מעבר טאבה

מהיום: מבוטלת המכסה שהגבילה את כמות הישראלים שיכולים לנסוע לסיני

השרה מרב מיכאלי, שקידמה את היוזמה: "הצלחנו למצוא את הדרך גם לאפשר מעבר ללא הגבלה וגם לשמור על הנחיות הקורונה" • משרד הבריאות: 7,686 מאומתים אתמול, 691 חולים במצב קשה • מרכז המחקר של אמ"ן על העלייה במקדם ההדבקה: השינויים לא מפתיעים • פרופ' נחמן אש: עובדים על שיפור אכיפת התו הירוק
שרון עידן ונוב ראובני
13 בספטמבר 2021
08:40
עודכן ב 11:57

אחרי חודשים של הגבלות, ורגע לפני סוכות: ההגבלה על מספר הנוסעים מדי יום לחצי האי סיני בוטלה, כך שמספר המבקרים בסיני לא יוגבל. בחודשים האחרונים הוקצו מספר מוגבל של אגרות לנוסעים מדי יום, שצמצמו את מספרם. בנוסף, שעות הפתיחה של מעבר טאבה יורחבו, והוא יהיה פתוח עד שעה 18:30. 

"הצלחנו למצוא את הדרך גם לאפשר מעבר ללא הגבלה וגם לשמור על הנחיות הקורונה", אמרה הבוקר יוזמת המהלך, שרת התחבורה מרב מיכאלי, שמסרה: "חופש התנועה שלנו הוא זכות בסיסית ויש לשמור עליה מכל משמר. מעבר טאבה משמש במשך שנים ציר מעבר לתיירות למאות אלפי ישראליות וישראלים וככזה, נעשה הכל כדי להקפיד שהוא יהיה כמה שיותר נגיש, זמין ומהיר". 

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 7,686 מאומתים חדשים אובחנו אתמול. נערכו כ-150 אלף בדיקות, ושיעור החיוביות מביניהן עמד על 6.57%. מספר החולים שמצבן קשה הוא 691. 7,384 בני אדם מתו מהנגיף מתחילת המגפה. 

מקדם ההדבקה עלה במעט ועומד על 1. במרכז המחקר של אמ״ן התייחסו לעלייה במקדם ההדבקה שחצה היום את ה-1 ואומרים כי ״שינויים אלה בערכו של המקדם אינם מפתיעים, שכן תקופה זו של החגים מתאפיינת בריבוי אירועים בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה לצד שינויים בהיקף הבדיקות במהלך החגים״.

אחרי הביקורת שהשמיע שר הבריאות ניצן הורוביץ באזני חבריו בישיבת הממשלה על אכיפת התו הירוק, מנכ"ל משרדו פרופ' נחמן אש סיפר על שינויים שנשקלים בעבודה עם התו. "אנחנו חושבים איך לשנות את התהליך ואיך ייסרקו את הברקוד". אמר בריאיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב הבוקר.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש

"במרבית המקרים אפילו לא נדרש לזייף תו ירוק – פשוט שואלים אם יש תו ירוק ועונים בכן", אמר פרופ' אש על הפרקטיקה של זיוף התו. "זה מטריד ומוריד את האפקט". אתמול נשמע ניצן הורוביץ משוחח עם שרת הפנים שקד ושר המודיעין שטרן אומר שהסיבה שהתחלואה לא יורדת היא האכיפה.

פרופ' אש הפגין בריאיון אופטימיות זהירה נוכח הירידה במקדם ההדבקה. "הימים הקרובים יגידו אם אנחנו בדרך למטה בכיוון החיובי", אמר. את כמות הנפטרים הגדולה במגפה ייחס לחולים שלא התחסנו. "הבעיה העיקרית היא הלא-מחוסנים. יש גם את אלה שלא התחסנו בשלישית - גם פה יש עלייה אבל המחלה שלהם קלה יותר", אמר אש.

מנכ"ל משרד הבריאות אש הביע דאגה רבה מהדיווחים על הורים המצדדים בהדבקה יזומה של ילדיהם בקורונה כדי להימנע מבדיקות תכופות והדגיש כי אין להקל ראש בסכנה הנשקפת לילדים מהנגיף. "זו תופעה מאוד מדאיגה, מאוד מטרידה וחייבים שהיא תעצר". 

מנכ"ל משרד הבריאות הגן על ההחלטה לפתוח את שנת הלימודים במועדה. "הימים היו חשובים מבחינת ההתנסות, מהבדיקות המהירות לא רואים התפרצות גדולה בעקבות פתיחת שנת הלימודים", אמר אש. "כרגע משך זמן הבידוד של התלמידים נשאר בעינו. יש פיילוט שעם בדיקות מהירות יקוצר הבידוד".