נתב"ג
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

זן הדלתא החדש: מתווה התיירות יעודכן

עשרה ימים לפני פתיחת ישראל לתיירים, בנט ערך התייעצות עם בכירי מערכת הבריאות. לפי הודעת לשכתו, התגלו עד כה כמה מקרים בישראל של הידבקות בווריאנט • פרופ' אש: תת הזן החדש מדבק יותר מהדלתא, אבל לא משמעותית. וריאנטים יהיו כל הזמן, נעקוב ואם צריך ננקוט צעדים • משרד הבריאות: מספר החולים קשה עומד על 352 בני אדם, מהם 156 מונשמים
גילי כהן ודקלה אהרן שפרן
20 באוקטובר 2021
10:21
עודכן ב 22:31

מתווה כניסת התיירים לישראל "יעודכן" בהתאם למידע הקיים בעניין זן הדלתא החדש שהתגלה בארץ. כך הודיע הערב (רביעי) ראש הממשלה נפתלי בנט לאחר התייעצות עם ראשי מערכת הבריאות בנוגע לתת הזן - AY4.2. לפי הודעת לשכת בנט, התגלו עד כה כמה מקרים בישראל של הידבקות בו. המתווה המעודכן יוגש מחר לראש הממשלה.

בנט הנחה להגדיל את יכולת הריצוף הגנטי כדי לאסוף יותר מידע בנושא ולעמוד בקשר עם מדינות נוספות בהן הווריאנט התגלה. בדיון השתתפו שר הבריאות, מנכ"ל המשרד, ראש שירותי בריאות הציבור, ממונה הקורונה, המשנה לראש המל"ל וגורמי מקצוע נוספים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש התייחס הבוקר לתת זן הדלתא החדש, ואמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב שהוא כנראה מדבק יותר מהדלתא, אבל לא משמעותית. "וריאנטים יהיו כל הזמן. צריך לעקוב ואם צריך - לנקוט צעדים מיוחדים", אמר.

האזינו לריאיון עם מנכ"ל משרד הבריאות בכאן רשת ב

פרופסור אש הוסיף כי מגמת הירידה בתחלואה נמשכת. הוא ציין כי מקדם ההדבקה עומד על 0.8% וכי מספר החולים הקשים ומספר המאומתים יורדים בהדרגה. באשר להאטה בקצב ההתחסנות במנה השלישית, הוא ציין שאם שיעור המחוסנים לא יהיה גבוה מספיק, זה פוטנציאל לגל חמישי ולחזרת התחלואה.

כשנשאל על הרחבת מבצע ההתחסנות לילדים בגיל 11-5, אמר פרופסור אש כי משרד הבריאות ממתין לאישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (ה-FDA) בשבוע הבא או בזה שאחריו, לאחר מכן יחל דיון בנושא. "אני מעריך שזה ייקח כמה שבועות ואז נקבל החלטה".

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס גם למחדל בבתי החולים הפסיכיאטריים, שעלה לכותרות בעקבות רצח הנערה ליטל יעל מלניק בתחילת החודש. פרופסור אש אמר כי יש צורך בשינוי ובשיפור התנאים. הוא ציין כי הצפיפות מביאה לאירועים לא נעימים ולאלימות. "זו לא דרך קצרה ולא יהיה מהפך תוך יום, אבל אני מקווה שנתקן את זה".

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי מקרה ראשון של זן הדלתא החדש התגלה בישראל. על פי הדיווח, מדובר בילד בן פחות מ-12 ששב ממולדובה, והתברר שהוא נושא את תת הזן AY4.2. בשבוע שעבר דווח כי משרד הבריאות ביקש מן המעבדות לגלות עירנות לתת הזן החדש שהתפשט מבריטניה למדינות אחרות. עדיין לא ברור אם הוא עמיד יותר בפני החיסון.

בתוך כך, אתמול אובחנו 1,135 נדבקים חדשים מבין 88 אלף נבדקים. משרד הבריאות עדכן כי מספר החולים שמצבם קשה עומד הערב על 343, מתוכם 182 במצב קריטי ו-155 מונשמים. מניין המתים מהנגיף בישראל הגיע ל-8,029.