-
צילום: אי-פי

הסכמה בין אירופה לישראל: הכרה הדדית בתעודות המתחסנים

אזרחי ישראל, המחזיקים בתעודת מתחסן ישראלית, יוכלו לקבל תו ירוק אירופי. שר הבריאות הורוביץ: "צעד גדול במאמץ להקל על הציבור ולאפשר שגרת חיים לצד הקורונה"
גילי כהן
15 בספטמבר 2021
14:42

משרד הבריאות הודיע היום (רביעי) כי האיחוד האירופי וישראל הגיעו להסכמה על הכרה הדדית בתעודות מתחסנים. מתחילת אוקטובר, אזרחי ישראל, המחזיקים בתעודת מתחסן ישראלית, יוכלו לקבל תו ירוק אירופי, המאפשר כניסה למסעדות, למרכזי תרבות, מוסדות ציבוריים ועוד, בהתאם להנחיות הקורונה בכל מדינה.

כמה אנשים יאבדו את התו הירוק בסוף החודש?

שר הבריאות ניצן הורוביץ ציין: ״זה צעד גדול במאמץ שלנו להקל על הציבור לאפשר שגרת חיים לצד הקורונה. זה יאפשר הקלה משמעותית בתעופה, בתיירות וביחסים הכלכליים. כך אנחנו פועלים בכל תחומי החיים - מאבק נחרץ במגפה ומאמץ גדול לחיסונים, תוך כדי שמירה על המשק פתוח, על התרבות, הלימודים ומקומות העבודה״.

הדבר יקל על אנשי עסקים ותיירים ישראלים המבקרים במדינות האיחוד האירופי ותכין את הקרקע לפתיחת סקטור התיירות הישראלי לקליטת תיירים אירופיים. ההסכם יאפשר גישה לישראלים גם לתו הירוק של טורקיה ומרוקו.

יש לציין כי ההכרה ההדדית אינה תחליף לדרישות שמציבה כל אחת ממדינות האיחוד האירופי ומדינת ישראל עצמה לכניסת זרים ולזכותה של כל מדינה להציב דרישות כתנאי לאשר כניסה למדינה כמו חיסון, בדיקות קורונה או בידוד. שר החוץ יאיר לפיד אמר: "היכולת לנסוע ולבקר בעולם מהווה בסיס להבטחת קשרים בין עמים ומדינות. הכרה הדדית בתעודות המתחסן בין ישראל והאיחוד האירופי היא צעד חשוב בהכנת הקרקע לקראת חזרה לשגרה בכל הקשור לקשרי התעופה והתיירות בין ישראל והאיחוד".

אתמול נחשף בוועדת החוקה כי משרד הבריאות יחתום בקרוב עם מדינות האיחוד האירופי, וכמה מדינות בארצות הברית, על הסכם לשיתוף מידע על חיסוני הקורונה שניתנו לאזרחי המדינות. על פי ההסכם המתגבש, ישראל תקבל אוטומטית דיווח על החיסונים שניתנו במדינות הללו, והן יקבלו את המידע על החיסונים שניתנו בישראל.

כך, מי שחוסן במדינה אחת, וירצה להיכנס לאחרת, לא יצטרך לעבור בדיקה סרולוגית. ראש מטה שירותי בריאות הציבור הסבירה: "המידע יהיה זמין בעת יציאת ישראלים לאותן מדינות וניתן יהיה לאמת זאת באמצעות QR קוד, במקום להציג בדיקה סרולוגית כדרישת חלק מהמדינות לאימות החיסון".