-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הגל הרביעי בדעיכה - מה צופים המומחים המייעצים לממשלה?

בימים האחרונים אנחנו רואים ירידה בכמות המאומתים החדשים, בשיעור הבדיקות החיוביות ובמספר החולים במצב קשה – גם התחזיות של המומחים אופטימיות | מה אומרים המספרים?
נוב ראובני
03 באוקטובר 2021
23:17

בימים האחרונים אנחנו רואים שיפור ברוב מדדי התחלואה. זה בא לידי ביטוי בין השאר בכמות המאומתים החדשים, בשיעור הבדיקות החיוביות ובמספר החולים במצב קשה המאושפזים בבתי החולים. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר הבוקר: "אם המגמה הזאת תימשך בימים הקרובים - נוכל לומר שאנחנו בתחילת היציאה מהגל הזה". אז מה צופים המומחים המייעצים לממשלה? 

נתחיל בתחזית של פרופסור ערן סגל ממכון ויצמן. כיום יש כ-3,700 מאומתים חדשים בממוצע שבועי, ועל פי התחזית של החוקרים בטכניון – עד לסוף חודש אוקטובר המספר הזה ייקטן בשיעור ניכר. פרופסור סגל מציג תרחיש מקל ותרחיש מחמיר - ובשניהם מספר המאומתים היומי צפוי להיות נמוך מ-2,000 עד לסוף החודש.

תחזית התחלואה הקשה מעודדת גם היא, ולפיה עד סוף חודש אוקטובר מספר החולים במצב קשה יהיה בין 200 ל-400. התרחישים הללו, אומר פרופסור סגל, מותנים בהמשך ההתחסנות הנרחבת במנת החיסון השלישית.

עוד תחזית שמוצגת היום למקבלי ההחלטות היא זו של צוות חוקרי האוניברסיטה העברית. לפי הדוח שהם הציגו היום לראש הממשלה נפתלי בנט, מגמת הירידה במספר החולים הקשים צפויה להאיץ ולהימשך לפחות בשלושת השבועות הקרובים.

תחזית המאומתים החדשים שמציגים חוקרי העברית אופטימית גם היא, ולפיה עד סוף אוקטובר יהיו פחות מ-2,000 מאומתים ליום. עד אמצע נובמבר, בתרחיש הסביר - צופים החוקרים שמספר המאומתים היומי ירד לכאלף ואולי אף פחות מכך.

ואל מול האופטימיות, חשוב להזכיר לסיום: גם כשהמגמות מעודדות, המגפה ממשיכה לגבות מחיר כבד. חודש ספטמבר שהסתיים בשבוע שעבר היה קטלני עוד יותר מקודמו - עם 655 ישראלים שמתו מקורונה. עם הפנים קדימה, התחזיות בהחלט מעודדות, אבל הן גם מבהירות שלישראל יש עוד דרך לעבור עד שאפשר יהיה לומר שהגל מאחורינו, ויש צורך לשמר את המגמות החיוביות.

בכירים במשרד הבריאות מעריכים שהחזרה לשגרה של מערכת החינוך לא תשנה את מגמת הירידה בתחלואה, שצפויה להימשך. היעד של משרד הבריאות הוא להגיע לחמישה מיליון מתחסנים במנה שלישית, כדי להגיע לשיעורי התחלואה הנמוכים שהיו בישראל לפני הגל הרביעי.

ביטוי נוסף לירידה בתחלואה הוא הסגירה ההדרגתית של מחלקות הקורונה בארץ. בבית החולים שיבא נסגרו שתיים מתוך שלוש מחלקות הקורונה שהיו פעילות. בסך הכל נסגרו תשע מחלקות קורונה בבבתי חולים ברחבי הארץ - מדובר בנתון משמעותית במיוחד כשנזכרים בהתבטאויות של בכירי מערכת הבריאות מלפני שבועיים, שדיברו על הצורך בהגבלות נוספות. 

בהכנת הידיעה השתתפו קטי דור ואיתי שיקמן