צילום: יונתן זינדל, פלאש90
מחלקת קורונה בהדסה עין כרם, ירושלים

41% אחוז מהנפטרים באוגוסט - לא חוסנו כלל

שיעור הלא מחוסנים מאז חודש אוגוסט גדול - על אף ששיעורם באוכלוסייה הוא רק 12%. נתונים שנאספו על ידי משרד הבריאות ומפורסמים לראשונה מצביעים על ירידה משמעותית ביחס הנפטרים למאומתים. מומחים תולים את הנתון בהצלחת מבצע החיסונים • 13 נשים בהיריון שלא חוסנו מאושפזות במצב קשה, 62% מהמאומתים - לא מחוסנים
דקלה אהרן שפרן
15 בספטמבר 2021
07:53
עודכן ב 10:30

41% מהנפטרים מקורונה מתחילת חודש אוגוסט – לא חוסנו כלל מפני הנגיף. באוגוסט מתו 606 בני אדם. זאת על אף שלפי ההערכות, חלקם באוכלוסיה עומד על כ-12% בלבד. כך פורסם לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" (רביעי) בכאן רשת ב. מנתונים שהגיעו לידי כאן חדשות עולה כי מתחילת מבצע מתן החיסון השלישי, מחצית מהנפטרים היו מחוסנים בשתי מנות ו-7% בלבד קיבלו את מנת הדחף.

עוד עולה מהנתונים, שנאספו על ידי משרד הבריאות, כי בגל התחלואה הרביעי היחס בין מספר המאומתים למספר הנפטרים היה נמוך משמעותית מאשר בגלי התחלואה הקודמים: 0.28% מהמאומתים לקורונה נפטרו, בעוד שבגל התחלואה השלישי היחס היה גדול פי שניים וחצי. כלומר, יותר מאומתים נפטרו. בגל התחלואה השני היחס היה גבוה יותר ועמד על 0.85%.

מומחים בתחום בריאות הציבור אמרו לכאן חדשות כי ייתכן שבגל הרביעי נבדקו יותר ישראלים ולכן יש יותר איתור של תחלואה סמויה, אולם ההבדל בין גלי התחלואה נראה מובהק ואחת ההשערות שיכולה להסביר אותו היא שבגל הרביעי הרבה יותר ישראלים מחוסנים ולכן מתוך מספר מסוים של מאומתים שנדבקים בנגיף – פחות אנשים יסתבכו בתחלואה קשה וימותו.

פרופ' דרור מבורך, מנהל מחלקת הקורונה בבית החולים הדסה, אמר שגם כשמסתכלים על היחס בין מי שחולה במצב קשה ובין מי שנפטר מקורונה – ניתן לראות הבדל משמעותי בין הגל הרביעי לגלי התחלואה הקודמים. מבורך אמר שבגל התחלואה השני היחס הוא של 38% תמותה, בגל השלישי הוא של 33% וברביעי יחס של 25% בלבד. הוא הוסיף כי מכיוון שווריאנט דלתא אינו נחשב כגורם למחלה קלה יותר, ניכרת השפעה ברורה של החיסון שמונע תחלואה קשה ומוות

פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן אמר כי ככל שיותר אנשים מתחסנים במנה השלישית הגל הרביעי הופך להיות גל של לא מחוסנים וכשני שלישים מהחולים שמצבם קשה אינם מחוסנים למרות שחלקם באוכלוסייה קטן פי שבעה מזה של המחוסנים. סגל אמר לכאן חדשות כי בחודש ספטמבר לבדו כמחצית מהנפטרים היו לא מחוסנים.

13 נשים בהיריון שלא חוסנו מאושפזות במצב קשה

בתוך כך, חלה עלייה במספר הנשים שבהיריון ובמספר היולדות שאושפזו בבתי החולים בימים האחרונים לאחר שנדבקו בנגיף קורונה. נכון להבוקר מאושפזות 64 נשים בבתי החולים ברחבי הארץ, מתוכן 13 במצב קשה, ארבע מחוברות למכונות הנשמה ואחת לאקמו. 13 הנשים אין מחוסנות כלל. במשרד הבריאות מדגישים את החשיבות בחיסון נגד הנגיף בקרב נשים בהיריון.

כמו כן, נמשכת מגמת העלייה במקדם ההדבקה. הבוקר עלה מקדם ההדבקה ל-1.06. נוסף לכך חלה עלייה בממוצע המאומתים היומי, בחישוב של שבעה ימים, והוא עומד על 8667 מאומתים. מתוך כלל המאומתים, 62% אינם מחוסנים, 32% מחוסנים בשתי מנות ו-2% מחוסנים בשלוש מנות.