צילום: אלבטרוס, צילום אוויר
תחנת הכוח הסולארית בנגב

נערכים לוועידת גלזגו: הממשלה אישרה תוכנית לעידוד חדשנות אקלימית

לקראת נסיעת רה"מ בנט והשרה זנדברג לוועידה, אישרה הממשלה את התוכנית שאמורה לעודד פיתוח טכנולוגיות להפחתת פליטות גזי חממה. "משבר האקלים נוגע לחיים של כולנו, זה בנפשנו", אמר בנט • ארגון גרינפיס: "תוכנית שמקדמת גגות סולאריים ביד אחת וביד השנייה ממשיכה בחיפושי גז ונפט היא לא פחות מצבועה"
גילי כהן
24 באוקטובר 2021
16:11

ממשלת ישראל נערכת לוועידת האו"ם לענייני אקלים בגלזגו: לקראת נסיעתם של ראש הממשלה נפתלי בנט והשרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, היום (ראשון) אישרה הממשלה תוכנית לעידוד חדשנות אקלימית, פיתוח טכנולוגיות להפחתת פליטות גזי חממה והיערכות לשינויי האקלים. כמו כן, אישרה הממשלה קידום תחבורה נקייה ודלת פחמן, התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות, והאצת תשתיות.

"הזמן הירוק": הקשר בין ההתחממות הגלובלית לבריאות שלנו

על פי הודעת לשכת ראש הממשלה, מטרת התוכנית היא עידוד פעולות מחקר ופיתוח של טכנולוגיות שביכולתן לסייע למאמצים העולמיים למאבק בשינויי האקלים, בתחום המיטיגציה - הפחתת פליטות, ובתחום האדפציה - התאמות והיערכות לשינויי האקלים. הטכנולוגיות יהיו בין היתר בתחומי אקלים, אנרגיה, מזון, חקלאות, מים, ועוד, כאשר חלקם ייחודים למאפייניה של מדינת ישראל, כגון טכנולוגיות בתחום האקלים המדברי.

במסגרת התוכנית יוקם גם צוות להאצת טכנולוגיות אקלים להסרת חסמים רגולטוריים למחקר, לפיתוח, ליישום והטמעה של טכנולוגיות לצמצום פליטות גזי חממה והיערכות לשינויי אקלים בתשתיות ציבוריות ובגופים ציבוריים. במקביל, יפעל מנכ"ל משרד ראש הממשלה ליצירת מנגנון תמיכה לעידוד השקעה במחקר ופיתוח של טכנולוגיות למאבק במשבר האקלים.

בדיון אמר ראש הממשלה נפתלי בנט כי "משבר האקלים הוא אחד הנושאים המרכזיים על סדר היום העולמי, ובצדק. הוא נוגע לחיים של כולנו, וגם לחיים של הילדים והנכדים שלנו. זה בנפשנו. אנחנו נדרשים לזה גם כאן בישראל".

שרת האנרגיה קארין אלהרר אמרה כי "הגיע העת שנגייס את היצירתיות והחדשנות הישראליים למאבק של מדינת ישראל במשבר האקלים. החלטה זו נועדה כדי להסיר חסמים, לקדם פרויקטי חלוץ ולהקל על יזמים בתחום האנרגיה הירוקה".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג הוסיפה כי "זו הזדמנות עבורנו לא רק להזניק את כלכלת החדשנות והטכנולוגיה הישראלית - אלא גם למלא תפקיד מרכזי בפתרונות למשבר האקלים באופן שחורג מחלקנו היחסי, גם ברמה האזורית וגם ברמה הגלובלית".

ארגון גרינפיס הגיב לתוכנית האקלים של הממשלה בביקורת: "תוכנית שמקדמת גגות סולאריים ביד אחת וביד השניה ממשיכה בחיפושי גז ונפט היא לא פחות מצבועה. ישראל נכשלה, ובגדול, בעמידה ביעדי האקלים הזעומים שלה ובלי חוק אקלים מחייב לא ברור מה עומד להשתנות עכשיו. התוכנית הממשלתית מהווה אוסף של כוונות טובות ללא כיסוי. מדינה שממשיכה לפתח את תעשיית הדלקים הפוסיליים ולא מתחייבת על צמצום של כמחצית מפליטות גזי החממה שלה לשנת 2030, היא חלק מהבעיה של כדור הארץ".

בהכנת הידיעה השתתפה מיכל וסרמן