הנרצחים אמש בזרזיר ובטייבה

הסתתר במבנה נטוש: המשטרה עצרה את החשוד ברצח בחתונה בטייבה

רצח שלישי בחברה הערבית תוך יממה: גופת גבר עם פצעי ירי נמצאה בנגב • בעקבות הרציחות - מחאת רשת חדשה: "חיי ערבים חשובים". אחד מיוזמי המחאה לכאן חדשות: רצח בחתונה - זה נוגע לכולנו. השר עמר בר לב הגיב למחאה: עשיתי ב-100 הימים הראשונים שלי בתפקיד יותר משנעשה עשרות שנים
כתבי כאן חדשות
21 בספטמבר 2021
08:43
עודכן ב 18:46

האלימות בחברה הערבית: המשטרה עצרה היום (שלישי) את החשוד ברצח בחתונה שהתרחשה בטייבה אתמול. מדובר בתושב העיר, בן 22, שהסתתר בתוך מבנה נטוש. הוא הועבר לחקירה בתחנת המשטרה ומחר יובא לבית משפט השלום בפתח תקווה לדיון בהארכת מעצרו.

בתוך כך, גופת גבר בשנות ה-30 לחייו אותרה היום ברכב בצפון הנגב. הגבר, יוסף חוסין א-שגילי, מהכפר וואדי אל נעם, נמצא ללא רוח חיים ועם פצעי ירי, בסמוך למתקן חברת החשמל מול המועצה המקומית נאות חובב.

הרכב שטח הפתוח ליד היישוב נאות חובב, בו אותרה גופת הגבר הירוי

"חיי ערבים חשובים": מחאת הרשת בעקבות הרציחות

אירוע הירי אתמול בחתונה בטייבה, שהסתיים במותו של עלאא סרסור בן ה-25, זעזע רבים בישראל בכלל - ובחברה הערבית בפרט. מותו של סרסור, המוות ה-88 במספר מתחילת השנה של ערבי ישראלי בנסיבות של אלימות, עורר מחאת רשת חדשה שכבר מופיעה ברשימת "הנושאים החמים" בטוויטר. 

אחד מיוזמי המחאה, פאדי מקלדה מדליית אל כרמל, סיפר לכאן חדשות כי העובדה שבחברה הערבית היה הלילה רצח במהלך חתונה, נגעה בכל אחד ואחת מאזרחי ישראל הערבים. "כמעט כל אחד מאיתנו היה בחתונה בשבוע האחרון, וכשרואים שגם שם לא בטוח זה מאוד מדאיג. יש עליה בנרצחים לצד תחושה שימותו עוד כל כך הרבה אנשים, ולא נשאר לנו אלא להקים מחאה ברשת".

לדבריו, הערבים בארץ לא הספיקו להתאושש מהרצח בבית זרזיר ואז התרחש הרצח בחתונה בטייבה. מקלדה אומר כי לצד התמיכה הגדולה שיש למחאה ברשת, יש גם מי שלועגים וטוענים כי זו התרבות של הערבים: רצח בין חמולות או על כבוד המשפחה. "זה לא המצב", אומר מקלדה. "יש כאן הסלמה שהיא מעבר לחברה הערבית, זו כבר פגיעה בביטחון הלאומי".

השר לביטחון הפנים עמר בר לב הגיב הבוקר למחאה ברשת, וכתב כי "ב-100 ימי הראשונים בתפקיד עשיתי יותר משנעשה בעשרות השנים האחרונות בהתמודדות עם הפשיעה במגזר הערבי". בר לב כתב שלאחר העברת התקציב תוגבר העשייה בתחום, וגם השב"כ יסייע בפתרון המשבר. 

מאות צייצנים השתמשו מאתמול בהאשטג "חיי ערבים נחשבים", על מנת לעורר את המודעות הציבורית לבעיית האלימות בחברה הערבית ולהיעדר האכיפה שלה. העיתונאית שירין פלאח סעב כתבה בציוץ ליד ההשאטג: "אירועי הרצח של הערבים במדינת ישראל הבלתי פוסקים אינם שונים מאירועי הרצח של שחורים בארה"ב. זו היא מדיניות המאפשרת 88 מקרי רצח מתחילת השנה שיעברו בשתיקה. אז עוד נאום על הפודיום, או "יחידה מיוחדת", אבל בפועל-שום דבר לא השתנה". 

חשבון הטוויטר של מפלגת חד"ש צייץ הבוקר: "איך כל יחידות המשטרה המהוללות, עם האמצעים המיוחדים, לא מצליחות למנוע 88 מעשי רצח בפחות מתשעה חודשים?". ח"כ מוסי רז ממרצ כתב: "רצח אזרחים הוא בלתי נסבל. כמו שתפסו שישה אסירים נמלטים יש לתפוס את רוצחי 88 האזרחים". 

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי שיקמן, ערן זינגר ומיכל וסרמן