בדיקות קורונה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

משרד הבריאות בוחן ביצוע בדיקות רוק במקום מטוש

כדי לבדוק את אמינות בדיקות הרוק, ישוו אותן במשרד הבריאות לבדיקות PCR אצל אותם הנבדקים • בעוד כשבוע וחצי יגיע משלוח חיסוני אסטרזניקה הראשון לישראל ובו 22 אלף חיסונים • בנט דחה ביקור לעידוד חיסונים באום אל פחם בגלל אירועי זיכרון למהומות אוקטובר
קטי דור
30 בספטמבר 2021
19:54
עודכן ב 22:39

במשרד הבריאות מתחילים בתהליך של קידום בדיקות קורונה באמצעות דגימת רוק במקום בדיקות PCR ובדיקות אנטיגן. כך פורסם היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. בשבוע הבא יערכו במשרד תהליך של תיקוף לטכנולוגיות הללו כדי לבדוק את אמינות הבדיקות.


בכמה ממדינות העולם התחילו כבר להשתמש בבדיקות רוק, כך בשוויץ, אוסטריה ומדינות נוספות. מדובר בבדיקה שמחליפה את המטוש הלא נעימה, שנכנסת לאף ולגרון. במשרד הבריאות כבר קיבלו את הערכות הראשונות.

תהליך התיקוף שיחל יכלול עשרות מתנדבים שיבצעו בדיקות PCR וגם בדיקות רוק. לאחר מכן ישוו את התוצאות ורק אם התוצאות יהיו אמינות, אפשר יהיה להתחיל להחליף את הבדיקות. כפי הנראה ישתמשו בבדיקות בתור התחלה בילדים ובהמשך גם למבוגרים.

בד בבד, יגיעו לארץ בעוד כשבוע וחצי חיסונים ראשונים של חברת אסטרזניקה ובמשרד הבריאות מייעדים אותם למנועי חיסון של פייזר ומודרנה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי היום התקבלה במשרד הבריאות הודעה על כך. מדובר על 22 אלף חיסונים. במשרד הבריאות כבר הכינו את הטיוטה להתוויות של מי שיהיה זכאי לקבל את החיסון של אסטרזינקה.

מדובר על כל מי שהוא מנוע מקבלת חיסון של פייזר או מודרנה. מדובר באנשים שהייתה להם תגובה חריפה של אלרגיה לאחר חיסון פייזר או מודרנה, תגובה נוירולוגית חריפה או מיוקרדיטיס. גם כאלה שהיה להם מיוקרדיטיס ללא קשר לחיסון, וגם הם מנועי חיסון פייזר ומודרנה. בסך הכול מדובר על כ-2,000 בני אדם שידועים לקופות החולים. הקופות יתנו את החיסונים האלו ואם יהיו אנשים אחרים שירצו, הם יוכלו לקבל את החיסון הזה במקום החיסון של פייזר.

מדובר על חיסון שפועל בשיטה אחרת מחיסוני מודרנה ופייזר המבוססים על mRNA. חיסון אסטרזניקה מבוסס על וירוס שמכיל חומר גנטי של וירוס הקורונה, והגוף מפתח מולו נוגדנים. חיסוני אסטרזניקה קלים יותר לאחסון ולהובלה, ולפי הפרסומים של החברה יעילים ב-70% מול וירוס הקורונה.

ראשי ערים בחברה הערבית החליטו על דעת עצמם לסגור את בתי הספר

לנוכח העלייה בתחלואה בחברה הערבית, לחץ הורים, ואכזבה מטיפול בממשלה במגפה, ראשי ערים בחברה הערבית החליטו על דעת עצמם לסגור את בתי ספר בעריהם. כך פורסם היום בחדשות הערב. 

בתוך כך, במשרד הבריאות מסתייגים מהטלת הגבלות מגזריות ואומרים כי מדובר בגל שיעבור. גורם במשרד אמר: ״פעם היתה עלייה בתחלואה במגזר החרדי ופעם במגזר הכללי אך לא הוטלו מגבלות קשוחות, אין סיבה לעשות את זה עכשיו. צריך להשקיע בהסברה ובחיסונים״. ראש הממשלה נפתלי בנט ייפגש הערב עם בכירי משרד הבריאות בחברה הערבית כדי לדון בצעדים שתנקוט הממשלה בהמשך.

השתתף בהכנת הידיעה: סולימאן מסוודה