-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קבינט המומחים: "לא סביר להמשיך במסלול הקיים"

ההמלצות למשרד הבריאות: שינוי יעדי הממשלה, הגבלה של 300 איש בחלל סגור, ועדכון מתווה החינוך • בעוד כעשרה ימים עובדי הוראה שלא חוסנו במנה שלישית ומסרבים להיבדק לא יהיו יכולים להיכנס למוסד החינוכי שבו הם מועסקים • יו"ר ארגון המורים רן ארז: לא תומך בהחלטה לאסור שכר למורים אלו, אפשר לתת להם עבודות אחרות • פרופ' בליצר לכאן רשת ב: רוב התחלואה היומית – בילדים בגילים שלא ניתן לחסן בהם
לירן כוג'הינוף
23 בספטמבר 2021
07:46
עודכן ב 17:44

קבינט המומחים לקורונה פרסם היום (חמישי) כי הוא ממליץ למשרד הבריאות להחיל הגבלות התקהלות חמורות יותר באירועי "תו ירוק", בהן מגבלה של עד 300 בני אדם בחלל סגור.  עוד נמסר, כי יש לשנות באופן פורמלי את יעדי הממשלה מתלות בלעדית בחיסונים, לחתירה להקטנת התחלואה הקשה, באמצעות הקטנת ההדבקות בכל הגילאים. 

בהמשך נאמר, כי יש להיערך לאפשרות שהחזרה ללימודים אחרי החגים תביא עמה עלייה נוספת בתחלואה, כל זאת בשעה שלא נותר "מרחק בלימה" במערכת הבריאות, כך שלעלייה נוספת בתחלואה, עלול להיות מחיר כבד בנפש. עוד המליץ קבינט הקורונה לעדכן את מתווה החינוך - להפעיל שורה נרחבת יותר של כלים מאשר מתווה כיתה ירוקה - בדגש על אוורור, למידה בחוץ כאשר מתאפשר ומגן חינוך

ברקע, משרד החינוך הודיע היום למנהלי בית הספר כי החל מה-3 באוקטובר עובד הוראה בלי תו ירוק – שחוסן במנה שלישית או שעבר בדיקת קורונה – לא יכול להיכנס למוסדות החינוך. עוד עדכן המשרד כי "לא תתאפשר לעובד שאינו בעל תו ירוק או בדיקה הוראה מרחוק, כחלופה לעבודתו במוסד החינוך". היעדרותו תחשב כהיעדרות שאינה מוצדקת וככזו שאינה מזכה בקבלת שכר עבודה. מנהל המוסד יידרש למצוא לו מורה מחליף. בתחילת השבוע עדכן משרד הבריאות כי 50% מהמורים התחסנו בחיסון שלישי. 

יו"ר ארגון המורים רן אז התייחס להחלטה בריאיון לרן בנימיני ולירן כוג'הינוף בכאן רשת ב ואמר: "אני תומך בחלק הראשון של ההחלטה שמורה שלא התחסן או מסרב לבצע בדיקות לא ייכנס למוסד החינוכי, באשר לאי תשלום שכר – אני מתנגד. יש לא מעט עבודות שאפשר לתת למורה מהבית כמו שעות פרטניות לתלמידים בבידוד או שיעורים בזום, לא צריך להעניש אותם מיידית אלא לתת להם אלטרנטיבה אחרת". 

האזינו לריאיון המלא עם רן ארז בכאן רשת ב

לדברי מיכל כהן, מנכ"לית משרד החינוך לשעבר וחברה בוועדה המייעצת לממונה הקורונה, ״החלטת משרד החינוך נכונה ומתבקשת - מהותית וערכית. לא ייתכן שצוותי הוראה לא מחוסנים ושמסרבים להציג בדיקה שלילית ייכנסו לכיתות. הדרישה מההורים, מהילדים, מהמורים ומכלל הציבור חייבת להיות זהה - צאו להתחסן. זו הדרך היחידה לשמר שגרת חיים לאורך זמן ושגרת חינוך בפרט".

נטפליקס בתוכנית הלימודים? | האזינו לעוד יום

פרופ' רן בליצר: רוב התחלואה היומית – בילדים בגילים שלא ניתן לחסן בהם

ראש צוות המומחים של ממונה הקורונה, פרופסור רן בליצר, התייחס הבוקר לתחלואה הגבוהה ולתרופה שניתנת לחולי קורונה בסיכון. "התחלואה היא בעיקר בילדים, בגילים שלא ניתן לחסן בהם", אמר פרופסור בליצר לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. פרופסור בליצר הסביר כי יש למצוא מתווה מאוזן לחזרה לבתי הספר אחרי החגים "כדי להימנע ממצב של התחלואה כפי שהוא בחברה הערבית".

האזינו לריאיון עם פרופ' רן בליצר לכאן רשת ב

"ייקח כמה שבועות עד שארגון ה-FDA האמריקני יאשר מתן חיסון לגילים צעירים ויהיה תהליך של אישור בישראל. תחילת המבצע ייקח זמן. אני כמו אחרים מצפה לזה. התוצאות של מחקר חברת פייזר נראות חיוביות", אמר בליצר בהתייחסו לאישור החיסון לקורונה בילדים בני 11-5.

באשר לתרופה לקורונה של רג'נרון הסביר פרופסור בליצר: "זו תרופה שהייצור שלה מורכב, עלותה גבוהה ונמצאת במחסור עולמי". לדברי בליצר, בארץ התרופה רג'נקום ניתנה באופן חלקי וכרגע הטיפול בה יהפוך למהלך מרכזי. עוד אמר כי את התרופה ניתן לתת לחולים רק בשלבים הראשונים של המחלה: "אנחנו פועלים לאיתור מוקדם של בעלי הסיכוי הגבוה להידרדר למצב קשה, להגיע אליהם לביתם עם רופא ואחות בשלב מאוד ראשוני לאחר ההדבקה - יכול להיות שלמטופל לא יהיו תסמינים או תסמינים קלים. אם החולה כבר פיתח מחלה קשה, הוא איחר את הרכבת של התרופה".

כמי שמשמש כראש מערך החדשנות של קופת חולים כללית, פרופ' בליצר הסביר כי האיתור מתבצע באמצעות מודל ניבוי: "בכללית פיתחנו מודל ניבוי לחולים בסיכון גבוה ביותר להידרדרות, על מנת להגיע אליהם במהירות. המטרה - לכוון את הטיפול לאנשים שירוויחו ממנו ביותר - היא יכולה להציל חיים אם היא ניתנת לאדם הנכון בזמן הנכון".

בד בבד, משרד הבריאות עדכן הבוקר על עלייה במספר המאומתים, כשאתמול אובחנו 5,921 נדבקים חדשים. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 5.64%, ואתמול בוצעו יותר מ-106 אלף בדיקות. מספר החולים שמצבם קשה הוא 723, מתוכם 197 מונשמים. מספר הנפטרים מהנגיף לא השתנה ועומד על 7,592. 

בכתבה ששודרה אתמול בחדשות הערב בכאן 11, אמר דוקטור זיו רוזמן, רופא בכיר במחלקה לטיפול נמרץ בוולפסון, כי ישראל עוד רחוקה מבלימת הגל הרביעי. "אני מאוד מקווה שלא כל מיליון הלא-מחוסנים, מסיבות כאלו ואחרות, יצטרכו להידבק בקורונה כדי שייפסק הגל הזה. אם זה יקרה, נמצא את עצמנו במצב מאוד עגום", התריע.