נתב"ג, ארכיון
צילום: יוסי אלוני, פלאש90

לראשונה - התגלה חולה הנושא את זן הדלתא החדש AY4.2 הנפוץ בבריטניה

פרסום ראשון - החשש מזן AY4.2: ילד שהגיע לארץ בטיסה לנתב"ג אובחן כחולה קורונה, בוצע לו ריצוף גנטי והתגלה כנושא את תת הזן של הדלתא. במשרד הבריאות דנו בהיערכות להתגוננות מפני הזן. בבריטניה עוקבים אחר הזן החדש, אבל לפי החוקרים - לא הוא זה שגרם לעלייה בתחלואה בממלכה
קטי דור
19 באוקטובר 2021
20:04
עודכן ב 10:36

פרסום ראשון: מקרה ראשון של תת זן הדלתא AY4.2 התגלה בארץ בריצוף גנטי: ילד בן פחות מ-12, שהגיע ככל הנראה ממולדובה, התגלה כחיובי לקורונה, בוצע לו ריצוף גנטי בהתאם לנהלים - ובריצוף התגלה תת הזן החדש. כך דווח אמש (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב, אמר הבוקר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש כי "תת-הזן החדש מדבק יותר מהדלתא, אבל לא משמעותית".

בשבוע שעבר דווח בכאן חדשות על מעקב שמתבצע בארגון הבריאות העולמי אחרי תפוצת הזן. AY4.2 נפוץ בעיקר בבריטניה, שם 6% מהנדבקים בקורונה אובחנו כנושאים אותו. ד"ר דורית ניצן מארגון הבריאות העולמי אמרה לכאן חדשות שבניגוד לתת-זנים אחרים שצצים ונעלמים, AY4.2 לא נעלם, אלא רק מתפשט למדינות נוספות. 

הערב התכנסו ראשי מערכת הבריאות לדיון בנושא תת הזן, במשמעויות של כניסתו לארץ, ועל הידוע עליו מהעולם. נכון להיום אין בנמצא ידיעות אם הוא מדבק יותר או אלים יותר - כך לפחות גם הבריטים מדווחים. גורמי הבריאות טרודים בעצם התבססותו והתפשטותו, בשאלת דחיקת זן הדלתא המקורי וכמובן - אם החיסון יעיל מולו כפי שהוא יעיל מול זן הדלתא.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

 

בבריטניה עוקבים אחר הזן, אך אין עד כה ממצאים בנוגע לאופיו

מדענים בבריטניה אומרים ש-AY4.2 נושא שתי תכונות מוטנטיות: Y145H ו-A222V, ששתיהן כבר זוהו בזנים שונים של נגיף הקורונה שאובחנו ברחבי העולם. המוטנטים האלו נפוצו עד לאחרונה בתדירות נמוכה. העדויות הראשונות לזנים שנושאים המוטנטים הללו אותרו כבר באפריל 2020.

פרופ' פרנסואה באלו מיוניברסיטי קולג' בלונדון סיפר ל"איבנינג סטנדרד" כי "ה-A222V נמצא בזן שנפוץ מאוד באירופה בקיץ 2020, אך בחינה זהירה שלו הראתה שאינו מדבק יותר". פרופ' באלו הוסיף ששני המוטנטים שב-AY4.2 לא בהכרח מדבקים יותר, אבל תכונותיהם יכולות להשתנות כשהם מופיעים בזנים חדשים. 

אולם לפי הנתונים שנאספו עליהם עד כה בבריטניה, לא הזן החדש הוא זה שגרם לעלייה הגדולה בתחלואה בממלכה. לפי פרופ' באלו, AY4.2 אינו משתווה להתפרצותם של זני אלפא ודלתא שהיו ב-50% יותר מדבקים מכל זן אחר עת התגלו. 

הזן החדש נדיר למדי מחוץ לבריטניה, ובארצות הברית התגלו עד כה רק שלושה מקרים שלו. בדנמרק הגיע הזן ל-2% תפוצה מקרב כלל ההדבקות, אך הפצתו שם נמצאת דווקא במגמת דעיכה. בבריטניה בוחנים כעת את עמידותו בפני נוגדנים. 

בינתיים, בישראל, עלה מניין המתים מקורונה ל-8,021. מספר החולים במצב קשה עומד על 353, מתוכם 157 מונשמים. אתמול אובחנו 1,487 נדבקים חדשים.