חיסוני פייזר
צילום: גטי אימג'ס

לקראת הרביעי? ישראל נערכת לרכש חיסונים נוספים

ישראל החלה לנהל מגעים לרכש חיסונים נוספים למנה רביעית או לחיסון ילדים • ממונה הקורונה לכאן חדשות: שוקלים מבצע בדיקות נוסף בבתי הספר, אחרי החגים
ליאל קייזר ודקלה אהרן שפרן
03 בספטמבר 2021
20:54

ישראל מנהלת מגעים לרכש של חיסונים נוספים: המגעים, בהם מעורבים ראש הממשלה בנט, שר האוצר ליברמן, שר הבריאות הורוביץ ואנשי משרדיהם, הם לרכש מיליוני מנות חיסון נוספות, בעלות של כמה מיליארדי שקלים. כך דווח הערב (שישי) ב"השבוע". 

יש שתי אפשרויות על הפרק וייתכן ששתיהן יתרחשו בעת ובעונה אחת. אפשרות אחת היא שיהיה צורך במנת חיסון רביעית במספר. אפשרות נוספת היא שיגיעו האישורים המיוחלים להרחבת מבצע החיסונים לילדים מתחת לגיל 12 ובכך ייפתרו חלק מהבעיות במערכת החינוך. 

פרסום ראשון | ממונה הקורונה: שוקלים מבצע בדיקות נוסף בבתיה"ס

בין אופטימיות זהירה לחששות: ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא אמר לכאן חדשות שבשבוע הבא צפוי דיון בעניין מערכת החינוך וכי נשקלת האפשרות לבצע מבצעים נוספים של בדיקות המוניות בילדים, כמו אלו שנעשו לקראת פתיחת שנת הלימודים. כך פורסם הערב ב"השבוע" בכאן 11. זרקא ציין שייתכן שמבצע הבדיקות הבא ייערך בתום החגים, ב-30 בספטמבר. 

זרקא הוסיף כי הוא מודאג מכל התקהלות שתביא לעלייה בתחלואה - גם מהעלייה לרגל לאומן וגם מאירוע הפאנג'ויה באילת. לדברי זרקא, הנסיעות לאומן מורכבות יותר, מכיוון שמדובר בהתקהלות בחו"ל ויש חשש כי אנשים יידבקו ויגיעו לאחר מכן לבתי הכנסת ביום כיפור ואז עלולים להיווצר מעגלי הדבקה רבים.

זרקא אמר כי חודש ספטמבר, על פתיחת שנת הלימודים והארועים האחרים שבו, עלול לבלום את מגמת השיפור שכבר נראית בנתונים ולהביא להארכת משך הגל הרביעי ולדחייה בדעיכתו, עד כדי חודש. הוא הביע אופטימיות זהירה לנוכח נתוני החולים הקשים, אך הוסיף כי עדיין לא נראתה השפעת פתיחת בתי הספר, שצפויה להשתקף בעוד כעשרה ימים, בשילוב עם השפעת החגים. הוא אמר עוד כי עם פתיחת הלימודים בחברה החרדית התחלואה עלתה ואפקט דומה צפוי גם בחברה הכללית והערבית.

משרד הבריאות עדכן הבוקר שאתמול אובחנו 11,269 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 8.43% – שיא בגל התחלואה הנוכחי. מספר החולים במצב קשה עומד על 654, מהם 155 מונשמים. מאז פרוץ המגפה נפטרו 7,129 ישראלים. 

לפי הנתונים ישנה בלימה בירידה במקדם ההדבקה שעומד על 1.1, ייתכן וזה קשור לבדיקות שערכו התלמידים לקראת החזרה ללימודים. בל הירידה במספר החולים הקשים החדשים נמשכת ועומדת על 85 ליום, הכי נמוך בשבועיים האחרונים.