חיסון לקורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ד"ר אלרעי פרייס: ארה"ב נמצאת 3 חודשים אחרינו במגפה

ראש שירותי בריאות הציבור התייחסה בריאיון לחדשות השבת להחלטת ה-FDA: "הנתונים שלנו מהווים הצצה לעתיד של האמריקנים", ואומרת כי לא יהיה שינוי בהחלטה על התו הירוק • שמונה צעירים בני 40-35, לא מחוסנים ומרביתם ללא גורמי סיכון, מחוברים למכונת אקמו
חדשות השבת
18 בספטמבר 2021
10:59
עודכן ב 20:52

משרד הבריאות אינו מתכוון לשנות את מדיניותו כלפי החיסון במנה השלישית בעקבות החלטת הרשויות האמריקניות להגביל בשלב זה את מנת הבוסטר לבני 65 ומעלה בלבד. כך אומרת הערב (שבת) ראש שירותי בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי פרייס, בריאיון לחדשות השבת בכאן 11.

עוד אומרת ד"ר אלרעי פרייס כי לא הופתעה מהחלטת מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA): "הם מקבלים החלטות עבור האזרחים האמריקנים על סמך נתוני התחלואה בארצות הברית, ולכן החלטתם נכונה. ארצות הברית מפגרת אחר ישראל במבצע החיסונים".

"הדיון עסק בשאלה מה רמת הסיכון מול רמת התועלת", היא הוסיפה. "בארצות הברית, שבה רבים טרם התחסנו בשתי מנות, לא רואים כעת תועלת בחיסון במנה שלישית. אבל במצב שבו מאבחנים 10,000 מאומתים ביום, כמו בישראל, התועלת בחיסון שלישי עולה על הסיכון".

ראש שירותי בריאות הציבור ציינה כי ישראלים שחוסנו רק בשתי מנות יאבדו בתחילת החודש הבא את תוקף התו הירוק. באשר לחיסון ילדים בני 5 עד 12, הבהירה אלרעי פרייס כי בשל רגישות הסוגיה, משרד הבריאות לא ימליץ על כך בטרם יאשר זאת ה-FDA.

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר הערב כי "ה-FDA החליט ללכת בדרכה של ישראל. מעריך שיאשרו בהדרגה את הרחבת החיסון לעוד קבוצות גיל".

ממונה הקורונה, הפרופסור סלמאן זרקא, התייחס גם כן להחלטת מנהל המזון והתרופות האמריקני, ואמר כי שם נתנו חיזוק מאוד משמעותי למדיניות של ישראל, שיש צורך במנת חיסון שלישית מפני קורונה. בריאיון לשלום קיטל ביומן השבוע בכאן רשת ב אמר פרופסור זרקא כי גם ישראל החליטה בשלב הראשון לחסן תחילה מגיל 60 ועברה תהליך עד שהחליטה לחסן את כולם.

האזינו לריאיון עם פרופ' זרקא בכאן רשת ב

לדברי ממונה הקורונה, ארצות הברית משקיעה כעת את מאמציה במי שעדיין לא התחסנו אפילו במנה אחת. "ישראל היתה ראשונה במתן החיסונים ולכן סביר להניח שבעוד חודשיים-שלושה תהיה גם בארצות הברית ירידה ביעילות והיא תוריד את גיל המתחסנים במנה שלישית", אמר זרקא, והוסיף כי "מנהל המזון והתרופות הלך צעד אחד רחוק יותר והמליץ לחסן במנה שלישית חולים כרוניים ומי שעיסוקו מסכן אותו כמו עובדי מערכת הבריאות, מורים ושוטרים בכל גיל".

חשש במשרד הבריאות מעלייה במספר הצעירים במצב קריטי

בחדשות השבת פורסם הערב כי שמונה צעירים בני 40-35, לא מחוסנים ומרביתם ללא גורמי סיכון, מחוברים למכונת אקמו, ומאושפזים במצב קריטי לאחר שחלו בקורונה. בכירי משרד הבריאות מוטרדים מהעלייה במספר הצעירים במצב קריטי, ואומרים כי הנתונים תומכים בסברה  שזן הדלתא אלים יותר.

עוד פורסם כי במשרד הבריאות בוחנים שתי אופציות לבדיקות מסיביות של תלמידים בפרויקט "מגן חינוך": בדיקת PCR לכל ילד פעם בשבוע, או שתי בדיקות אנטיגן מהירות בכל שבוע. גורמים מקצועיים אומרים כי בדיקת PCR לכל ילד פעם בשבוע אינה ישימה, והדבר יוסיף עוד כ-200 אלף בדיקות כאלו ביום - דבר שלא ניתן ליישום עבור המעבדות שגם כך עמוסות.

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הערב כי אתמול אובחנו כמעט 4,900 מאומתים, מבין כ-90 אלף בדיקות. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 5.6%. מספר החולים המאושפזים במצב קשה עומד על 717, בהם 195 מונשמים. היום מתו ארבעה חולי קורונה ובכך הגיע ל-7,507 מספר הישראלים שמתו מהנגיף.