסמכים והוא מוגדר כ"קריאת השכמה מסיבית" לממשלות העולם להקטין את פליטת הפחמן. הדוח הזהיר כי האנושות לא תוכל למנוע התחממות של מעלה וחצי בממוצע בשני העשורים הקרובים. לצד זאת, הוא קבע באופן חד-משמעי כי ההתחממות הגלובלית היא מעשה ידי אדם.

"פעמוני האזהרה נשמעים, קוד אדום לאנושות", אמר מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש על הדוח. "הוא חייב להוות מכת מוות לתעשיית הפחם והדלק, לפני שהיא תשמיד את הכוכב שלנו". לצדו, אמר שליח ארצות הברית לשינוי האקלים, ג'ון קרי, כי "העולם חייב להתאחד לפני שהאפשרות להגביל את ההתחממות למעלה וחצי בלבד לא תהיה ברת השגה".

ראש מנהל האוקיינוסים והאטמוספירה הלאומי של ארצות הברית, ד"ר ריד ספינארד, הודיע באוגוסט כי חודש יולי 2021 היה החודש החם ביותר בתולדות ההיסטוריה המתועדת. לדברי ד"ר ספינארד, השיא החדש ממשיך את המסלול המטריד וההרסני שאליו מוביל משבר האקלים.

על פי הנתונים שהציג ד"ר ספינארד, טמפרטורות היבשה ופני הים הייתה גבוהה ב-0.93 מעלות צלזיוס מהממוצע שנמדד במאה ה-20. מה שהפך את יולי לחם ביותר מאז תחילת המדידות לפני 142 שנים. בנוסף, היה יולי 2021 חם ב-0.01 מעלות מיולי 2016, שהחזיק בשיא האחרון והשתווה ליולי של 2019 ו-2020.